Cuma, Ocak 28, 2022

2022 Emekli Maaşları Zammı ne kadar oldu? Ne zaman Ödenecek?

güncellendi: Cansu Ciğerli

2022 emekli bayram ikramiyesi ne kadar kaç TL? Ramazan Bayramı yaklaşırken emekli bayram ikramiyesi için araştırmalar da başladı. Son 4 yıldan bu yana emeklilere dini bayramlar öncesinde yılda iki kez ödenen emekli bayram ikramiyesi bu yıl da büyük bir heyecanla planlanıyor.

Ramazan Bayramı ikramiyeleri, Mayıs ayının ilk haftasında yatırılacak. Sürekli iş göremezlik geliri alan da ikramiyeden faydalanabilecek.

Bizim ülkemizde, 8.2 milyon işçi, 2.6 milyon Bağ-Kur ve 2.3 milyon işgören emeklisi olmak suretiyle toplam 13.1 milyon emekli bulunuyor. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin ikramiyelerinin aynı gün ödenmesi umut ediliyor.

İdari izin kararıyla 3.5 gün olması beklenen bayram tatili başlamadan önce ikramiyeler hesaplara yatırılmış olacak.

2022 emekli ikramiyesi ne kadar, kaç TL?

Emekli bayram ikramiyeleri geçtiğimiz yıllarda 1000 TL olarak ödeniyordu. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu açıklamada 2021 yılı emekli bayram ikramiyesi zammını duyurmuştu. 2022 yılında enflasyon oranında meydana getirilen zamlar doğrultusunda emekli ikramiyesinin zamlı olarak 1150 TL ödenmesi umut ediliyor.

KURBAN BAYRAMI’NDA ZAMLI İKRAMİYE

Emekliler, her sene ocak-temmuz aylarında son 6 ayın enflasyon rakamlarına gore zam alıyor.

Kurban Bayramı ikramiyesinin de 12-16 Temmuz tarihlerinde yatırılması bekleniyor. Böylece Temmuz ayında hem zam bununla beraber ikramiye verilecek.

2021 emekli ikramiyesi için aramalar ve araştırmalar ramazan ayının gelmesiyle beraber başladı. Ramazan bayramı öncesinde milyonlarca emekli yurttaş 2021 emekli bayram ikramiyesi ne kadar oldu, kaç TL benzer biçimde soruların yanıtı aranıyor. Peki emekli bayram ikramiyesi 2021 ne vakit ödenmeye başlanacak? 2021 emekli bayram ikramiyesi kaç TL oldu?

YENİ EMEKLİLER DE FAYDALANACAK

Ödemelerin yatırıldığı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bu senenin ilk ikramiyesinden yararlanabiliyor.

  • Yılda 2 ikramiyeden vefat eden emeklilerin gerçek sahibi yakınları da yararlanabilecek.
  • Dul ve yetimler ikramiyeden hisseleri oranında yararlanacak. Hem eş hem çocuk ikramiye alabilecek.
  • Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara ise en çok ödeneğe imkân veren tek dosya üstünden ödeme yapılacak.
ilginizi çekebilir  Kobi Kredisi Nedir ?

Hem kocasından hem babasından ölüm aylığı alan kişilerin ikramiyesi, 2 dosyadan hangisinde ölüm aylığı payı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek.

KİMLERE İKRAMİYE VERİLİYOR?

Bayram ikramiyesi; emekliler, ölüm aylığı alanlar, şehit yakını ve gaziler, görev ve savaş malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı alanlar, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan yaşamını kaybedenlerin hak sahiplerine veriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları