Cuma, Ocak 28, 2022

Bireysel Kredi Veren İkrazatçılar

güncellendi: Cansu Ciğerli

Kredi alabilmek ve borçlanabilmek için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekir. Kriterlerin tamamlanmaması veya yeterli olmaması halinde ise kredi veren kurum ve kuruluşlar kredi talebinizi onaylamayacaktır. Bu nedenler ışığında kredi almanızı kolaylaştıracak etmenlerin olabildiğince iyi olması ve olumlu karar çıkmasına katkı sağlayacak başarıda olması önemlidir. Geçmişte istenmeyen finansal ilişkilerden dolayı bozulan bir banka sicili krediniz için olumsuz bir referans olacağından onay alınmasını zora sokacaktır. Düzeltilmesi ise biraz zaman alacağından dolayı kısa süre içinde borç paraya ihtiyacı olanlar için alternatif yolların aranması gerekecektir. Büyük finans firmalar veya bireysel kredi veren ikrazatçılar bu alternatiflerden en çok değerlendirilebilir olanlarıdır.

Bankalardan Kredi Alamayanlar Ne Yapmalıdır ?

Bankalardan bir sebepten dolayı kredi alamayan kişiler öncelikle farklı yollar aramaya başlamalıdır. Bunlardan en bilineni büyük holdinglere başvuruda bulunmaktır. Yasal düzenlemeler gereği artık kendini finanse edebilen büyük firmalar kredi veren kuruluşlar gibi görev yapabilmektedir. Genellikle kısa süreli ve düşük miktardaki rakamlardan bahsetmek mümkün olsa da güvenli bir çalışma prensipleri olduğundan dolayı tercih edilebilir kurumlardır. Taşıt kredisi olarak daha çok kredi yardımında bulunan bu kurumlar da yine diğerleri gibi evrak, gerekli olması halinde ise kefil isteyebilmektedirler. Denetim altında olan firmalar olduklarından dolayı da yasal düzlemde sorun oluşturmamaktadır.

İkrazatçı Nedir ?

Tefecilik terimi ile sıklıkla karıştırılan ikrazatçılık özünde birbirinden farklı kavramlardır. Devamlı şekilde ve genel haliyle meslek olarak, faiz uygulanması veya hipotek yoluyla ödünç para verme işlemi yapan kişilere ikrazatçı denilmektedir. Bu kişiler yasal olarak gereken izinleri Hazine Müsteşarlığı aracılığı ile almış ve denetimleri tamamlanmış olduğundan dolayı kesin şekilde yasa dışı olmayan bir işlemden bahsetmek mümkündür. Belli şartlar ışığında ve faiz uygulayarak borç verebilecek likidite imkanı bulunan, finansal kaynakları bulunan gerçek kişiler yasalar dışına çıkmadan bu sayede paraları ile yatırım yapmış olmaktadır. Krediye ihtiyacı olanlar için ise yardım kapısı olarak görülmektedir.

ilginizi çekebilir  Kredi Çeken Kişi Borcunu Ödemezse Kefile Ne Olur ?

Tefeci ile İkrazatçı Aynı Mıdır ?

Tefeciler herhangi bir yasal denetim ve izne tabii olmadan borç verme işlemlerine giriştiklerinden dolayı yasal olarak da suç işleyen kişilerdir. Bu kişilerden uzak durmak ve olabildiğince yasal düzlemden çıkmadan kredi almaya çalışmak en doğrusu olacaktır. İkrazatçılar ile karıştırılmalarına karşın kesinlikle aynı işi yaptıklarını söylemek her anlamda doğru bir yönlendirme olmayacaktır.

İkrazatçılar Kredi Verebilir Mi ?

Bireysel kredi veren ikrazatçılar yasa gereği borç para verme yetkisine sahiptir. Holding gibi büyük şirketler kadar geniş bir yapılanmaları olmasa da yasal olarak onaylı olduklarından herhangi bir sorun anında hakkınızı aramanız için önünüzde bir engel bulunmayacaktır. Yine diğer kurum ve kuruluşlarda olduğu gibi gelir beyanınızı görmek adına çeşitli belgeler bazen de kefiller istenebilir. Kredi veren kişi verdiği borcu geri alıp alamayacağını anlamadan krediyi vermeyi kabul etmeyecektir. Vade ve faiz arasındaki makasa da ayrıca krediyi almadan önce kesinlikle dikkat etmek ve en başından hesaplatmak önerilir. Aylık olarak dile getirilen ödemeler toplamda ödenmesi gerekenden çok daha fazla rakamlara denk gelmektedir. Ödeme takvimi de aynı şekilde ödeme gücü ışığında oluşturulmalıdır. Esneklik payı olabildiğince görüşülmeli ve ortak çıkarlara göre hareket edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları