Çarşamba, Aralık 8, 2021

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Türkiye’de 13 milyonu aşan emekli vatandaşlarımız kimi zaman ciddi maddi sıkıntılara girebilmektedir. Bu gibi durumlarda yaygın olarak kredi çekme yöntemine başvuran emekliler ne kadar kredi çekebilir? Bu sorunun cevabını günümüzde birçok emekli merak etmektedir. Birçok emeklimiz yıllardır emek verdiği birikimlerine kredi ile bir miktar daha ekleyerek ev ya da araba almak istemekte, kimisi ise çocukları veya torunları için ihtiyaçlarını görmek istemektedir. Bu gibi durumlarda nakit ihtiyacı doğan emeklilerin maaşlarının kaç katına kadar kredi alabileceğini inceleyeceğiz.

Emekliler Kesin Kredi Alabilir Mi?

Emeklilerin kredi başvurularında genellikle onay alma sıkıntısı doğmaz. Çünkü emekliler bankalar tarafından devlet güvencesi altında görülürler. Maaşları kesin yatan insanlar olarak görülen emekliler için çoğu banka kampanyalar düzenlemektedir. Emeklilerin kredi alabilmesi için tek şart 80 yaşını aşmamış olmasıdır. 80 yaşının altında ise her emekli kredi alabileceği gibi bankalar çoğu durumda hayat sigortasını da emeklilere zorunlu tutarlar. Fakat aslında kanunen hayat sigortası zorunlu değildir. Tabi ki hayat sigortası olmaması durumunda krediye onay vermemek tamamen bankanın inisiyatifindedir. Buna ek olarak çoğu emekli en kolay krediyi maaş bankalarından alabilmektedir.

Emekliler Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilir?

Emeklilerin kredi başvurularında alabilecekleri tutar genellikle değişmektedir. Çoğu banka emeklilerin çekebilecekleri maksimum ihtiyaç kredisini 50 bin TL olarak sınırlasa da maaşın miktarına göre bu rakam daha da düşebilir. Ortalama olarak ihtiyaç kredisine başvuran emekliler maaşlarının 15 katı kadar kredi alabilirler.

Emekliler Ne Kadar Konut Kredisi Alabilir?

Emekli vatandaşların yaygın olarak başvurduğu kredi türlerinden biriside konut kredisidir. Doğal olarak emekli insanlar kendilerine ait bir evde oturmak istemektedir. Konut kredilerinde vade süresinin uzaması sebebi ile çoğu banka daha esnek davranarak daha yüksek rakamlar için konut kredisine onay verebilir. Bu durumda bankalar maaşın 40 katına kadar onay vermeyi planlasa da burada maaş miktarı önemli bir etken olarak karşımıza çıkar. Çünkü kanunen banka aylık taksitler en fazla maaşın %60’ı olacak kadar kredi onayı verebilir. Bu rakamı arttırmak için emekliler ek gelir gösterebilir ya da bankaya ipotek ibraz edebilir. Yine de banka alınacak konutun %80’inden fazlasını ödemez. Böyle durumlarda banka evi ekspertiz göndererek incelemek isteyecektir.

ilginizi çekebilir  Ertelemeli Kredi Veren Bankalar

Emekliler Ne Kadar Taşıt Kredisi Alabilir?

Emekliler yaşın ilerlemesi ile beraber genellikle ya araçlarını yenilemek ya da sıfırdan araç sahibi olmak isteyebilir. Böyle durumlarda başvurulan taşıt kredisinde emekliler için birçok avantaj mevcuttur. Fakat taşıt kredilerinde konut kredilerine göre faiz oranları yükselmektedir. Bankalar taşıt kredisi verirken genellikle maaşın 18 katına kadar kredi vermeyi tercih eder. İstisnalar olsa da aynı zamanda aylık ödemeleri de emeklinin maaşının %60’ını geçmeyecek şekilde ayarlar. Banka kredisi ile alınan taşıtların 5 yaşını aşmamış olması gerekmektedir. Aynı zaman da kasko fiyatının %70’inden fazlası banka tarafından ödenmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları