Cuma, Ocak 28, 2022

Araç ÖTV ve KDV Hesaplama 2021

güncellendi: Cansu Ciğerli

Özel tüketim vergisi, bazı ürünler üzerinden bir defaya mahsus olarak alınan bir vergi türüdür. Birçok üründe ÖTV uygulanmaktadır. İlk olarak Avrupa Birliğinde konu tartışmaya açılmış. 2002 yılında ise ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır.

Özel tüketim vergisi, arabalara, lüks eşyalara,beyaz eşyalara, tütüne, alkole, mücevhere,benzine ,petrole, kömüre vb. birçok üründen alınmaktadır. Lüks motorlu araç İthalatı yapan, ülke dışına lüks ürün gönderen, lüks ürün getirten kişiler bu vergiden sorumludurlar.

Silindir Hacmi Vergisiz Satış Tutarı ÖTV KDV
1600 cm³’e kadar 70.000 TL’ye kadar %45 %18
1600 cm³’e kadar 70.000 TL – 120.000 TL arası %50 %18
1600 cm³’e kadar 120.000 TL üzeri %60 %18
1600 cm³ ile 2000 cm³ arası 170.000 TL’ye kadar %100 %18
1600 cm³ ile 2000 cm³ arası 170.000 TL üzeri %110 %18
2000 cm³ üzeri Sınır Yok %160 %18

Özel tüketim vergisi, 2016 yılından itibaren taksi, dolmuş, minibüs, otobüs, midibüs ve şehir içinde ulaşımı sağlayan bazı araçlardan ÖTV almamaktadır. Kanuna eklenenen bu maddede, bu tür araçların ÖTV istisnası dışında kaldıkları yazılmıştır. Bu durumu ÖTV istisnası da denmektedir.

ÖTV Alınmasının Nedenleri

  • Özel tüketim vergisinin alınmasının bazı sebepleri vardır. Şöyle sıralayabiliriz.
  • İthalatın Sınırlandırılması
  • Gelir Dağılımındaki Adaletsizlik

Avrupa Birliği Düzenine uyum sağlamak vb. gibi etkenler ÖTV alınmasının en başlıca sebeplerindendir. Bu konu hakkında insanlar tarafından bir çok dava açılmış ancak her dava geçersiz sonuçlanmıştır.

Araçlarda KDV Hesaplaması

Araçlarda KDV hesaplaması, ÖTV’li bedel üzerinden yapılır.

Mesela silindir hacmi 1500 cm³, vergisiz satış bedeli ise 100Bin Lira olan bir aracın (ÖTV’si %50) ÖTV’li satış bedeli 150Bin Liradır.

KDV dâhil yani satış bedeli ise (150.000 TL *%18 = 27.000 TL ) 150.000 + 27.000 TL =  177Bin Türk Lirası olur. 

ÖTV Ve KDV ‘yi Birbirinden Ayıran Özellikler

​​​​​​​ÖTV ve KDV birbirine benzemektedir. Ancak ÖTV ürün başına yalnızca bir kez alınmaktadır. Ülke içinde tekrar değişimleri yapılırsa tekrar ÖTV uygulaması gerçekleşmez. KDV ise sürekli olarak karşımıza çıkmaktadır.

ilginizi çekebilir  Tapu Harcı Hesaplama

ÖTV’nin Özellikleri Nelerdir?

​​​​​​​Bu vergi türünün uygulanmasındaki asıl amaç, devlet hazinesine katkı, sosyal fayda sağlamaktadır. Çok yüksek getirisi nedeni ile devlet hazinesine büyük katkılar yapan ÖTV uzun süreler daha dünya genelinde uygulanmaya devam edecek gibi görünüyor. Aynı zamanda kontrolleri kolay yapılabilen bu vergi türünde mükellef sayısı oldukça azdır.

ÖTV İndirimi Sona Erdi

2018 Ekimde başlayıp, 2019 Haziranda biten bu ötv indirimi sonra erdi: 120 bin TL’ye kadar satışı olan taşıtların ÖTV sinde 15 puanlık indirim yapılması kanaatindeydi. Yani bu durumda ₺120.000’den satın alınan bir arabada tam ₺21.000 indirim yapılıyordu. 30 Haziran 2019 tarihinde biten bu ÖTV indiriminden bir çok kişi faydalanmıştır.

Araç ÖTV’sinin Üzerine KDV Uygulanması​​​​​​​

​​​​​​​Bu durum, araç ötv’sinin üzerine kdv uygulanması, Özel tüketim vergisi, taşıtların ham (fabrikadan çıkan) fiyatlarına uygulanmaktadır. ÖTV uygulandıktan sonra ise bu ÖTV bedelinin üstüne bir de lik KDV tutarı ekleniyor. Bu uygulama hiçbir kesimi sevindirmese de, birçok ülkede uygulandığı için, Türkiye’de de uygulanmaktadır. Verginin vergisini almak gibi bir durum ortaya çıktığı için hukuki yollara başvurulmuştur, ancak geçerli bir sonuç alınamamıştır.

Kaynak: Google Photos

Otomobil ÖTV Ve KDV Hesaplama

​​​​​​​Araçlarda KDV tutarı daima lik sabit bir tutar olarak alınıyor. Alınan ÖTV vergisinin üstüne eklenen bu vergi ile beraber 70.000 TL’ bütçe ile fabrikadan çıkan bir arabanın bizlere ulaşması ise yaklaşık 120.000 TL oluyor. Arabanın ham fiyatına göre değişen ÖTV ise en fazla 0 lık bir tutar kapsamında alınıyor.

Motosiklet ÖTV Ve KDV Hesaplama

​​​​​​​KDV Tutarı otomobilde olduğu gibi yine olarak belirlenmiştir. ÖTV vergileri ise %8 ila %37 arasında değişiklik göstermektedir.

Otobüs, Midibüs ve Minibüs ÖTV ve KDV Hesaplama​​​​​​​

​​​​​​​KDV tutarı olarak belirlenen otobüs, midibüs, minibüslerde ise ÖTV %1 ve %9 arasında yer almaktadır.Sonuç olarak, midibüs ve minibüs ötv ve kdv hesaplama​​​​​​​, bu şekilde hesaplanmaktadır.

Elektrikli Motoru Olan (Hibrit) Araçların ÖTV ve KDV Hesaplama​​​​​​​

​​​​​​​​​​​​​​KDV yine sabit oranında de tutulmuş, ÖTV ise motorun silindir hacmine göre değişmektedir, elektrikli motoru da olan (hibrit) araçların ötv ve kdv hesaplama yüzdesi,%45 ve 0 tutarında ÖTV uygulamaları yapılmaktadır.

ilginizi çekebilir  KDV Hesaplama (Dahil ve Hariç Hesaplama)

Engelli Raporu Olan Kişilerin ÖTV’siz Araç Alması

Vücudundaki engel oranı %90 veya daha fazla olan bireyler araç alırken herhangi bir ÖTV ile karşılaşmıyorlar. Aracın maksimum tutarının ise 300.000 TL olması gerekiyor. Bu tutarın üzerinde alınan arabalarda ÖTV uygulaması yapılmaktadır.

Gazi ve Şehit Yakınlarının ÖTV’siz Araç Alması

Gazi ve şehit yakınları da araçlarına ÖTV uygulanmadan satın alabiliyorlar. Ancak alınan arabanın 200.000 TL üzerinde olmaması gerekiyor.

Elektrik Araç Alımlarında ÖTV Kazancı​​​​​​​

Sadece elektrik ile yapılan araç alımlarında ise ÖTV ve KDV uygulamalarından çok kazançlı çıkılıyor. En yüksek vergi alımında bile en az 29.000 TL kar sağlanmaktadır, elektrik araç alımlarında ötv kazancı ​​​​​​​gelişen teknoloji ile de hayatımıza giren bu elektrikli araç kullanımı günümüzde de bir hayli artmaktadır, elektrikli araçların ötv ve kdv hesaplama bıktıran vergilerin sonucu vatandaşlar bu araba modeline ilgi göstermektedirler.

Taşıtların Vergisiz Bedeline Göre MTV Hesaplaması 2021

Motorlu taşıtınızın özelliklerine, yaşına, motorun silindir hacmine bağlı olarak değişebilen MTV fiyatları en az 100 TL, en fazla ise 3.554 TL olarak kayıtlara yansımıştır. 2021 Yılında MTV değerinde artış göstermiştir. Devlet tarafından açıklanan artış, motorlu taşıt kullananların hoşuna gitmemiştir. Bu vergilerin zamanında yapılması, devlet binalarında kontrol ettirilmesi gereklidir.

01/01/2018’den sonra alınan otomobiller için 2021 MTV tutarları ise en az 100 TL,

En fazla 3.557 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.

MTV Ödenmez İse Ne Olur?

Motorlu taşıtlar vergisi zamanında ödenmez ise, her ay zamlanarak gelen borçlar sizin canınızı daha da sıkabilir. Eğer uzun süre bu borcu ödemezsiniz borç katlanarak ilerler. Daha uzun süre de ödemediğiniz taktirde bakanlık tarafından size uyarı kağıdı gönderilir. Size tanılan süre içerisinde parayı ödememeniz durumunda ise devlet tarafından tüm banka hesaplarına haciz işlemleri yapılmaktadır.

Yapılan tüm bu vergi yapılandırmalarında ki asıl amaç devletin hazinesine büyük oranda katkı yapmasıdır. Günümüzde her ailenin bir arabası olduğunu düşünür isek, bu arabalardan alınan vergiler devlet hazinesine inanılmaz derecede maddi tutar sağlamaktadır.

Midibüs ve minibüs ötv ve kdv hesaplama MTV’de her sene 2 defaya mahsus olarak alındığı için bu vergi yapılandırmalarının devletin asıl geçim kaynağı olduğu düşünülmektedir. Mükellef de az olduğu için bu vergileri toplamak oldukça kolaydır. Uzun süreler de devam edecek olan bu vergi türlerinin hayatımızdan kalkıp kalkmayacağı konusunda hiçbir yorum yapılamamaktadır.

Kaynakça:

https://www.gib.gov.tr/konut-isyeri-mobilya-ve-bazi-tasitlarin-teslimlerinde-uygulanan-kdv-indirimi-bazi-arac-ve-0

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları