Çarşamba, Aralık 8, 2021

Bankalar Dışında Kredi Veren Kurumlar

Bankalar kendisinden borç para talep eden tüzel ve gerçek kişilere belli kriterleri sağlamaları halinde kredi temin eden kuruluşlardır. Bankaların kredi başvurusunda bulunan kişilerden talep ettikleri evraklar genel haliyle gelir beyanına dayanan evraklardır. Çalışıp çalışmadığınızdan, mal varlığınızın olup olmadığına kadar geniş ölçekli bir sorgulamayı gerektirir. Asıl hedefte ulaşılmak istenen gelir durumunuzdan ziyade bankalar ile olan ilişkilerinizdir. Bankalardan aldığınız krediler, kredi kartı kullanımınız gibi geçmişe dönük işlemlerde ne kadar başarı yakaladığınız bankaların kredinizi onaylaması için daha fazla etki yapan faktörlerin başında gelir. Kredi notunuzun istenen rakamlarda olmaması ise sizi bankalar dışında kredi veren kurumlar aramak konusunda mecbur bırakacaktır.

Bankalar Sicil Notuna Neden Bakar ?

Bankalar kredi talebinde bulunulduğu an itibarıyla sizin anlık ödeme gücünüzü ölçtüklerinde kesin bir sonuç elde edemezler. Kontrol edildiği zaman diliminde sizin çalışan olmanız veya diğer gelirlerinizin mevcudiyeti verilecek krediyi ödeyip ödemeyeceğiniz konusunda etki etmeyecektir. Yeterince nakde ve ödeme gücüne sahip olmanız halinde zaten kredi çekmek istemeyeceğinizden dolayı sizin geçmişte bankalarla olan ödemeleriniz bankanın size borç verdiği parayı geri alabilmesi anlamında daha iyi bir referans olacaktır. Nedenler ışığında bankalar sicil notunuza göre kredi talebinizi değerlendirecektir. Banka sicil notunuzun düşük olması halinde yükseltmek için hareket geçmeniz en doğrusu olacaktır.

Sicil Notunun Yükseltilmesi

Bankaların birbirinden farklı etmenler ışığında değerlendirdiği kredi notu kısa süreden oluşmadığı için düzeltilmesi de kısa süreli bir işlem olmayacaktır. Bankanın size tekrar güvenmesi, ilişkilerinizin sağlamlaşması neticesinde olumlu yönde bir not yükselmesine gidilebilir. Bankacılık uygulamaları gereği ise 5 yıldan önce kara listeye alınmış kişinin listeden silinmesi de söz konusu değildir. Acil şekilde krediye ihtiyacınız olduğunda kredi notunuzu yükseltmeye çalışmak kısa vadede yarar sağlamayacaktır.

ilginizi çekebilir  Paraya İhtiyacı Olan Herkes Okusun

Bankadan Başka Yerden Kredi Alınabilir Mi ?

Yeni düzenlemelere göre bankalardan başka olarak belli finansal güce sahip holdingler de kredi hizmeti vermektedir. Aynı şekilde belli evrakların isteneceği ve kriterlerin değerlendirileceği bu şirketlerden ağırlıklı olarak taşıt kredisi alınabilmektedir. Vadesi kısa olmakla birlikte miktarı da düşük olacağından yasal düzlemde sorun yaşamamak adına bu holding kuruluşlarından kredi alınması yoluna kolaylıkla gidilebilir. Yasal olarak denetimden geçirildiklerinden dolayı da güvenlik açığı bulunmayacaktır.

Alternatif Yollardan Kredi

Bankalar ve devamında holdingler nezdinde kredi çekmek isteyen yine de başarı elde edemeyen tüketiciler için bir başka yol ise küçük firmalardan kredi talep etmektir. Genelde yerel olarak çalışan ve küçük sermayeler ile işlem yapan bu kişiler için yasal bir denetim söz konusu değildir. Senet imzalatarak tüketicinin borçlandırılması şeklinde ilerleyen bu sistemden yüksek faiz oranları ve güven sorunları nedeniyle uzak durmak her anlamda daha mantıklı olacaktır. Kuyumcu gibi firmalar ise altın üzerinden faiz ve vade farklı eklenmesi yöntemine göre kredi verebilmektedir. Bu yollara başvurmadan önce küçük miktarlarda ve farklı kuruluşlardan kredi temin etme şansını tercih etmek daha gerçekçi bir çare olacaktır. Hem yasal anlamda da bu şekilde başınızın ağrıması durumuyla karşı karşıya da bulunmazsınız. Diğer türlü her anlamda tüm olumsuzlukları baştan ve bilerek kabul etmiş sayılırsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları