Acil Nakit Verilir

0
276

Acil nakit verilir çünkü bankalara olan borçları yüzünden yüz binlerce insan kara listede. Kara listede olmanın en fena tarafı ise, tekrardan bankadan kredi çekemiyor olmak. Hatta kredi kartı bile alamamak. Bu aşamada binlerce şahıs, nakit ihtiyacını etrafındaki insanlardan borç para isteyerek karşılamak durumunda kalıyor. Sadece bu da daima mümkün olmayabiliyor. Bilhassa de ekonomik krizin yaşandığı şu günlerde kimse hiç kimseye borç para vermek istemiyor.

Banka Dışı Kredi Kaynakları

Çoğu zaman acil nakde sıkışan sadece bankalar ile çalışamayan kişiler, kısa bir araştırma sonunda acil nakit verilir ilanları ile karşılaşıyorlar. Bu ilanların sahibi elbet banka dışı kurumlar. Çoğu zaman varlıklı insanların ve meşhur kişilerin paralarını değerlendiren kurumların gerçekleştirdiği bu uygulamada, senetle kredi veriliyor ve belli bir faiz ya da komisyon karşılığında geri alınıyor.

Krediden Farkı Nedir ?

Senetle borç para uygulamasının krediden değişik, bir kredi sözleşmesine değil, senet sözleşmesine bağlı olmasıdır. Dolayısıyla senetle para çekecek olan kişiler, imzaladıkları senedi oldukca iyi denetim etmelidir. Ek olarak krediden öteki bir farkı da vade seçeneğinin esnek olmasıdır. Şu demek oluyor ki banka kredisinde vade aralıkları belliyken, senetle para işlemlerinde vadeyi çoğu zaman satın alan belirler. Bu vade 3 ayda bir, ayda bir ya da tamamı yılsonunda şeklinde olabilir. Senetle para veren noktalar, verdikleri meblağ için herhangi bir sigorta yapmazlar. Sadece bankalar verdikleri krediler için bir ya da daha çok sigorta poliçesi düzenleyebilirler.

Banka Şeklinde Araştırıyorlar

Çoğu zaman bankalara kredi için başvuran kişilerin kredi notuna bakılır. Sadece senetle kredi verecek olan noktalar, aslına bakarsanız kredi notu düşük kişiler ile iş yapmaktadır. Dolayısıyla senetle kredi verecek olan noktalar için mühim olan etik rizikodur. Şu demek oluyor ki senetle kredi verecek olan nokta da satın alan için kısa bir araştırma yapar. Araştırma sonunda kişinin güvenilir ve borcuna sadık olduğu öğrenilir ise meblağ kullandırılır. Hatta senetle para veren noktaların ipotek ya da kefil isteme benzer biçimde şartları da bankalar ile benzerlik gösterir. Sadece bu güvenilir görünmeyen ya da kafi maddi deposu bulunmayan kişiler için geçerlidir. Ek olarak kişiler diledikleri tutarı bu noktalardan talep edebilirler. Faiz ve komisyonlar ise yüzde 10 ile yüzde 35 içinde değişkenlik göstermektedir. Vadeye, kişinin talep etmiş olduğu tutara bağlı olarak komisyon aralığı büyüyebilir.

ilginizi çekebilir  Acil Para Lazım Olduğunda Kesin Kredi Teminatı

İşleyiş Iyi mi Gerçekleşiyor ?

ilk olarak acil nakit verilir ilanlarından şirket ya da yapılanma ile görüşmek gerekiyor. Talep edilen meblağ ile beraber, vade seçeneği de bu görüşme esnasında iletiliyor. Yapılanma müşterisine dair kısa bilgiler edindikten sonrasında tutarı kullandırıp kullandırmayacağına karar veriyor. Tüm bu evrak ve araştırma işlemleri bir çok vakit aynı gün halloluyor. Arkasından meblağ kişiye peşin olarak veriliyor ve bunun karşılığında senetler imzalanıyor. Şahıs her vadesi gelen senedin borcunu ödeyip, o senedi yapılanmadan geri alıyor. Normal olarak sonrasında senedi tamamen imha etmesi gerekiyor. Şirket ile mesele yaşamamak adına vade, komisyon, faiz ve ödeme koşulları senetler imzalanmadan ilkin anlaşılmalıdır.

Telefon Hattına Kredi

Bir öteki bankasız kredi bulma yöntemi de telefon hattına verilen kredilerdir. Bu krediler aslen bir telefon alıyormuş işlemine dayalıdır. Şu demek oluyor ki faturalı hat kullanan şahıs telefon satış noktasına giderek, telefon alıyormuş benzer biçimde işlem sağlar. Arkasından bayi tarafınca kişiye telefon yerine onun parası verilir. Sadece operatör tarafınca, telefon satışı geçilmiş olduğu için, her ay borç faturaya yansıtılır. Bu işlem senetle krediye bakılırsa daha oldukca yasal çerçeveye dayanmaktadır. Ek olarak her telefon satışı meydana getiren bayi faturalı hatta kredi vermez. Bu bayileri bulabilmek için internetten kısa bir araştırma yapmak yeterlidir. Senetle krediden en büyük farkı talep edilecek tutarın en pahalı telefon fiyatına eşdeğer olmasıdır. Senetle kredi alırken ise meblağ aralığı kişiye ve yapılanmaya bağlıdır. Gene faturalı hatta kredide de sigorta, dosya harcaması benzer biçimde bedeller talep edilmez. Yalnızca faturaya ek alınan telefonun aylık bedellerini gösteren sözleşme imzalanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.