Çarşamba, Aralık 8, 2021

Avukatlık İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bir tüketicinin elinde olmayan ama ihtiyacı olan nakit parayı almak için bir finans kurumuna başvurması ve faiz ödeme koşulu ile para temin etmesine kredi kullanmak olarak isim verilebilir. Vadenin süresi sizin elinizde iken faiz bileşenlerin tamamı değerlendirildikten sonra kararlaştırılır. Kredinin alınması için bankaların baktığı belli başlı kriterler vardır. Bu kriterlerin değerlendirilmesi bir anlamda verilecek borcun ödenmesinde sorunla karşılaşmamak içindir. Kredi notu kavramı da bu noktada devreye girer. Kredi çekildikten sonra ödeme düzenine uygun şekilde ödenmelidir. Ödenmediği takdirde ise avukatlık icralık bir süreç beraberinde gelecektir. Tekrar kredi çekmek istediğinizde ise bu durum sürekli önünüze sürülür. Avukatlık icralık olanlara kredi veren bankalar aracılığıyla kredi temin etmek tek seçenek olarak kalmaktadır.

Kredi Veren Bankalar Nelere Dikkat Eder?

Kredi başvurusunda bulunan bir tüketicinin bilmesi gereken konuların başında tüketici veya kredi notu gelir. Kredi notunuzun düşük olması ise kredi almanızı büyük oranda etkileyecektir. Notunuzun düşük olmasına neden olan durumlar ise tamamen geçmişte bankalar ile olan ticari ilişkilerinizdeki başarılarınızdır. Başarılı yönetilmeyen bir süreç her seferinde kredi notunuzu aşağıya çekecektir. Ek olarak bankalar kredi verirken geri ödeyip ödeyemeyeceğinizi kontrol etmek isteler. Bunun için de gelirinizi kanıtlı ve resmi olarak sunmanızı beklerler. Emanet olarak verdikleri parayı alamayacağını bile bile hiç bir finans kurumu riske atarak borç olarak vermek istemeyecektir.

Nasıl İcralık Olunur?

Banka kredisi taksitlerinizi ödemede yaşadığınız aksaklıklar sizi hemen icralık olmaya iteklemez. Önceleri bankalar sizinle değişik ödeme planları oluşturulması ve ödemelerin hafifletilmesi konusunda yönlendirmeye çalışırlar. Ardından ise size bu takvim ışığında ödeme yapacak bir süre verirler. Süre sonunda hala ödeme yapılmaması halinde ise durumu yasal yolla kefillerinize duyururlar. Kefiller de ödeme yapmadığında ise artık avukatlara devretmek zorunda kalırlar. Avukat önce ödeme talep edecek ardından ise krediye konu olan mülkün satışını gerçekleştirecektir. Satış sonunda kalan herhangi bir ödeme olması halinde kalan bakiye avukatlık ücreti de düşüldükten sonra tarafınıza iade edilecektir.

ilginizi çekebilir  Senetle Borç Para Alma Hakkında Bir Yazı

İcralık Olduktan Sonra Kredi Alınabilir Mi?

İcralık olduktan sonra kredi notunuzun ciddi şekilde düşüş yaşaması söz konusu olacaktır. Kredi notunuzun düşmesi de kredi almak istediğinizde önünüze olumsuz olarak çıkacaktır. Kredi almanız için kredi notunuza bakacak olan kurumların büyük çoğunluğu kredinizi onaylamayacaktır. Bazı bankalar ise bu tarz bankalardan farklı olarak kredi notu düşük tüketicilere kredi çıkartmaya çalışırlar. Bu bankaların onay verdikleri kredi miktarı düşük, vade ise kısadır. Kefil istenmesi de sık sık karşılaşılan bir başka konudur.

İcralık Kişilerin Kredi Notunu Yükseltme Şansı Var Mıdır?

İcralık olduktan sonra düşen kredi notunuzu yükseltmek için bazı yollara başvurulabilir. Bunlar uzun vadede ve bankacılık ilişkilerini düzeltmeye dayalı yollardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları