Bireysel Kredi Veren İkrazatçılar

İnsanlar hayat şartlarının zorluğu ve geçim sıkıntısı yaşaması nedeni ile borçlanmaktadır. Bu borçlanma farklı şekillerde olabilmektedir. Bazı insanlar yakınlarından ya da tanıdıklarından borç para ya da döviz alırken birçok insan ise bankalardan borçlanmaktadır. Bankalar insanlar için borçlanma yönteminin en çok kullanıldığı şirketlerdir. Kredi vererek müşterilerinden belli bir faiz karşılığında parayı geri alan bankalar bugün birçok kişinin borçlanma tercihidir.

Bankalar dışında ödünç verme işlemleri için yasal olarak kurulan ikrazatçılar vardır. Bu ikrazatçılar Hazine Müsteşarlığından izin alınarak kurulmakta ve insanlara faiz karşılığında para temin etmektedir. İkrazatçılar bu para verme işlemi karşılığında ipotek ya da başka bir teminat, senet ve ya çek almaktadır.

Günümüzde sayıları 28 olan ikrazatçılara 1998 yılından bu yana herhangi bir ikrazatçıya ruhsat verilmemiştir. İkrazatçılar bu işlemi yasal olarak ve izinli şekilde yapmaktadır. Bu işi yasal olmadan yapanlara ise tefeci denilmektedir. İkrazatçılar bankalardan farklı olarak gelir belgesi talep etmeden bu işlemi gerçekleştirebilmektedir.

İnsanların nakit ihtiyaçlarını karşılamakta en kolay başvurdukları kredi yöntemi genellikle bankalardan ve bazı durumlarda ikrazatçılardan yapılmaktadır. İkrazatçılar şu anda 28 şirket olarak faaliyet göstermekte ve ipotek, çek, senet ve ya teminat karşılığı insanlara faiz ile borç para vermektedir. İnsanlar günün geçim şartlarında borçlanmakta ve bu borçlanma yöntemi ile ya borçlarını ödemekte ya da kendilerine mal varlığı edinmekte.

Bireysel Kredi Veren İkrazatçıların Şartları

Bunun için genellikle bankaları tercih eden kişilerin yanı sıra ikrazatçıları da tercih eden vatandaşların sayısı da az değildir. İkrazatçılar bazen bankalardan daha uygun fiyatlar ile kredi seçenekleri sunmaktadır. Bireysel kredi veren ikrazatçılar bunun karşılığında belli garantiler istemektedir doğal olarak. Bireysel kredi veren ikrazatçılar verdikleri krediler karşılığında çek, senet, ipotek ya da belli rehinler istemektedir.

ilginizi çekebilir  Hızlı Başvuruyla Kredi Notu Düşüklere Anında Kredi!

Borç Para veren tefeciler

İkrazatçılar insanların faizci ve tefecilere yönelmemesi için devlet gözetiminde ve devletin izni ile açılan faizli para temin eden firmalardır. Günümüzde çok yaygın kullanılmasa bile halen varlığını devam ettiren ikrazatçılar insanlara gelir belgesiz ve ya kefilsiz kredi alma seçeneği sunması nedeni ile birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Bazı bankaların gelir belgesi ve kefil istemesi ile insanlar ikrazatçılara yönelebilmektedir.

En kolay kredi nasıl çekilir?

İnsanların bu şekilde kredi edinebilme imkânı yakalaması onlara rahat kredi alma fırsatını sunmaktadır. Bireysel kredi veren ikrazatçılar günümüzde 28 adet bulunmaktadır. Hazine Müsteşarlığı tarafından izin verilerek açılan ikrazatçılar insanların tefecilere yönelmemesi için devlet tarafından izin karşılığında açılmaktadır. 1998 yılından bu yana ikrazatçılara izin verilmemekte ise de günümüzde 28 adet ikrazatçı faaliyetlerine devam ederek insanlara kredi ve borç para hizmeti sunmaktadır.

Bireysel kredi veren ikrazatçılar insanların nakit ihtiyaçlarına çare olmaktadır. İkrazatçıların sayısı artması artık mümkün olmasa da sayıları 28 olan ikrazatçılar halen faaliyet göstermektedir. Bireysel kredi veren ikrazatçılar ihtiyacı olanlar için uygun fiyatlar ile kredi imkânı sunmaktadır.

Yorumlayanlar (13)

 1. Avatar Müjde May 23, 2017
 2. Avatar tayfun May 23, 2017
 3. Avatar Ercan TANRIVERDİ May 23, 2017
 4. Avatar Veysel May 23, 2017
 5. Avatar YELİZ May 23, 2017
 6. Avatar Erol May 23, 2017
 7. Avatar yunus May 23, 2017
 8. Avatar SEDA YAVUZ May 23, 2017
 9. Avatar Beytullah May 23, 2017
 10. Avatar MESUT May 23, 2017
 11. Avatar Güngör May 23, 2017
 12. Avatar SÜREYYA May 23, 2017
 13. Avatar Serkan May 23, 2017

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.