Cuma, Ocak 28, 2022

Borç Para Nasıl Alınıyor ?

güncellendi: Cansu Ciğerli

Nakit paraya ihtiyacı olan birinin kredi verme imkanı bulunan bir kurum veya kuruluştan borç alması kredi kullanma olarak bilinen ve oldukça sık başvurulan yöntemlerden bir tanesidir. Borçlanmadan bir mal veya taşınmaza sahip olmanın, iş kurmanın veya büyütmenin neredeyse imkansız hale geldiği günümüz finans dünyasında borç almanın birbirinden farklı yolları bulunuyor. Borç para nasıl alınıyor diye merak eden birisi için bankalar en başta gelen cevaptır.

Bankalardan Borç Para Alma

Bankalar ihtiyacınız olan parayı belli bir vade ve faiz ile size tahsis ederek borçlanmanıza yardımcı olurlar. Borç para vermeden önce de sizden bir takım evraklar talep ederler. Bu evraklar özellikle mal varlığınız ve hane gelirinizle alakalı belgelerdir. Verilen borcun vadesinde ve ödeme takviminde tahsil edilmesi borç veren için önem arz edeceğinden bu belgelere ek olarak kredi siciline de bakılır. Bir tüketicinin kredi sicili daha önce bankalar ile girmiş olduğu ilişkilerde ne kadar güvenilir ve borç ödeme potansiyeli olan birisi olduğunu gösteren bir veri çeşididir. Bankalar bu verilere bakarak borç vermek isteyip istemediklerine karar verirler. Kredi sicilinizin kötü olması halinde ise kredinizin onaylanması zor olacaktır.

Bankalar Haricinde Kredi Alınabilen Yerler

#İlginizi Çekebilir: Bankalar Dışında Borç Para Veren Yerler

Bankalar kredi onayı konusunda olumsuz bir görüş beyan ettiklerinde nakde ihtiyacı olan tüketici farklı yollardan borç bulma durumuyla karşı karşıya kalacaktır. Değişen yasalar nezdinde sadece banka kuruluşları değil büyük finansal yapılanması olan holdingler de kredi verebilen finansal birimler haline gelmişlerdir. Bu kurumlardan da kredi talebinde bulunabilirsiniz. Holdingler aracılığı ile sağlanan bu kredilerin genellikle otomotiv yani araç kredisi yönünde oldukları bilinmektedir. Hem yasal hem de güvenilir borç alma yerleri olan bu tarz kuruluşlar da yine belge sizden talep edeceklerdir.

ilginizi çekebilir  VEDOP - VEDOP Nedir? Beyanname Sorgulama

Farklı Kaynaklar Aracılığı İle Borç Para Alma

Büyük işletmeler olduğu kadar küçük çapta ve yerel anlamda faaliyet gösteren firmalar da borç verme yönünde işlemlerde bulunmaktadırlar. Galeri veya kuyumcu gibi esnafların nakde ihtiyacı bulunan kişilere vade ve faiz karşılığında para temin ettikleri bilinmektedir. Bu kişiler daha çok senetle iş yaptıklarından dolayı borç almadan önce kesinlikle etraflıca düşünmek şarttır. Bilginiz olmadan yükselen faizler, ödendiği halde ödenmemiş gibi gösterilen senetler, ödedikçe çoğalan borçlar bu anlamda tüketicileri zora sokabilmektedir. Yasal anlamda da su olduğundan dolayı dikkatli davranmak ve mümkün olduğunca bu şekilde borç bulma yoluna gitmemeyi seçmek en doğrusu olacaktır.

Borçlar Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi kurum ve kuruluştan alınırsa alınsın borç alınan paranın geri ödenmesi konusunda fazlasıyla mantıklı ve gerçekçi hareket etmek gerekir. Ödemelerin gelir ile doğru orantılı olması uzun vadeye yayılan borçların tüketiciyi zora sokmasına neden olmayacaktır. İhtiyaç anında dikkat edilmeyen bir diğer husus ise faizlerdir. Aylık bazda tüketiciye bildiren faizler vade boyunca hesaplandığında çok yüksek rakamlar olabilmektedir. İmzalamadan önce hesaplatılması daha kesin olacaktır. Ödeme sorunu yaşanması durumlarında ise yapılandırma hakkında en başından kredi sağlayan firmadan net bilgi alarak gerekiyorsa esneklik sağlanması konusunda ricada bulunulmalıdır. Öngörülemeyen detayların ilerde sorun oluşturmaması adına tüm noktalar dikkatle incelenmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları