Salı, Ekim 26, 2021

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Son dönemlerde yapılan bir araştırmaya göre bankaların içerisinde yüklü miktarda paraların unutulduğu biliniyor. Uzun süre önce bankaya para yatıran kişiler, yatırdıkları paraları unutmuş ve çekmemişlerdir. Yapılan araştırmadan haberdar olan kişiler ise bankada para unutup unutmadıklarını merak etmişler ve bankalara gitmişlerdir. Bu araştırma sonucu bankada para unutan kişilerin aklına bankada unutulan para nasıl geri alınır sorusu gelmiştir ve paralarını kurtarmak istemişlerdir. Bankada unuttukları paraları kurtarabilmeleri için birkaç yol vardır ve ilk önce bankada para unuttukları kesinleştirmeleri gerekmektedir.

Bankada Unutulan Paralar Nasıl Öğrenilir?

Bankada para unutulup unutmadığını, unutulan paranın miktarının ne kadar olduğunu öğrenmek isteyen kişiler için yeni bir sistem oluşturuldu ve isteyen kişiler bu sistem üzerinden sorgulama işlemlerini yapabiliyor. Bu sistem zamanasimi.org adıyla kuruldu ve isteyen her kişi sorgulama işlemini kolayca yapabiliyor ve paralarını unutup unutmadıklarını öğrenebiliyor. Bu işlemi yapmak için bazı aşamaların gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu işlemler

  • İlk olarak zamanasimi.org sitesine erişmek gerekir.
  • Siteye girildiğinde bir sayfa açılacaktır ve bu sayfada istenen banka bilgileri ve kişisel bilgiler girilir.
  • Hangi bankada para unutulduğu düşünülüyorsa o banka seçeneği seçilir ve sorgulama işlemi yapılır.
  • Tüm bankalardan sorgulama yapılmak isteniyorsa tüm bankalar seçilebilir ve tüm bankalarda para sorgulama işlemi yapılabilir.

Sorgulama Süresi Ne Kadardır ?

Bankada unutulan paraları öğrenebilmek için, banka kurulu tarafından bir süre belirlendi ve bu süre sonunda sorgulama işlemleri yapılamayacaktır. Sorgulamayı yapmak isteyen kişiler kısa süre içerisinde siteye girmeli ve sorgulama işlemlerini yapmalılardır. Bankalara giderek, öğrenmek isteyen kişiler sorgulama işlemlerini yapamayacaklardır. Sorgulama süresi dolmadan siteye erişim sağlanmalı ve sorgulama işlemi yapılmalıdır çünkü bankalar bu işlemleri gerçekleştirmemektedir. Sorgulama işlemi de para çekme talebi de kısa süreler içinde yapılmalı ve paralar geri alınmalıdır.

ilginizi çekebilir  Tefecilere Güvenmeyin, Yasal Yollardan Kredi Çıkaralım
ilginizi çekebilir  İskonto Kredisi Ve İştira Kredisi Nedir?

Bankadan Unutulan Paraları Geri Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Sorgulama işlemi sonucunda, para unuttuğunu öğrenen kişiler paralarını geri almak için bankalara dilekçe vermeleri gerekiyor. Paranın unutulduğuna dair belge, unutulma tarihi ve geri çekme talebi bankaya dilekçe yoluyla bildirilmeli ve paralar istenmelidir. Bankalar alınan dilekçeleri inceleyerek unutulan paraların kişilere teslim edilmesini sağlarlar. Unutulan paraların miktarları önemli değildir, unutulan her para sahibine teslim edilir. Bankalara verilen dilekçeler, 1 hafta gibi sürelerde incelenir ve kişilere geri dönüşler yapılır. Parasını unutan kişiler kısa süre içerisinde bankanın şubelerine giderek paralarını almalılardır. Bankaların unutulan paraları geri vermemeleri durumunda, bankanın üst makamlarına başvurmak gerekir. Türkiye Katılım Bankaları Birliği bu makamların başında gelir ve ilk olarak buraya bir dilekçe vermek gerekir. Bankaları denetleme kurullarına dilekçe vermek de paraların geri alınması için yapılabilecek işlemler arasındadır.

Unutulan Paralar Sistem Kapatıldıktan Sonra Alınabilir Mi?

Banka hesaplarında unutulan paralar, sistemin kapatılmasının ardından zaman aşımına uğrar ve yeni bir sistem oluşturulana kadar paralar geri alınamaz. Sistemin kapatılma süresi banka kurulları tarafından resmi açıklama ile belirtilmiştir ve parasını unutan tüm kişilere duyurulmuştur. Yapılan duyurulara göre 15 Haziran günü sistem kapanacaktır ve kişiler bu tarihten sonra herhangi bir işlem yapamayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları