Salı, Ekim 26, 2021

Alacağım Evin Tamamına Kredi Çekebilir Miyim ?

İnsanların en temel ihtiyaçlarının başında barınma ihtiyacı gelmektedir. İnsanların büyük bir bölümünün tüm çalışma hayatı barınma ihtiyacını giderebilmek için geçmektedir. Bulunulan çevreye ya da yaşamaya karar verilen bölgeye göre ev fiyatları farklılık göstermektedir. Günümüzde insanlar ev alabilmek için, bankalardan kredi çekmektedirler. İnsanların bir bölümü birikim yaparak ev alabilirken, bir bölümü biraz birikim biraz banka kredisi yöntemini kullanmaktadır. Ev sahibi olmak isteyenlerin en çok sordukları soruların başında ise, alacağım evin tamamına kredi çekebilir miyim ? Olmaktadır.

Ev Kredisi Almak

Kişiler yatırım amaçlı ya da barınma ihtiyaçlarını karşılamak için ev satın almak isterler. Bankalardan kredi araştırmaları yapanlar, kredi alabilmek için, alınacak olan konut değerinin belirli bir oranında birikimlerinin olması gerektiğini bilmelidirler. Yani alınacak evin tamamı için kredi çekilememektedir. Bankalar alacağınız evin bedel tespitini yaptırırlar ve sizlere evin değerinin %80 oranında kredi imkanı verirler. Sizler evin değerinin %20’si kadar birikim yapmış olmanız gereklidir. Sizin birikimleriniz peşinat olarak değerlendirilir ve geri kalan bölümüne bankalardan kredi çekebilirsiniz.

Anlaşmalı Projeler

İnsanların ev sahibi olmalarını kolaylaştırmak için bazı projelerde bankalar ile özel anlaşmalar yapılır ve insanlara sıfır peşinat ile ev satışları yaparlar. Bu kampanyalar büyük kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Alacağınızı evin tamamına kredi çekebilmek için bu kredileri takip etmeniz gereklidir.

Peşinatı Ayarlamak

Alacağınız ev için vermeniz gereken %20 peşinat oranı kadar, bankalardan ihtiyaç kredisi adı altında farklı kredi kullanabilirsiniz. Bankalardan ihtiyaç kredisi alabilmek için gelirinizin yüksek olmasıyla birlikte, kredi notunuzun da yüksek olması istenmektedir. Bu şartlar oluşmadığında başvuruda bulunduğunuz kredi işlemleri onaylanmayacaktır. Gelir durumunuz kredi çekmek için uygun bulunmayıp krediniz onaylanmadığı durumlarda, ikinci bir taşınmazınız varsa, bankaya o taşınması ipotek ettirerek kredi çekebilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Kredi Çekemiyorum Acil Kredi Lazım
ilginizi çekebilir  İmkânsızlıklara Rağmen İmkânlı Krediler

Kredi Şartları

Konut kredisi alabilmek için, alacağınız evi belirlemiş ve o evi bankaya göstermiş olmanız gereklidir. Bankalar gösterilen ev üzerinde değer tespiti yapar ve o ev üzerine ipotek koymaya başlar. Yani bankaya göstermiş olduğunuz evin değerine göre bankalar kredi miktarını ayarlamaktadır. Evin değeri ne olursa olsun %80 oranına kadar kredi imkanı sunarlar. En önemli unsur evin durumunun kredi almaya uygun olmasıdır. Konut kredilerinde bankaları uygulamış oldukları yöntem farklılık gösterebilmektedir. Bankaların vermiş olduğu kredi türleri ve oranları ayrı ayrı değerlendirilmeli, ödeme şartları en uygun olan banka seçilmelidir. Peşinatın ne kadar fazla olursa çekilecek kredi oranı o kadar az olur ve kolay ödenir.

Gerekli Evraklar

İnsanlar bankalardan çeşitli isimler altında kredi çekebilmektedir. Konut kredisi diğer kredi türlerine göre çok farklıdır. Birçok kredi türünde evrak istenmez iken, konut kredilerinde bir takım evraklar istenmektedir. Konut kredileri için bankalar tarafından istenen evraklar, çalışma belgesi, nüfus cüzdanı, gelir durum belgesi, sgk evrakları, alınacak evin tapusu gibi evraklar istenmektedir. Diğer aranan şartlardan birisi de kredi notudur. Konut kredisi alabilmek için kredi notunun yüksek olması istenmektedir. Kredi notu bankacılık işlemlerinde geçmiş dönem hareketleriniz ödeme durumunuz göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Geçmiş dönem bankacılık işlemlerinde gecikmeli ödemeleriniz bulunmamalıdır. Kredi notu ne kadar yüksek olursa kredinizin onaylanma süreci o kadar hızlı olmaktadır. Günümüzde alınacak evin tamamı için kredi kullanmak imkansızdır. Ülke ekonomik durumuna göre bankalar evin değerinin bir bölümünün peşinat olarak verilmesini, geriye kalan kısmını kredi olarak kullanılmasını istemektedirler. İnsanların çalışma hayatlarında sürekli birikim yaparak belirli bir oranda birikime ulaştıktan sonra ev alma işlemine girişmeleri ve kredi müracaatında bulunmaları daha uygun olacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları