Cuma, Ocak 28, 2022

Bireysel Kredi Nedir?

güncellendi: Furkan Kolman

İnsanların doğası gereği karşılaması gereken ihtiyaçları vardır. Bu gereksinimler kimi zaman kişilerin nakit olanaklarının üzerinde seyir edebilmektedir. Kredi, satın alma opsiyonunun Bankalar ve bireyler arasında yapılan sözleşmeler ile geri ödeme şartı unutulmaksızın, miktarlara uygulanan faiz tutarlarının vadelere bölünmesidir. Bireysel krediler ve İhtiyaç Kredileri’nin aslında eş anlamlı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Çünkü satın alma gücümüzü kullanırken ticari faaliyetleri dışarıda bırakarak yaptığımız harcamalarda kullandığımız kredi türüne İhtiyaç Kredisi denmektedir. Kişilerin ihtiyaçlarına göre yine bireysel kredi farklı tanımlamalara konu olabilmektedir. Örneğin; Taşıt kredisi, konut kredisi, araba kredisi, eğitim kredisi, tatil kredisi, vs. gibi krediler bireysel krediler olarak nitelendirilebilmektedir. Çağımızda en fazla kullanılmakta olan kredi türünü “bireysel krediler” olarak betimlemek ihtiyaç kredilerin kapsamına baktığımızda yanlış olmayacaktır.

Bireysel Kredilerin Kullanım Şartları Nelerdir?

Bireysel Kredilerin kullanılabilmesi için bireylerin bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu kural bütünlemelerinin başında ilk önce bireyin yaşının bireysel kredi kullanmak için uygun olması gerekmektedir. Ülkemizde yürürlükte olan kanunlar kapsamında bireylerin bireysel kredileri kullanabilmeleri için 18 yaşını tamamlamış olma şartı aranmaktadır. Buna göre kişinin bu ayni hakkını kullanabilmesi için fiili ehliyetinin tamamen kendi elinde bulunması kanunlar kapsamında bir engeli ortadan kaldırmaktadır.

Eğer kişi reşit olmadan bir başvuruda bulunursa Bankaların ilgili servisleri yapılan talepleri kesinlikle kabul etmeyecek ve ilgili birimleri yapılan işlemleri koşul her ne olursa olsun yok sayacaktır. Bireysel Kredilerin aktif olarak kişinin eline geçmesi yine kişinin bu krediyi kullanabilmesi için Bankalar tarafından istenen bir başka prosedür ise belgelenebilir aylık bir gelirin olması şartıdır.

Aylık belirli bir geliri olmayan ve geliri olsa bile bu geliri belgeleyemeyecek durumda olan kişilerin başvuruları da Bankalar tarafından kayıt altına alınmamaktadır. Buna göre geliri Bankaların verdiği kredileri ödemeye fazlasıyla yetecek olan kişiler eğer maaş bordrosu getirebilecek bir işte çalışmıyorlar ise yine Bankalar bu kişilerin kredilerini işlem dışında tutacaklardır. Bankalar şahısların kredi başvurularını yapmalarını asla engellememektedir.

Şahıslar kredi başvurusunu her ne şart altında olursa olsun yapabilme hakkına sahip oldukları gibi Bankaların da bu başvuruları kendi inisiyatiflerinde durumu değerlendirerek reddetme hakkına vâkıf olduklarını unutmamak gerekmektedir. Bankalar kişilerin kullanmak istedikleri kredileri zamanında ödeyeceklerine inanmadıkları takdirde yine kişilerin kredi başvuruların kayıt altına almayacaktır.

 

Bireysel Kredilerin kullanılabilmesi için bir diğer şart ise Sosyal Sigortalar Kurumunda kayıtlı bulunmanız icap etmektedir. Kredi kullanacak kişilerin iş yerlerinde bulunan SSK kayıtlarında zarar gözükmesi halinde Bankalar kredileri onaylamayacaklardır. Ayrıca kişiler SSK kayıtlarına bakıldığında çalıştıkları işyerlerinde en az üç aylarını aynı işyerinde sebat ederek tamamlamış olmaları da kredi onayı sırasında aranan şartların başında gelmektedir.

ilginizi çekebilir  Biz Kredinizi Çekelim Siz Ödeyin

Bankaların kara listesinde olmanız, kredi kartlarına zamanında ödeme yapmamanız ve kredi notunuzun düşük olması kredi onayı almanızda engel teşkil edecek hususlardan bazılarıdır. Özellikle icra takibe takılan kişiler Bankalar tarafından dikkate alınmamakta, kredi başvuruları sırasında elenme şansı en yüksek unsuru taşımaktadır. Ayrıca bireysel kredi kullanmak istediğiniz sırada evli bulunduğunuz kişinin rızasını almanız gerekmemektedir.

Eğer çekeceğiniz krediye kefelet edecek biri Bankalar tarafından isteniyorsa evli bulunduğunuz kişinin rızası tam burada aranmaktadır. Bireysel İhtiyaç kredilerinin vadeleri geçtiğimiz yıllarda çok yüksekti. Yapılan son düzenlemelerde 36 Ay’a kadar kullanılabilmektedir. Üzerinizde bulunan tapunun, maaşın veya diğer gelirlerinizin ipotek altında olup olmadığına bakılmaksızın bu vadenin geçerliliği bulunmaktadır.

Lakin eğer bir ev kredisi kullanmak istiyor ve bu krediyi evi ipotek altında almak istiyorsanız kredinin kesinlikle sizin isminizin üzerine çekilmesi gerekmektedir. İpotekli ev kredisi kullanımı sırasında kullanacağınız vade süresi ise 120 Ay’a varan dilimlere kadar uzanabilmektedir. Bireysel ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin yine maaş bordrolarını yada nasıl bir gelir gösteriyorsa bu gelirlerini kendileri sunmaları gerekiyor.

Kişilerin akrabalarının, çocuklarının yani idare etmek zorunda oldukları veya olmadıkları herhangi bir aile bireyinin geliri kredi çekimi sırasında kanıt olarak gösterilemiyor. Yalnız eğer Bankalar kişilerden bir kefalet isterlerse aile mensupları bu kefalet altına imza atabiliyorlar. Bankalar bireysel kredi kullanımı sırasında gelirinizi gösterdiğiniz belgeleri yoğun bir şekilde incelemektedir.

Gelirinizi göstereceğiniz belgelerin de bu nedenle resmi kurallara uygun olması gerekiyor. Resmi kurallara uygun olmayan gelir belgeleri (fotokopi, suret) bankalar tarafından kabul edilmemektedir. Kredi kullanan bankaların hepsinde olmamak kaydı ile kullanacağınız krediler gösterdiğiniz geliriniz ile doğru orantıda işlemektedir. Örneğin; bazı bankalarda kullandığınız kredilerin gelirinizin %50’sini geçmemesi, ödemeyi göze aldığınız taksit tutarlarının banka tarafından tas diklenmesi ile bağlantılıdır.

Bireysel Kredi Kullanmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

– Nüfus Cüzdanı, Ehliyet veya Pasaportunuzun yanınızda olması gerekmektedir.

– Yukarıda kullanım şartlarında belirttiğimiz üzere kredi kullanımının Bankalar tarafından olumlu karşılanması için maaşınızı belgeleyeceğiniz “Gelir Belgesi”nin varlığı aranmaktadır.

– Bir işyerinden emekli olan kişilerin kredi kullanmaları için emekli maaşı aldıkları bankalardan hesap cüzdanlarının yanlarında bulunması gerekmektedir.

ilginizi çekebilir  Biz Varsak Başka Kimseye İhtiyacınız Yok

– Kredi kullanmak isteyen eğer ki bir çiftçi ise arsalarının varlığı ve bunların tapularının suretleri, çiftçi olduklarını gösteren belgelerin varlığı, müstahsil dekontlarına sahip olmaları gerekmektedir.

– Taşeron olarak yahut Devlet Memuru olarak bir kurumda, özel sektörde çalışan bireylerin şirketlerine ait imza sirküleri, Maaşlarının yazılı olduğu belge dökümleri veya maaş bordrolarının imzalı, kaşeli bir şekilde hazır bulunması gerekmektedir.

– Kira alan, menkul varlığı bulunan şahısların, tapu evraklarının yanlarında olması ve kira alan kişilerin aldıkları kira eğer Bankalardan hesaplarına havale ediyorsa bunları makbuz ile belgelemeleri gerekmektedir.

Bireysel Kredi Türleri Nelerdir? (İpoteksiz)

Borç Transfer Kredileri; Birden çok bankada bulunan borçlarınızın tek bir kredi çekilerek bu çekilen kredi üzerinden ödemelerinizi yapabileceğiniz kredi yöntemidir. Eşya (Taşınabilir Mal) Kredileri; Nakit ihtiyaçlarınızı eşya alımında kullanırken sağlayabileceğiniz kredi yöntemidir. Bankalar ile beraber çalışan işyerlerinden de bu kredi yöntemiyle eşya sağlayabilmektesiniz.

Öğrenim Kredileri; Özel üniversitelerde okuyan öğrencilerin genellikle kullandığı bir kredi yöntemi olarak göze çarpmaktadır. Bu yöntemi kullanan ücretli öğrenim gören bireyler genel anlamda baktığımızda uzun vadeli ödeme sistemini seçerek düşük miktarlarda ödemelerini tamamlamaktadırlar.

Evleniyoruz Kredileri; Dünya evine girmeyi kararlaştırıp kendi ihtiyaçlarını kredi yolu ile karşılamak isteyen kişilerin kullandığı yöntemdir. Evlilik kredileri olarak da adlandırılabilir lakin evleniyoruz kredisi olarak isimlendirilen yöntemde kişilere bazı inisiyatiflerde sunulmaktadır.

Tatil Kredileri; Genelde yazın kredi alımında bulunup kışın bu krediyi ödeme imkânını kullanan kişilerin kullandığı yöntemdir. Bu kredilerin ödeme yöntemleri genelde kişileri sıkmayacak şekilde cüzi miktarlar ve vadelere bölünerek yapılmaktadır. Kredi ödemelerinde yine vadelerin faizsiz olarak geciktirilebilmesi özelliği de bu kredileri cazip hale getirmektedir.

Bayram Kredileri; Bayram ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kişilerin bireysel kredi kullanarak yapılacak ziyaretlerde, karşılamalarda hatta kesilecek kurbanlarda gereksinimlerinin giderilmesini bu yöntemle sağlamaktadırlar.

Araç Kredileri; Bankalar bu kredileri verirken genelde araçların ipotekli bir şekilde sahiplerinin eline ulaşmasını sağlamaktadır. Eğer kredi zamanında ödenmezse araç sahibinin elinden alınması üzerine kurulan bir anlaşma ile bu kredi şâhısa verilmektedir.

Bireysel kredilerin kullanımı gün geçtikçe artmakta, kimi zaman insanların dertlerine çağre oluyor gibi gözükse de doğru ellerde doğru şekilde kullanılmadığı takdirde çoğu kişiyi batağa sürüklemektedir. Kredi kullanırken temkinli olmak bize bugünü ve öderken dikkatli olmak ise yarın önümüze çıkacak felaketleri önceden görmemize yardımcı olabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Furkan Kolman
Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları