Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler

0
183

Bankalar veya diğer finansal kuruluşların en aktif olduğu alanların başında kredi temini gelmektedir. Kredi temelinde elinizde var olmayan ama ihtiyaç duyduğunuz nakit parayı bir finans kuruluşundan belli vade ve ödeme düzeni garantisi karşılığında, faiz ile borçlanmaktır.

Özünde oluşan bu borçlanma işlemi için ise vereceği parayı geri alabilmeyi garanti altına almak isteyen bankalar bazı evraklar talep ederler. Bu evraklar temelde mali durumunuzu gösteren özelliktedir. Kira, maaş, gayrimenkul tarzında edindiğiniz gelirlerin resmi olarak sunulması gerekir. Kredi başvurusunda bulunan birinin kredi onayı alabilmesi için ise bankalar kişinin kredi siciline bakmak zorundadırlar. Sicilinde sorun olanlar için ise bankalar dışında kredi veren yerler çare olmaktadır.

Sicilin Bozuk Olması Ne Demektir?

Bir tüketicinin bankalar ile ilişkisinden doğan tüm işlemler kişinin sicilini oluşturur. Bankalardan çekilen krediler ve ne kadar düzenli ödendiği, kredi kartı borç durumu, haciz veya çek, senet işlemlerinden başlayıp otomatik ödeme talimatlarına kadar uzanan işlemlerin tamamından elde edilen bir ortalama puanlama sizin banka sicilinizin özeti olacaktır. Banka sicilinizin kredi almanızı sağlayacak düzeyde olmaması halinde ise büyük olasılıkla talebiniz olumsuz değerlendirilecektir.

Sicilin Düzeltilmesi Mümkün Müdür?

Bir tüketicinin sicilini düzeltmesi kısa vadede olmasa da uzun vadede kesinlikle mümkündür. Kredi kartı ödemelerini düzenli hale getirmek, otomatik ödemeler tanımlamak, vadesinden önce borç ödemek gibi olumlu hareketler sicilinizin daha iyiye gittiği yönünde değerlendirilecektir. Acil durumda olan ve hemen kredi alması gerekenler için ise bu işlemlerin ortalama 1-2 yıl kadar süreceğini söylemek gerekir. Uzun yılların toplamından oluşan banka sicilinizin yukarı yönlü harekete geçmesi de doğal olarak biraz zaman alacaktır. Bankalardan sicil sebebi ile kredi onayı alamayanlar için farklı yollar da mevcuttur.

ilginizi çekebilir  Kredi Alma İhtimalinizi Artırın

Banka Dışında Bir Kurumdan Kredi Almak

Yeni yasalar ve düzenlemeler ışığında bankalar haricinde finans şirketleri de kredi verir hale gelmiştir. Koç Finans, Koç Holding gibi büyük holdingler bu finans şirketlerine örnek verilebilirler. Genel anlamda bu tarz kredilerin araç kredisi üzerinden temin edildiği bilinmektedir. Bu tarz kuruluşlardan talep ettiğiniz krediler konusunda yasal bir sorun yaşamaz ve herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmazsınız.

Koç Finans

Galericiler

Kuyumcular

Senetle Kredi veren Yerler

Esnaf Kefalet Kooperatifleri

Kosgeb

OYAK

İLKSAN

DD Mortgage

Beyaz Eşyacılar

Diğer Kredi Yolları

Bahsedilen şekilde kredi veren kurum ve kuruluşlar haricinde küçük çaplı işletmeler tarafından sağlanan krediler de mevcuttur. Küçük işletmeler ile kast edilen galeri, kuyumcu gibi kendi finans kaynakları ile senet karşılığı kredi temin eden yerler kast edilmektedir. Büyük şirketlerdeki yasal rahatlık bu tarz yerlerde bulunmayacağından dolayı fazlası ile dikkatli olmak gerekir. Güvenilir olup olmadığı konusunda da aynı şekilde belli şüpheler bulunmaktadır.

Yüksek faiz oranları veya yaptığınız halde yapılmamış kabul edilen ödemeler ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz her zaman bulunur. Yasal düzlemde hakkınızı aramak istediğinizde ise elinizde senetleri bulunan kişi hakkını almak isteyecektir. Karşı tarafın yasa dışı bir işlem yaptığının kanıtlaması halinde bile siz de olayın içinde bulunduğunuzdan suçlu konuma düşebilirsiniz. Bu tarz yardımları kabul etmeden önce ciddi şekilde araştırmalar yapmak ve gerekirse kesinlikle bu yollara girmemek gerekir. Düşük miktarda ve parçalı şekilde yasal yerlerden kredi temin edilmesi yoluna gidilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.