Çarşamba, Aralık 8, 2021

Banka Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Bankalardan kredi almak ve ihtiyaçlarımızı gidermek bilinen en kestirme yollardan bir tanesidir. İhtiyaç olunan kredinin alınması elinizde bulunmayan nakit paranın, belli bir faiz bedeli ile belli bir vade sonunda ödenmesi için söz vererek alınması olarak temel anlamda açıklanabilir. Paranın alınmasından başlayan süreç, kredi onayı ile devam eder. Kredi alındıktan sonraki aşama ise kredinin sorunsuz şekilde ödenmesi ve kapatılmasıdır. Hayat şartları kredinin ödenmesine olanak tanımadığında ise istenmeyen bazı sorunlar ile karşılaşılması söz konusu olabilir. Böyle durumlarda banka kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı, ne olur tarzında sorular çoğalır.

Banka Kredisi Almak İçin Şartlar

Banka veya bir finans kuruluşundan kredi almak için öncelikle iyi bir sicile sahip olmak gerekir. Banka siciliniz ise bankalar ile içinde bulunduğunuz ilişkinin ne kadar düzenli ve başarılı olduğu ile yakından ilişkilidir. Bankalar size kredi vermeden önce verdikleri parayı geri alıp alamayacaklarını kontrol etmek zorundadır. Herkes birilerine borç vermeden önce geri alıp alamayacağını kontrol etmek isteyecektir. Bankaların ise ilk baktıkları şey kredi notunuz ve banka sicilinizdir. Bunların kontrolünden sonra sizden istenen evrakları sunarak kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Bankadan Kredinin Onaylanması ve Tahsisi

Bankadan alınacak kredi için evraklar tamamlandıktan sonra beklemeye başlanır. Evrakların durumu ve kredi ile alakalı söz konusu gayrimenkulün değerlendirme süreci 3-5 gün arasında değişir. Ardından onay veya ret için tarafınıza bir bilgi verilir. Ek olarak evrak talebi de olabilir. Bunları sunduktan sonra ise kredinizin onaylanması halinde krediniz aynı gün içinde imzalar neticelendiğinde hesabınıza aktarılır. Hesabınıza aktarılan parayı aynı dakika itibarı ile kullanabilirsiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankadan alınan kredi için en başından anlaşılan bir ödeme takvimi oluşturulur. Ödeme takvimi neticesinde belirlenen günde ödemeleri yapmanız beklenir. Aksi bir hal oluştuğunda ise size maksimum 90 gün süre tanımlanacaktır. Bu süre zarfında ödemeleri eski düzende ödemeye devam etmeniz ve aradaki taksiti tamamlamanız beklenir. Tamamlanmaması halinde önce banka sizinle iletişime geçecektir. İletişim neticesinde yapılandırma veya kolaylık önerileri sunulur. Bunun da çözüm olmadığı hallerde ise dosyanız avukata sevk edilecektir. Avukat sizinle anlaşma ve borcun kapatılması yolunda banka adına sizinle iletişime geçme yoluna gidecektir. Bunun da sonuç vermemesi halinde icra işlemleri başlayacaktır.

ilginizi çekebilir  Kredi Alamayanlara Kesin Kredi

Kredi Borcu Ödenmezse İcra

İcra işlemleri krediye konu olan gayrimenkul üzerinden başlayacaktır. Konut kredisi veya araç kredisi almış olmanız halinde avukat aracılığı ile haciz üzerinden satışa gidilir. Satış sonucunda borcunuz ve avukat masraflarınız düşüldükten sonra kalan para olursa tarafınıza iade edilir. Alınan paranın borcu kapatmaması halinde ise aradaki fark kadar kalan paranın tahsiline gidilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Yatılır Mı?

İcra yoluyla da paranın kapatılamaması borçlu kişi için hapis ihtimalini göz önüne getirecektir. Anayasamızın 39. maddesinde geçen açıklamaya göre hiç kimse herhangi bir sözleşmeden doğan bir taahhüdü yerine getirmediğinde özgürlüğü elinden alınamaz. Yani banka kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı cevabı bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi borç yüzünden doğan alacak konularından dolayı hapse girilmesi söz konusu değildir.

Çünkü anayasamıza aykırı bir durum oluşturacağından dolayı hapis işlemleri ile alakalı bir olasılıktan bahsedilemez. Borcun kapatılması için icra, maaş kesintisi gibi yolların denenmesinde bir sakınca olmamakla birlikte sonuç alınamaması hallerinde kesinlikle borçlunun hapse atılması istenemez. Siciliniz bozulacağından ve bu sizin tüm hayatınızı etkileyeceğinden dolayı olayı icra veya avukat boyutuna taşımadan önce çıkar yol bulmaya çalışılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ceyda Susamaz
Soru ve Görüşleriniz için mail: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları