Cuma, Ocak 28, 2022

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

güncellendi: Cansu Ciğerli

Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır? bankalar neden hesaba bloke getirir? bloke kalkma süresi ne kadar sürer?

Bir banka hesabını kesintisiz ve sorunsuz kullanabilmeniz için hesabınızda hiçbir bloke bulunmaması gerekir. Bloke ise banka hesabını kullanmanızı engelleyen bir kısıttır. Hesabınıza gelen para alınır faka size ödeme yapılmaz. Banka hesabına konulan birçok bloke çeşidi vardır. Bu blokeler farklı nedenlerden kaynaklanır. Bloke nedenleri çoğunlukla banka ve diğer kurum borçlarına dayanır. Bloke nedenini ortadan kaldırmadığınız durumda blokeniz kalkmaz ve dolayısıyla hesabınızı kullanamazsınız.

Banka Bloke Çeşitleri nelerdir?

Bir banka hesabına farklı çeşitlerde bloke konulabilir. Bu blokelere örnek vermek gerekirse; gecikme blokesi, tasfiye blokesi güvenlik blokesi gibidir. Gecikme blokesinin nedeni ilgili bankada ki herhangi bir ürüne ödeme tarihinde ödeme yapmadığınız yani ödemeyi geciktirdiğiniz için bloke konulur. Tasfiye blokesi ise ödemelerinizi uzun süredir yapmadığınız için kurumun sizi tasfiye sınıfına almasından kaynaklanan bir blokedir. Güvenlik blokesi ise banka hesabınızın herhangi bir dolandırıcılık saldırısı altında olması durumunda ya da dolandırıcılık tehdidi içerdiği durumda bankanın sizi korumak için koyduğu blokedir. Bu blokelerle birlikte çok daha fazla bloke mevcuttur.

Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır

Evet hesabınızda birden fazla bloke içerebilir. Yani hesabınıza aynı anda birden fazla bloke konulmuş olabilir. Mesela yukarıda bahsettiğimiz gecikme blokesi ve güvenlik blokesi aynı anda konulmuş olabilir. Bu durumda banka hesabınızı kullanabilmeniz için her iki bloke nedeninin de ortadan kaldırılmış olması gerekir. Zira sadece bir bloke nedeni ortadan kaldırıldığında diğer bloke kaldırılmamış olur ve dolayısıyla hesabınızda ki bloke devam eder. Ve hesabınızı kullanamazsınız.

Blokeyi Nasıl Kaldırırım?

Banka hesabınızda bloke var ve siz banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır sorunun cevabını arıyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey hesabınızda ne blokesinin olduğudur. Hangi bloke konulduğunu öğrendikten sonra bu blokenin nasıl kaldırılacağını banka memuruna sormanız yararınıza olur. Yukarıdaki örneklerden devam etmek gerekirse gecikme blokesi konulduğunda bu blokeyi kaldırmak için ödemelerinizde yaptığınız gecikmeyi ödemeniz gerekir.

ilginizi çekebilir  Mortgage İle Alınan Ev Borç Bitmeden Satılabilir mi?

Tasfiye Blokesi

Örneğin kredi kartınızın borcunu geciktirdiğiniz için hesabınıza bloke konulmuş olabilir. Böyle bir durumda gecikme blokenizi kaldırmak için sizin yapmanız gereken şey kredi kartı borcunuzun gecikme borcunu yatırmak olur. Aynı şekilde tasfiye blokesi de gecikmeden kaynaklanan bir bloke olduğu için bankanızdan toplam borcunuzu öğrenerek ödeme yaptığınız durumda blokeniz kalkar. Güvenlik blokesi ise borç kaynaklık değildir. Bu durumda hesabınıza yapılan dolandırıcılık tehdidinin sona ermesi durumunda bankanızdan güvenlik blokesinin kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Blokeniz talebiniz üzerine kaldırılır.

Hesabıma Tekrar Bloke Konulur mu?

Banka hesabınızda bulunan blokeyi kaldırdınız fakat tekrar bloke konulur mu? Evet aynı sorunlarla tekrar karşılaşırsanız banka hesabınıza tekrar bloke konulur. Örneğin hesabınız tekrar bir dolandırıcılık tehdidi altında kalırsa banka tarafında hesabınıza yeniden güvenlik blokesi konulur. Bu sebeple bloke nedenlerinizi bilerek bu sebepleri tekrarlamamanız gerekiyor.

53 YORUMLAR

  1. İş bankası hesabımda bloke varmış 3150 lira buğün bloke kalktı ama para yok nasıl oluyor 2011 yılında konulmuş para görünüyordu geçmiş zaman bende hatırlamıyorum ki paraya mı koydular

  2. Merhabalar Denizbank banka kartıma Süleyman adında biri bloke koydurmus nasıl yaptıysa artık dolandırıcı şerefsiz ,şubeye 4 kere gitti kaldiramadila email attım kalkicak dediler kalkmadı ne yapmam gerek paramı kullanamıyorum hep sıfır gözüküyor ,bloke kalkacak diyip beni yolluyorlar ne biçim bir banka bu Denizbank güven sıfır ilgi sıfır yardımcı olursanız sevinirim

  3. benim de hesabımda bloke vardı internetten tanıştığım biri aynı gün içerisinde blokemi kaldırdı paramı çektim umarım size de yardımcı olur.

  4. Benimde yapı kredi 350 var fakat 0 yazıyor bloke edilmiş hiç bir yere borcumda yok nesine den parayı ara ara sıklıkla çekiyorum diye olabilir ne yapmam gerek

  5. İyi günler bana romanya dan para trasveri yapıldı fakat hesap numarası babama ayit paraya bloke konuldu vergi istemişler yatırılan para 160.000 bin avro istenilen vergi 5 bin 600 avro bunun 5 bin avrosunu yatırdılar 600 avro açık kaldı yatıran taraf tüm parasını yatırdı parası kalmadı elinde parayı çekmiyoruz napaz bilmiyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları