Çarşamba, Aralık 8, 2021

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

Evlilikleri çeşitli nedenler ile sona eren kadınlar ekonomik açıdan sıkıntı yaşamamaları için devlet ve çeşitli kurumlar tarafından yardım talep edebilir. Yardım alınabildiği gibi boşanan kadın babasından maaş alabilmektedir. Boşanan kadın babasından maaş alabilir mi? Evet bu durumda gerekli yerlere müracaat ederek maaş almaya hak kazanabilir. Eşlerinden boşanan kadınlar babalarından maaş almak için bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Tüm şartları yerine getirmeniz halinde başvuru yaparak bu maaşı alabilirsiniz. Boşanan ve çalışma hayatı olan kadın bu maaştan yararlanamıyor.

Maaş Bağlanabilmesi İçin Gerekli Şartlar

Evliliğinin bitmesi halinde maaş almaya hak kazanabilmesi için kadınların bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Tüm bu şartlara uymanız halinde hemen başvuru yaparak maaş bağlatabilirsiniz. Maaş bağlanması için aranan şartlar;

  • – Kadının boşandıktan sonra çalışmıyor olması
  • – Herhangi bir geliri bulunmaması
  • – Vefat eden babanın sosyal güvencesi bulunması
  • – Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması
  • – Emeklilik şartlarını yerine getirmemiş olması
  • – Herhangi bir maaş almıyor olması
  • – Tekrar evlenmemiş olması

Tüm bu şartları yerine getiren her boşanan kadına devlet tarafından babasının maaşı bağlanmakta ve bu şartların oluşmaması halinde maaş ödemesi ömür boyu devam etmektedir.

Hangi Durumlarda Bağlanan Maaş Kesilir?

Boşanan her kadına babasının sosyal güvencesi olması halinde maaş ödemesi yapılır. Maaş ödemeleri belirlenen şartların devam etmesi halinde kadın ölene kadar devam eder. Tekrar evlenmesi ve şartlardan birini yerine getirmemesi durumunda maaş kesilir.

Boşanan Kadına Maaşın % Kaçı Bağlanır?

Boşanan kadının babasından maaş alabilmesi için babasının sosyal güvencesi bulunması gerekiyor. Bu sayede kadına maaş ödemesi gerçekleşir. Gerekli olan tüm koşulları yerine getirmeniz halinde babanızdan alabileceğiniz maaş oranı devlet tarafından % 25 olarak belirlenmiştir. Tabi bu oran annenin hayatta olmasına göre değişmektedir. Ölen babanın eşi hayatta ise çocuğu maaşın % 25 olan kısmını alır, anne ise geri kalan % 50 kısmını alır. Anne ortada çocuk yoksa % 75 oranında maaş alırken, boşanan kadının annesi de vefat etmiş ise babasından alacağı maaş oranı % 50 olarak hesaplanmaktadır.

ilginizi çekebilir  Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller mi?

Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Boşanmanız halinde başvuru yapmadığınız taktirde devlet size maaş bağlaması yapmaz. Bu tür durumlarda devlet tek tek tespit yapmıyor, sizin başvuru yapmanız gerekli. Maaş almak için gerekli olan şartları yerine getiriyorsanız, sosyal güvenlik kurumuna gerekli olan evraklar ve babanıza ait ölüm belgesi ile başvuru yapmanız gerekiyor. Gerekli olan incelemeler yapılarak size geri dönüş sağlanacaktır. İncelenmenin olumlu sonuçlanmasının ardından maaş ödemesi otomatik olarak bağlanacaktır. Tekrar evlenmediğiniz sürece bağlanan bu maaşı almaya hak kazanırsınız. Şartlardan herhangi birini bozmanız halinde maaşınız kesilir, kuruma böyle bir durumu bildirmeniz gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları