Salı, Ekim 26, 2021

Banka Kredisi Devredilebilir mi?

Son zamanlarda, konut ve araba gibi alımlar yapabilmek için, birçok kişinin uzun vadeli borç almaları çok yaygın görülen bir durumdur. Eğer satın alınan konut ya da aracın satılması gerekiyorsa ve kredi borcu devam ettiği için üzerinde ipotek uygulaması varsa, bu durum banka kredisi devredilebilir mi sorusunu akıllara getiriyor. Bu koşullar altında, bankalar kredi borcunun devredilmesine soğuk bakarlar. Fakat bu problem için farklı çözümler olabilir. Borcunuzu doğrudan bir başka kişiye devretme seçeneğiniz olmasa bile, bunu çeşitli yöntemlerle yapabilirsiniz.

Banka Kredisi Devri

Bankalar, krediyi doğrudan başkasına devretmek gibi kararlara onay vermez. Fakat, krediyi kullandığınız banka haricinde başka bir banka aracılığıyla borç kapatma kredisi kullanmanız mümkün olabiliyor. Bu durumda mevcut konut ya da otomobil kredisi borçlarını kapatabilir ve geçerli ipoteği iptal ederek satışı yapabilirsiniz. Buna bağlı olarak, satışla elde ettiğiniz tutar ile borç kapatma kredisinin borcunu da ödeme imkanınız olur. Başka bir bankadan çektiğiniz borç kapatma kredisinin bir diğer anlamı da, bankadan bankaya borçların transferi anlamını taşıyor. Bankaların borç kapatma kredisine onay vermelerine etki edecek en büyük etken, kredi puanınız olacaktır. Borç transferinin dezavantajlı olan yönüyse, faiz oranını yükselttiği için borçta %20-25 gibi bir oran ile artış yaşanması olacaktır.

Borç Transferi İşlemlerinde Uygulanabilen Diğer İşlem

Kredi borcunu devralacak kişi, aynı banka ile bir ihtiyaç kredisine başvuru yapmalıdır. Borcunuzu üstlenmek istediğini belirterek bu başvuruyu yapmalıdır. Borcu devralacak kişi, daha yüksek masraf ve faizlerle birlikte kredi kullanarak borcu kapatma imkanına sahip olabilir. Ancak görüldüğü gibi, bu tam anlamıyla bir devir işlemi olmamaktadır ve yalnızca borcu devralacak kişinin krediyi daha yüksek masraflarla ödemesine olanak tanımaktadır. Tabii ki, bu işlemde borcu devralacak kişinin kredi puanına ve gelir düzeyine ilişkin araştırma yapılacaktır.

ilginizi çekebilir  Kredi Çıkartma
ilginizi çekebilir  Kredi Çıkartma

Banka Kredisinin İptali

Bir bankadan kredi kullandıysanız, Tüketici Kanunları kapsamında yer verildiğine göre bu krediyi iptal etme şansınız vardır. Yasalar çerçevesinde bu iptal işleminin 14 gün içinde yapılması gerekiyor. Bu yüzden çekilen bir kredinin iptal edilmesini istiyorsanız, 14 günlük süre dolmadan önce iptal talebini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu hakkı kullanarak krediden 14 gün içerisinde vazgeçerseniz, bu durumda ödenen kredi dosya masraflarının size geri ödenmesi söz konusu olabiliyor. Fakat, bu iptal başvuru süreci hakkını kaybettiyseniz, bu durumda krediye işletilen faizi geri ödediğiniz gibi, dosya masraflarını da geri alamıyorsunuz.

Banka Kredisinin Ödenmemesi Halinde

Bankalardan kredi borç transferi gibi işlemlerle ya da iptal süreçleri ile kredinizi iptal ettiremiyorsanız, bu durumda belirlenen taksitler kapsamında borcu ödemekle yükümlüsünüz demektir. Eğer bu krediler zamanında ödenmezse, bankalar yasal olarak yaptırımlar kullanma hakkına sahiptirler. İlk olarak, kredi borcunuzu geciktirmeniz halinde, kredi puanınız düşer. Ardından yasal takip süreciyle haciz durumları da gerçekleşebiliyor.

3 YORUMLAR

  1. varlık fonuna devrediliyor eğer 2 sene boyunca kredini ödemezsen. o aşamadan sonra banka yerine varlık fonu peşine düşüyor. yani öyle ya da böyle o borcu senden alacaklar kurtuluşun yok

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları