Salı, Ekim 26, 2021

e-Devlet Kredi Notu Sorgulama

Kredi geçmişi olarak bildiğimiz kredi notu; daha öncesinde gerçekleştirilen kredi kartı ödemesi, fatura ödemesi, kredi ödemesi gibi mevzulardan yasal takipler belli bir sisteme göre hesaplanıp ortaya çıkan rakamsal veridir. Kredi çekmek isteyen birçok kişi kredi notunu merak ediyor. E-Devlet kredi notu sorgulama bilgisine ulaşmak oldukça kolay.

e Devlet Kredi Notu Sorgulama

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, e-Devlet sistemi üzerinden ulaşılarak kredi notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Nedir?

Kullanıcılar tarafından merak edilenlerden biri de: TBB Risk Merkezi Raporu nedir? sorusudur. Finansal kiralama, finansman şirketi, varlık yönetim şirketleri ve bankalardan kullanılmış kredi ya da alacak bilgilerinin yer aldığı rapora verilen isimdir. TBB Risk Merkezi Raporu içinde 3 ana rapor daha bulunur. Bunlar: detay raporu, özet raporu, sorunlu krediler.

TBB Risk Merkezi Raporu Sayesinde Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

Bir çok kişi risk merkezi raporundan hangi bilgilere ulaşabilirim? sorusunun cevabını aramakta. e-Devlet sistemi üzerinden ulaşılabilen bu hizmet sayesinde aşağıdakileri öğrenebilirsiniz:

Tüm kredi ve kredi kartı limitlerini

Vade hesabına göre güncel borç bilgileri, komisyon bilgileri, ödenmemiş faiz bilgileri

Kişinin sahip olduğu tüm borçlar

Son 10 yıl içinde finansal takibe düşen, açık ya da kapalı borçlar

E-Devlet Sistemi Üzerinden Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet üzerinden kredi notunuzu öğrenmek mümkün. Aşağıdaki adımları uygulayarak kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. E-Devlet kredi risk raporu sorgulama süreci şöyledir:

1- E-Devlet ekranından Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı numaranız ve aldığınız şifre ile giriş yapınız.

risk-merkezi-raporu-1

2-Kimlik doğrulama işleminden sonra arama kısmına ”Risk Merkezi Rapor Başvurusu” yazıp aratınız.

risk-merkezi-raporu-2

3- Önünüze çıkan ekranda iki farklı seçenek sunulacaktır. İlki Çek Bilgileri raporu, ikincisi ise Kredi Limit ve Borç Bilgileri raporudur. Hangisini öğrenmek istiyorsanız ona tıklayınız.

ilginizi çekebilir  Kredi Veren Finans Şirketleri

risk-merkezi-raporu-3

4- Talebiniz yaptığınız işlem sonrası Türkiye Bankalar Birliğine iletilir. TBB gelen taleplere göre sizin raporunuzu 2 saat ile bir gün arasında hazırlayarak kullanıma sunar.

ilginizi çekebilir  Paraya İhtiyacı Olan Herkesi Bekliyoruz

risk-merkezi-raporu-4

5- TBB raporunuzun hazır olduğunu size sistemde kayıtlı telefon numaranızdan SMS ile haberdar eder.

risk-merkezi-raporu-5

6- TBB Risk Merkezi gelen rapor mesajında, belgeyi indirebilmeniz için size bir şifre yer alır.

risk-merkezi-raporu-6

7- Gelen SMS’nin ardından tekrardan e-Devlet’e giriş yapılır, Risk Merkezi Raporu Başvurusu hizmeti aratılır.

8- Gelen SMS’deki şifre ile TBB Risk Merkezi tarafından oluşturan raporu görüntüleyebilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama İşleminden Para Alınır mı?

Kişinin merak ettiği şeylerin başında e-devlet kredi notu sorgulama ücretli mi? sorusu gelmektedir. E-Devlet üzerinden sunulan tüm işlemler gibi Türkiye Bankalar Birliği’nin sunduğu bu işlemde de hiç bir ücret talep edilmez. Kişi ayda bir defaya mahsus olmak üzere bu rapora ulaşabilir. E-devlet kredi notu sorgulama işleminden hiç bir şekilde para alınmaz.

TBB Risk Merkezi Raporundan Kredi Notu Öğrenilir Mi?

TBB’nin sunduğu raporda, tüm borçlanmalar ve risk durumuna erişilebilir. Risk merkezi raporundan kredi notu öğrenilebilir mi? Ancak kredi notu hizmeti görüntülenemiyor. Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız, bankalardan, ya da Findeks‘in internet üzerinden sağladığı hizmete 6 lira yatırarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Finansal İşlemlerden Yararlanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu aralığı 0 ile 1900’dür. Kredi notunuzun yüksekliği kredi ya da kredi kartı alma sürecinizi kolaylaştırır. Kredi notunun 0 olması ise kredi talep edeceğiniz bankalar için belirsizlik demek olup, size kredi vermeye yanaşmayabilirler. Kredi kartı ya da kredi almak için her bankanın belirlediği kredi sınırları farklıdır.

Ancak genel bir bilgi sahibi olmak isterseniz Findeks’te yer alan kredi notları ve anlamı şu şekilde:

  • 0 ile 699: En Riskli
  • 700 ile 1099: Orta Riskli
  • 1100 ile 1499: Az Riskli
  • 1500 ile 1699: İyi
  • 1700 ile 1900: Çok İyi
ilginizi çekebilir  Enpara Swift Kodu ve Şube Kodu Nedir

Kredi notu 1500 ile 1900 arasında olan kişiler genelde her bankadan kolay bir şekilde kredi ya da kredi kartı hizmetini alabiliyor. Kredi notu 0 ile 699 arasında olanların ise bu hizmetlerden yararlanma olasılığı yok denecek kadar az olmaktadır. Bankaların en kararsız olduğu kredi notu aralığı ise 1100 ile 1499’dur. Çünkü bu grup tamamen ortada kalmıştır. İyi ya da kötü diye bir sınıflandırma yapmak banka açısından oldukça zordur.

ilginizi çekebilir  Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

 

Kredi notu kaç olursa olsun bankalar kredi veya kredi kartı vermeye yanaşmayabilir. Kredi notunuz en yüksek olsa bile kredi vermek tamamen banka inisiyatifinde olan bir durumdur. Kredi ya da kredi kartı başvurunuzda banka vermeden önce sizin kredi notunuzun dışında sigortalılığınızın durumunu, sigortalı olma sürenizi de inceleyerek öyle değerlendirmeye alır.

1 Yorum

  1. Borçlarınızı ödemek için derhal bir krediye mi ihtiyacınız var veya işinizi halletmek için bir krediye mi ihtiyacınız var? Bir konsolidasyon kredisine veya ipoteğe mi ihtiyacınız var? Bankalar ve diğer finansal kurumlar tarafından reddedildiniz mi? Başka yere bakmayın çünkü tüm finansal sorunlarınızı geçmişte bırakmak için buradayız! Düşük faizli ve uygun fiyatlı oranları% 2 olan şirketlere, özel kuruluşlara ve bireylere kredi veriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ceyda Susamaz
Soru ve Görüşleriniz için mail: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları