Bankaların Kredileri Onaylamama Nedenleri

0
1563

Bankaların kredileri onaylamama nedenleri oldukça görecelidir. Hemen herkesin hayatında bazı dönemler kredi çekme ihtiyacı olmaktadır. Bazen büyük miktarlarda bazen de daha az miktarlarda kredi başvuruları gerçekleşmektedir. Kredi çekmek acil bir çözüm olarak görülür. Ancak; bankalar, kredi başvurularına her zaman onay vermemektedirler. kredi çekmek istiyorum ama vermiyorlar sözü sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bankaların, bir bireye kredi sağlamamasının birçok nedeni olabilir. Zira bir banka, birey kredi başvurusu yaptığı andan itibaren bireyi inceleme altına alır.

Sponsor

Bankalar bireylere kredi sağlarken geri ödenmesini garanti edecekleri kredilere onay verirler. Eğer, sağlanacak kredinin geri ödenmesinde bir risk söz konusu ise banka kredi başvurusunu reddeder. Zira banka verdiği krediyi güvence altına almak ister. Dolayısıyla, inceleme sonrası küçük bir pürüz bile söz konusu kredinin reddedilmesine sebep olabilir. Aynı zamanda, bankaların bireylere kredi verme gibi bir yükümlülüğü bulunmadığı için banka uygun görmediği hallerde bireylere kredi vermemekte özgürdür. Bankaların bireyde tespit ettiği pürüzler bankalar kredi vermiyor cümlesinin sıklıkla tekrar edilmesinin sebebidir.

Bankaların kredileri onaylamama nedenleri

  •  Kredi Notu Durumu

Kredi notu, bankaların kredi başvurularında en çok dikkat ettiği noktalardan bir tanesidir. Kredi notu, bireyin finansal geçmişini temsil eder. Dolayısıyla, bir banka için kredi notu belirleyici bir faktördür. kredi çekmek istiyorum diyen birey bu noktaya dikkat etmelidir. Eğer, kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu yüksek ve diğer şartlarda yerine gelmişse banka, kredi başvurusunu onaylayabilir. Birey, kredi notunu öğrenmelidir. Bunun için kredi notu hesaplama yapılması gerekir. Kredi notu düşük olanlar kredi notunu yükseltmek için bazı teknikler deneyebilir. Bu noktada; kredi notunu yükseltmek için en sık tercih edilen yöntem kredi kartı edinmektir. Edinilen kredi kartı takvimine uygun olarak düzenli ödenirse belli zaman içinde bireyin kredi notu yükselir.

  •  Kredi Limiti

Kredi limiti; bireyin gelirine göre verilen bir para birimidir. Bankaların kredi limitleri bulunmaktadır. Genel olarak bu limit; maaş/2: aylık tutar şeklinde olmaktadır. Bu duruma daha fazla açıklama yapmak gerekirse alınacak kredinin aylık taksit tutarı kişinin maaşının yarısını geçmemelidir. Dolayısıyla, birey, gelirine ve maaşına uygun bir kredi limiti belirlemek zorundadır. Bu durumu aşan bir limit belirleyip başvuruda bulunursa kredi onaylanmaz.

  •  Düzensiz Ödemeler Geçmişi

Birey, daha önce kullanmış olduğu kredileri düzenli olarak ödemediyse ve bu durumdan dolayı bankalar tarafından takibe alındıysa bu durum kredi başvurusunun onay sürecini olumsuz etkiler. Aynı zamanda bu durum, kişinin kredi notuna da yansımaktadır. Ayrıca, kredi kartı ödemelerinde gecikmeleri olanlarda bu olumsuz etkiler altındadırlar.

  •  Evrak ve Belge Eksikliği

Kredi başvurularında, söz konusu bankanın istediği her evrak ve belgenin bankaya eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekir. Gelir ve maaşla ilgili tüm belgelerin bankaya sunulması son derece önemlidir. Aynı zamanda, ayrıntı olarak görülen bir tek evrak ya da belgenin verilmemesi ya da beyan edilmemesi kredi başvurusunun reddedilmesine neden olur.

ilginizi çekebilir  Sicilim Kötü Banka Bana Kredi Vermez Düşüncesi Artık Geçmişte Kaldı!

 Sorunlu Olarak Devam Etmekte Olan Başka Bir Kredinin Varlığı

Kişiler devam eden bir kredileri varken ikinci bir krediye ihtiyaç duyabilirler. Bu durumlarda da kredi başvurusunda bulunulabilir. Elbette ki; bu tür durumlarda kişinin devam eden kredisi incelemeye alınır. Söz gelimi; devam eden kredinin aylık ödeme miktarları, bireyin takvime uygun ve düzenli olarak ödeme yapıp yapmadığı incelenir. Eğer, devam eden kredi ödemelerinde bir sorun ya da aksama varsa banka krediyi onaylamayabilir.

Kredi Sicili

Kara Liste” olarak adlandırılan uygulama sıklıkla duyulmaktadır. Bu uygulama çerçevesinde bireyin kredi sicilinde bir yasal ya da idari takip geçmişi varsa bu durumda banka kredi başvurusunu reddedebilir.

Önceki İçerikKredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenler
Sonraki İçerikKefilsiz ve Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar
Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.