Cuma, Ocak 28, 2022

Emekliye Faizsiz Kredi İmkanı

güncellendi: Cansu Ciğerli

Son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar emekli vatandaşları da büyük oranda etkilemiştir. Bunun en önemli sebebi ise emekli maaşlarının düşük olmasıdır. Normal şartlarda düşük maaş alan çalışanlar emekli olduktan sonra daha düşük ücretlerle geçinmek zorunda kalmaktadır. Bu duruma bağlı olarak ise emekli vatandaşların ihtiyaçları katlanarak devam etmektedir. Bu sebeple devletin de teşvik edici bazı uygulamaları neticesinde emekliye faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır. Böylece emekli vatandaşlar, ihtiyaçlarını kısa sürede karşılamakta, bunu faizsiz ya da düşük faizlerle gerçekleştirebilmektedirler. Bankalara başvuran emeklilere, sahip olduğu taşıt ve taşınmaz mallara göre kredi hesaplaması yapılmaktadır. Bu hesaplamalara ek gelirler de dahil ediliyor. Böylece emekliler düşük vadeli olarak konut ya da taşıt kredisi çekebilecekler.

Emeklilerde Kredi İçin Yaş Sınırı

Kredi kullanmak için belirlenen yaş sınırı bankadan bankaya farklılıklar göstermektedir. Her banka kendine göre bir sınır belirleyerek sınırın altına düşme gerçekleştikçe faiz oranını değiştirmektedir Bankaların belirlemiş olduğu emekliye kredi yaş sınırı genellikle 80 olup sınırın altına düştükçe faizlerde değişiklik gerçekleşmektedir. 80 yaş altındaki emekliler 24 ay vadeli faizsiz kredi imkanından faydalanabilmektedir. Bu yaş sınırları Türkiye’de yaş ortalamasına göre belirlenmektedir. Bu bankaların kendince almış olduğu önlem olup, ölüm nedeniyle borçların ödenememesi riskini ortadan kaldırmak için alınmıştır. Buna bağlı olarak yaş sınırı da sık sık değiştirilmektedir.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • KuveytTürk
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Albaraka Katılım Bankası

Devlet destekli olarak, özellikle kamu bankalarında emekliye faizsiz kredi imkanı sağlanmaktadır. Ancak her banka kendine göre bir tutar sınırı belirlemektedir. Bu tutarın hesaplanması kişinin emekli maaşının miktarı ve ek gelirlerine göre de belirlenmektedir. Bu hesaplamalarda da belli bir sınır bulunmaktadır. Bu sınır genellikle kişinin emekli maaşının 10 katına kadar belirlenmiştir. Ayrıca emekliye kredi veren bankalar, bir yıla kadar öteleme imkanı da sunarak uzun vadede ödenmesini sağlamaktadır. Aylık ödemeler hesaplanırken ek gelirlerle birlikte kayıtlı aylık gelirin yarısı baz alınmaktadır. Daha fazlasının baz alınması mümkün olmayacağı için aylık ödemelere göre taksitler ve tutar belirlenmektedir. Son dönemlerde yapılan yeni uygulamalara göre bazı bankalar ise emekliye nakit avans şansı da tanımaktadır. Bu nakit avans ise faizsiz olarak gerçekleşmektedir.

ilginizi çekebilir  Faturalı Hatta Nakit Kredi Veren Yerler

Emekli Kredisinde Hayat Sigortasının Zorunluluğu

Özellikle bazı bankalar risk almamak adına sadece emekli vatandaşlarına özel hayat sigortasını zorunlu kılmaktadır. Bunun sebebi ölüm nedeni ile borçların ödenmemesi riskidir. Bu sebeple sigorta şirketleri risk alarak emekliler için hayat sigortası yapmaktadır. Ancak yaş ve riskli grup olma gibi durumlar sebebiyle hayat sigortası da yüksek çıkmaktadır. Hayat sigortasını yaptıran emeklilerin ölmeleri halinde banka borçları sigorta şirketinden karşılamaktadır. Özellikle bazı bankalar bu konuda sigorta şartı koşmakta olup, bunun karşılığında kredi tutarını belirleyerek vade hesaplaması yapmaktadır.

Emeklilik Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Bankalar kredi çekme işlemini gerçekleştirmeden önce müşterilerinden birtakım belgeler talep etmektedir. Bu aşamada emekli müşterilerden daha farklı belgeler talep edilmekte bu belgelere göre vade hesaplaması yapılmaktadır. Ayrıca bankalar bu belgelerle kendilerini garanti altına almaktadır. İlk olarak emekli aylık dökümü istenmektedir. Her ay emekli hesabına net ne kadar maaş yattığı önem arz etmektedir. Ayrıca her kredide talep edildiği gibi emeklilik kredisinde de ikamet belgesi talep edilmektedir. Eğer maaş aldığınız bankadan kredi talep ediyor ise ikamet belgesi ve aylık döküm bilgisinin gerekliliği yoktur. Taşıt kredisi kullanacaklar için taşıtın ruhsatının fotokopisi, konut kredisi kullanacaklar için konut tapusu fotokopisi gerekmektedir. Ayrıca emeklinin kira, çalışma belgesi, iş yeri gibi aylık ek geliri varsa bunun belgesi de gerekmektedir.

Hangi Bankalar Emekliye Faizsiz Kredi İmkanı Sunuyor?

Her ne kadar emekliye faizsiz kredi ne zaman sağlanacak dense de her banka sıfır faiz ile kredi imkanı sunmuyor. Bir şekilde faiz ödemesi gerçekleşiyor. Ancak tabi ki diğer kredilere göre avantajı fazla oluyor. Bazı bankalar ise faizsiz kredi imkanı sağlıyor. Bu bankalar ise büyük krediler için değil daha çok ihtiyaç kredileri için bu avantajı sağlıyor. Bu bankalar genellikle katılım bankalarıdır. 48 aya kadar taksitlendirme yapan bu bankalar: Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans gibi devlet destekli bankalardır.

ilginizi çekebilir  Senetle borç para veren şirketler

Emekliye Kolay Kredi İmkanı

Bazı bankalar sadece ihtiyaçlarını karşılamak isteyen emekli müşteriler için düşük faiz kredilerini evrak ya da kefil belirtilmesini istemeden kolay kredi verebiliyorlar. Bu krediler 15 bin TL ve 30 bin TL arasında değişmekte olup genellikle 36 ay ya da 48 ay vade ile ödeme imkanı sunulmaktadır. Emekliye kefilsiz ve belgesiz olarak kolay kredi imkanı sunan bankalar: CEPTETEB, N Kolay Kredi ve En Para isimli bankalardır. Bu kredilerden faydalanmak isteyen emekliler bankaların müşteri hizmetlerini arayarak ya da mobil hizmetlerinden faydalanarak bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Emekli Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Bankalar özellikle devlet desteği ile sıfır faiz oranları ile ya da düşük faiz ile kredi imkanı sunmaktadır. Ancak bankalar kendilerini garanti altına almak adına birtakım şartlar düzenlemektedir. Bu şartlardan bir tanesi ve en önemlisi başvuran müşterilerin 80 yaşın üzerinde olmamasıdır. Bazı bankalar bu sınırı daha da aşağılara düşürmektedirler. Emekli olan bazı müşteriler aynı zamanda çalışabiliyorlar. Bunun için resmi bir evrak ile kanıtlama gerekmektedir. İhtiyaç kredileri için belirlenen vade 36 ay olup, taşıt kredisi için 48 aydır. Hesaplamalar neticesinde bu vadeyi geçmemek zorunludur. Buna bağlı olarak da hesaplamalar aylık gelirin yarısını geçmeyecek şekilde yapılacağından dolayı kredi tutarı da bu ölçüde belirlenecektir. İpotekler ise emekli müşterinin var ise eşinin rızasına dair imzalı belge ile bankaya başvurması gerekmektedir.

3 YORUMLAR

  1. 62 yaşında annem var. Bana kredi çıkmadığı için annem üzerinden çekmek istiyoruz. Banka bu krediyi verir mi yoksa yaşını engel mi gösterirler?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Furkan Kolman
Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları