Cuma, Ocak 28, 2022

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi

güncellendi: Cansu Ciğerli

Alacaklarla ilgili zaman aşımı kanunları kapsamında başka bir şekilde belirtilmiyor ise, 10 yıllık bir süreyle işlem gerçekleştirilemeyen alacakların zaman aşımına uğraması söz konusu oluyor. Fakat, Varlık Yönetim Şirketleri tarafınca devralınan banka alacakları Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) kapsamına girdiğinden, banka borcu zaman aşımı süresi 20 yıl olarak baz alınır.

Banka Kredi ve Banka Borcu Zaman Aşır Süresi

Bugün, birçok icra dosyasının işleme girmesinin temel nedeni alacak ve verecek borçları yüzündendir. Özellikle de kredi kartları ve krediler kaynaklı olan yasal takiplerin son derece yaygın olması, birçok müşterinin borçlarını ödemediği ve zaman aşımına uğramasını beklemesi söz konusu oluyor.

Varlık Yönetim Şirketleri tarafından devralınan banka alacakları, banka borçlarının zaman aşımı sürelerini 20 yıla kadar çıkardı. Bu yüzden bir borcun zaman aşımına uğramasını beklemek bu süreçler kapsamında son derece zorlaşmıştır.

Kredilerde Zaman Aşımının Devreye Girmesinden Önce

Bir bankadan kredi kullanıldığı zaman, bu borcun ödenmemesi durumunda zaman aşımı süreçlerinin işleme girmesi imkanı olabiliyor. Bu işlemlerin oluşmasının temel nedeni, zaman aşımına uğrayan borcun takibinin aksatılması ya da bırakılması gibi nedenler olabiliyor.

Alacakların takipleriyle ilgili işlem adımlarını gözlemlersek, banka kredisi için öncelikle 90 günlük bir ödeme süreci konulur. Bu süreç geçince yasal takip işlemi başlar ve 15 ve 45 gün içerisinde bankanın avukatı işlemleri ele alarak borcu takip etmeye başlar. Bu durumda borcun muhatabı bu işlemler birlikte artık banka avukatı olacaktır.

Avukatın takibe aldığı borç, icra müdürlüğü aracılığıyla borçluya bir ödeme emri gönderilmesini sağlar. Ödeme emri, ilamsız icra takibinin başlaması demektir ve kredinin zaman aşımı sürecini de bu işlem başlatmış oluyor.

ilginizi çekebilir  Acil Nakit Verilir

Zaman Aşımı Sürecinin İşleme Konulması

Eğer borcu ödeyecek herhangi bir geliriniz bulunmuyorsa veya herhangi bir mülkünüz yoksa, bu durumda alacaklının bekleme süresi devreye girer ve 2-3 yıl süreyle tahsilat için birçok adım atılabilir. Fakat borcun düşmesi belirtildiği üzere 10 yıldan önce gerçekleşmiyor. Bu durum, bir işe girmenizle ya da bir mülk edinmenizle birlikte, İcra Müdürlüğü’nce tespit edilir ve maaşınıza ya da mülkünüze haciz işlemi uygulanır. Bu nedenle zaman aşımına girmeden bir işe girmeniz ya da bir mülk sahibi olmanız, icra takibinin sıfırlanmasını sağlayarak tekrar aktif olmasına neden olacaktır. Alacaklı sıfırdan 10 yıllık süreci yeniden başlatır ve bu durunda yine süreyi tekrarlama hakkını da elinde bulundurur.

Haciz ve İcrada Zaman Aşımı

İcra işlemlerinde zaman aşımı bulunmaz, yani alacaklının borcu bitinceye dek maaş gibi bir gelir üzerinde icra her zaman kalabiliyor. Bu yüzden hacizin kaldırılmasına ilişkin talepte bulunulması imkanı da yoktur. Ayrıca taşınmaz mallar üzerinde uygulanan haciz işlemleri de, borcun tamamen ödenmesine kadar kaldırılamıyor. Bankalara bu tür işlemlerin geri alınması talebi yapmanızın da bir anlamı olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları