Salı, Ekim 26, 2021

Araba Almak İçin Kredi Çekmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Araba günümüzde artık lüksten çıkıp zorunlu kullanım haline gelmiştir. Gelişen şehircilik ve gelişen teknolojiye bağlı olarak araç sahibi olmak artık tamamen ihtiyaç haline gelmiştir. Ancak araç alabilmek için gerekli nakit olmadığında bankalar taşıt kredisi adı altında kullandırılabilir. Araç sahibi olmak, isteyenler bankaların taşıt kredisi faiz oranlarını yakından takip etmeliler. Kredi kullanmak için bazı detaylara önem verirler. Araba almak için kredi çekmeden önce bilmeniz gerekenler açıkça belirtilmektedir. Araç sahibi olmadan önce bazı önemli detaylar daha sonradan sorun yaşamına engel olacaktır.

Araç Kredisi Kullanmadan Önce Dikkat Edilecek Hususlar

Araç almak için nakit ihtiyaçlarınızı bankalardan karşılayabilirsiniz. Ancak öncelikle yapmanız gereken nakit ihtiyacınızın tutarını belirtmek. Çekilecek krediye göre ödeme planınızı oluşturmak ve en önemlisi faiz oranlarını araştırmaktır. Kullanılan taşıt kredisinin faiz oranı aylık ödeyeceğiniz kredi taksitlerinin tutarını belirler. Zor durumda kalmamak için baştan tüm detayları hesaplamak gerekir. Taşıt kredisi kullanmak için alınacak arabanın belirli bir yaşta ve güçte olması gerekir. Örneğin 0-5 yaş grubunda olan araçlar için taşıt kredisi daha kolay çıkacaktır. Aksi taktirde modeli düşük bir arabanın kredisi onaylanmaz.

Taşıt Kredisi İçin İstenen Belgeler

Araç alımlarında kredi kullanmak için bazı önemli hususlar yer almaktadır. Taşıt kredisi için kredi kullanmadan önce biraz hazırda biraz paranız olması gerekmektedir. Alacağınız taşıtın tüm ücreti için kredi talebinde bulunmanız doğrultusunda bazı ufak aksaklıklar yaşanabilir. Bundan dolayı taşıt kredisi için aracın ruhsatı bankaya ibraz edilmelidir. Taşıt kredisi kullanılırken kimlik fotokopisi, gelir belgesi verilmelidir. Taşıt kredisi için en az %50 si peşin istenmektedir. Taşıt kredisi kullanılırken ödeme planı ve faiz oranına öncelik verilmelidir.

ilginizi çekebilir  60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Araç Kredisinde Ödeme Planı ve Faiz Oranları

Taşıt kredisi için faiz oranları her banka için farklıdır. Bunun için taşıt kredisi kullanmadan önce vade sayısına dikkat etmeniz gerekir. Vade sayısına göre kredi faiz oranı değişiklik gösterir. Araç alımlarında ödeyebileceğiniz taksit tutarını gelirinizle ilişkilendirilir. Aracın alımı sırasında ruhsattan aracın bedeli ortaya çıkar ve bu bedel üzerinden kredi tutarı belirlenir. Taşıt kredisi vade oranları 48 aya kadar olmaktadır. Kredinin masrafları ve kesilecek tutarlarda göz önünde bulundurularak faiz oranına göre taşıt kredisi oranı belirlenmesi gerekir.

ilginizi çekebilir  Ziraat bankası öğrenci kredisi gelin çıkartalım!

İkinci El Araç Alımlarında Taşıt Kredisi Kullanımı

İkinci el araç sahibi olmak istenildiğinde kullanacağınız taşıt kredisinin tutarı çok önemlidir. Arabanın değeri üzerinde kredi talebinde bulunamazsınız. Araç 5 yıldan daha eski ise bankalar bu konuda biraz daha temkinli davranabilirler. Eğer daha da eski model bir araç sahibi olmak isterseniz bankaların taşıt kredisinden değil, ihtiyaç kredisinden yaralanabilirsiniz. Sıfır kilometre araç sahibi olmak istenildiğinde mutlaka peşin bir ödeme yapılması istenir. Örneğin 200 bin TL tutarındaki bir araç sahibi olmak istenildiğinde en az 100 bin TL si peşin olarak hazır olması gereklidir. Aksi takdirde hiçbir bankadan taşıt kredisi talebinde bulunamazsınız. Aylık maliyet oranları gelirine göre hesaplanır.

Araç Kredisi İçin Aranan Şartlar

Her kredi de olduğu gibi taşıt kredisinde de bankalar bazı şartlar ortaya koyar. Müşteriler kredi kullanabilmek için bu şartlara uymaları gerekir.

Taşıt kredisi İçin aranan Temel Şartlar; 18 yaşından büyük olmak, Geçmiş kredi notlarının yüksek olması, belgelendirebilir gelire sahip olmak ve SGK kaydı istenen en önemli şartlardır. Bu şartlar doğrultusunda taşıt kredisi için işlemler başlar ve onaya gider. Olumsuz olması durumunda taşıt kredisi kullanamazsınız.

ilginizi çekebilir  Banka Herkese Kredi Vermez

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları