İhtiyaçlar doğrultusunda çeşitli bankalardan, farklı zamanlarda çekilen kredileri tek bir çatı altında toplamak ve daha düzenli ödeme gerçekleştirmek isteyen kişiler borç kapatma kredisine başvurmaktadır. Bu kapsamda, bankaların sunduğu cazip koşullardan faydalanmak amacıyla veya kredi geri ödemelerinde zorluklar yaşayanların, borçlarını yapılandırabilmesi amacıyla, başka bir bankadan kredi talebinde bulunan kişinin talebinin değerlendirilmesi neticesinde, kredinin onaylanması sonucu borç transferi gerçekleşmektedir.

Farklı farklı bankalarda dağınık halde bulunan kredi borçlarını tek bir bankada toplamak isteyen kredi kullanıcıları için borç kapatma kredisi veren bankalar, çeşitli kampanyalar, cazip faiz oranları ve vadelerle seçenekler sunmaktadır. Bu krediyi veren bankalardan bazıları; Vakıfbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Finansbank, Halkbank, Denizbank, Şekerbank’tır. Söz konusu bankaların kampanya ve seçenekleri incelenerek, en uygun koşullarla borç kapatma kredisi alınabilmektedir.

Borç Kapatma Kredi Veren Bankaların Vade Seçenekleri

Vakıfbank 18 aylık vadelerle,

Yapı Kredi Bankası 36 aya varan vadelerle,

İş Bankası 36 ve 48 aylık vadelerle,

Finansbank, Halkbank, Denizbank ve Şekerbank 48 aya varan vadelerle borç kapatma kredisi sunmaktadır.

Borç Kapatma Kredisi Hakkında

Borç kapatma kredisi, daha önce borcun bulunduğu bankalara kalan tüm bakiyenin ödenmesi ve yeni başvurulan bankanın uyguladığı faiz oranları ile diğer seçenekler kapsamında, yeni bir kredi alınarak, tüm borçların bir bankada toplanmasını içermektedir.

Borç kapatma kredisi sunan tüm bankaların kendilerine has çeşitli faiz oranları ve seçenekleri bulunmaktadır. Bu sebeple, borç kapatma kredisi almadan önce gerekli inceleme ve araştırmaları yapmak, en uygun seçeneklerle kredi kullanmak için avantajlı olacaktır.

ilginizi çekebilir  Artık Kredi Sorununa Son

Borç kapatma kredisi için başvurulan banka ile banka müşteri arasında yeni bir kredi sözleşmesi imzalamak ve ödeme planı oluşturmak suretiyle kredi kullandırılmaktadır.

Başka bankada bulunan kredi veya kredi kartı borçlarını kapatmak üzere kullandırılan kredi tutarı, ilgili banka tarafından, müşterinin daha önceden borcu olan diğer bankalara, EFT göndermek suretiyle borçlar kapatılmaktadır. Bu durumda da, krediye muhatap olan banka müşterisi, imzaladığı yeni sözleşme kapsamında borcunu, transferi gerçekleştiren bankaya taksitler halinde ve düzenli olarak ödemekle yükümlüdür.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankaların Şartları Nelerdir?

Diğer bankalara ait borçlarını kapatmak ve bir çatı altında toplamak isteyen kişiler, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi borçlarıyla, kredi kartı borçlarını kapatmak için yeni bir kredi kullanabilmektedir. Konut kredileri bu kapsamda değerlendirmeye alınmaz.

Borç kapatma kredisinin kullandırılabilmesi için, kişinin ödeme alışkanlıkları, gelir durumu ve profili değerlendirmeye alınır. Yapılan değerlendirme neticesinde bankanın uygun gördüğü kişilere kredi kullandırılır.

Kredi verecek olan bankanın müşteriden istediği belgeleri eksiksiz bir şekilde ibraz etmesi beklenir.

Diğer bankalardan bulunan borcun belirli bir kısmını kapatmak için kredi kullanılamaz. Borcun tamamının kapatılması gerekmektedir.

Borçları kapatmak üzere yapılacak olan para transferleri için müşteriden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Transfer işlemi bankalar arasında gerçekleşir. Kredi kartı borçlarının ödenmesi amacıyla alınan kredilerde banka, direkt olarak kredi kartına ödeme yapmaktadır.

Borç Kapatma Kredisi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Genel bir kredi başvurunda istenen belgeler, borç kapatma kredisi almak için de gerekli olacaktır. Bunlar;

Gelir belgesi,

Kimlik Belgesi,

İkametgah belgesi,

Son 3 aya ait elektrik, su, telefon veya doğalgaz faturası ile, bankanın gerekli görebileceği diğer belgelerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz