Salı, Ekim 26, 2021

Bireysel İhtiyaç Kredisi Nedir?

Birçok kişi bireysel ihtiyaç kredisi nedir diye merak etmektedir. İnsanların nakit ihtiyaçlarını karşılamak için banka gibi finans kuruluşlarından talep ettiği finansal bir destektir. Bu finansal destek sayesinde insanlar borçlarını kapatabilir, hayallerini gerçekleştirebilir. Bireysel ihtiyaç kredisi kullanmak için bankaların belirlediği şartları taşıyor iseniz, şubeye giderek, telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı aracılığıyla kredi taleplerinde bulunabilirsiniz. Bankalar kar amacı güden finans kuruluşlarıdır. Bu amaç doğrultusunda kredi talebinde bulunan müşterilere verdiği finansal desteği üzerine belirli bir faiz işleterek belirli bir vade karşılığında geri ödemelerini talep ederler.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Kullanım Koşulları Nelerdir?

Bireysel ihtiyaç kredisi kullanımlarında ilk şart 18 yaş üzerinde olmak, hali hazırda çalışıyor olmak ve bankalar nezdinde belirlenen kredi çekilebilecek düzeyde bir kredi puanı olmasıdır. Kredi puanı insanların daha önceki bankalar ile çalışmışlığını belgeleyerek ödeme performansının nasıl olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bir nevi önceki bankacılık işlemleri yeni talepleri için referans niteliğindedir. Bir diğer önemli koşul, çalıştığınızı belgeleyen bir evrak ve sigorta dökümüdür. Bankadan bankaya değişmekle beraber son çalıştığınız yerde en az 4 ay süreyle daimi çalışmış olmanız da kredi taleplerinizde değerlendirilir.

Bireysel İhtiyaç Kredilerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Kredi talebinde bulunduğunuz bankanın faiz oranını iyi araştırmış olmanız lehinize olacaktır. Çünkü bankadan bankaya faiz oranları değişkenlik gösterir. Dosya masrafı ve çektiğiniz kredi tutarı üzerinden yapılan sigorta gibi ek masraf kesintileriniz de söz konusu olacaktır. Talep ettiğiniz kredinin size geri dönüşünün ne kadar olacağı, ödeyeceğiniz vade boyunca sigorta yenileme gibi farklı kesintilerinizin olup olmayacağı da araştırmanız gereken diğer önemli hususlardandır. Tüm bankalarda kredi türleri farklılık gösterebileceği için bireysel ihtiyaç kredisi nedir, Kullanım koşulları nelerdir? İyice araştırıldıktan sonra kredi talep edilmelidir.

ilginizi çekebilir  Kredi Alamayanlara Müjde
ilginizi çekebilir  Kredi Çekemeyenler İçin Kredi İmkânı Yaratıyoruz

Bireysel İhtiyaç Kredisi Nasıl Kullanırım?

Bankaların belirlediği kredi kullanım şartlarına haiz olan vatandaşlar, ister ilgili bankanın şubesine giderek, isterse telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı gibi araçlar ile başvuru taleplerini iletebilirler. Başvuru yaptıktan sonra bireysel ihtiyaç kredisi konusunda yetkili banka personeli tarafından aranılır gerekli bir evrak olması durumunda tamamlanır, vade belirlenir, taksitler belirlenir, akabinde müşterinin bireysel hesabına kredisi aktarılır. Bazı durumlarda otomatik onay denilen insan gücüne ihtiyaç duymadan tek bi tuşla internet bankacılığından da bireysel ihtiyaç kredisi kullanılabilir ve şubeye gitmeden hesaba kredi tutarı aktarılabilir.

Kaç Ay Vadeyle Bireysel İhtiyaç Kredisi Kullanabilirim?

Tüketici kredisi sözleşmeleri yönetmeliği gerekince bireysel ihtiyaç kredilerine 36 ay ile sınırlama getirildi. Önceki yıllarda bu vade oranı 60 aya kadar uzatılırken bu yasal düzenleme ile maksimum 36 ay olarak belirlendi. Ayrıca tüketiciyi koruma yasası nedeniyle bireysel ihtiyaç kredisi çeken kişi kredisini erken kapatabilir ya da ara ödeme yapabilir. Bu durumda ödeyeceği tutardan faiz indirim hakkı tüketiciye doğmuş olur. Ayrıca kredi kullanan müşteri herhangi bir sebep göstermeden 14 gün içerisinde çektiği krediden vazgeçebilir. Herhangi bir cezai yaptırım olmadan çektiği tutarın tamamını geri iade ederek cayma hakkını kullanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları