Salı, Ekim 26, 2021

En Uygun Eğitim Kredisi

Eğitim kredileri öğrencinin üniversite dönemine denk gelen ve 18 yaşını tamamlamış her yetişkin bireyin başvuruda bulunabileceği kredi çeşitlerinden bir tanesidir. Eğitim hayatı boyunca maddi destek alabilmek için başvurusu yapılabilecek olan eğitim kredileri kapsamında özel banka kurumlarından ya da devlet bankasından başvuru yapabilmek mümkün olur. En uygun eğitim kredisi seçenekleri genellikle Ziraat Bankası üzerinden verilmekle birlikte diğer banka kurumlarından da uygun faiz oranları ve kolay geri ödeme imkanları ile kredi başvurusunda bulunulabilir.

Eğitim Kredisi Başvurusu

Eğitim kredisi için bankaların web siteleri üzerinden, banka şubelerinden ya da dilekçe ile başvuru yapabilmek mümkündür. Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri kredini aylık geri ödeme taksitinin aile bütçesini çok fazla zorlamadan ödenebilir bir şekilde olmasıdır. Bu nedenle öğrencinin eğitim kredisine başvurmadan önce aylık taksit tutarını iyi bir şekilde hesaplaması ve en uygun eğitim kredisini tercih etmesi gerekir. Kredi ödeme planı yapılarak başvuru yapılacak bir eğitim kredisi kapsamında zorlanmadan geri ödeme işlemi yapılabilir.

Eğitim Kredisi Hesaplaması

Eğitim kredisi de dahil olmak üzere temelde ihtiyaç kredisi kapsamında çekilmekte olan bütün kredilerin hesaplamalarını banka kişinin gelir düzeyi üzerinden yapmaktadır. Eğitim kredisi kapsamında bu gelir düzeyi kişiden değil ailesinden gelen gelir ile birlikte hesaplanarak kredi hesaplaması işlemi yapılır. Aylık gelirin yarısının, aylık taksit ödemelerinden yüksek olmaması banka kurumları tarafından dikkat edilen unsurlardan bir tanesi olarak bilinir. Örnek verilmesi gerekirse aylık geliri 4 bin TL değerinde olan bir kişinin kredi taksitinin 2 bin TL’yi geçmemesi gerekir.

Eğitim Kredisi Şartları

Bir öğrencinin eğitim kredisine başvurabilmesi için gerekli olan şartlar; 18 yaşını doldurmuş olması, kredi çalışmalarının ve kredi şartlarının genel olarak düzenli olması, gelirin resmi geçerliliği mevcut olan bir evrak ile beyan edilmesi, ipotek verilecek ise ebeveyn rızasının olması, söz konusu eğitim alınacak olan kurumda öğrenim bedelini göstermekte olan belgenin temin edilmesi şeklinde sıralanmaktadır. Eğitim kredisi hemen her öğrenciye çıkan bir kredi türü olmakla birlikte hesaplamasının iyi bir şekilde yapılması önemlidir. Aile geliri bu hesaplama işleminde belirleyici etken görevi görür.

ilginizi çekebilir  Faturalı Hatta Kredi Veren Yerler
ilginizi çekebilir  KKDF Nedir? Geri Alınabilir mi?

En Uygun Eğitim Kredisini Bulmak

Öğrencinin kendisine en uygun olan eğitim kredisini bulabilmesi için çeşitli web sitelerinde yer alan karşılaştırma araçlarını kullanması yeterli olur. Bu araçlarda öğrencinin çekmek istediği tutarı girmesi, ödeme vadesini belirmesi gibi etmenler üzerinden bütün bankaların tekliflerini görebilmek mümkündür. Genellikle devlet bankalarının daha az faiz oranı üzerinden faiz işlemi yaptığı görülmekle birlikte özel kuruluşlu olan bankaların da kampanyalar dahilinde oldukça düşük faizler üzerinden eğitim kredisi verdiği görülmektedir. Hesaplama ve karşılaştırma araçları üzerinden en uygun olan eğitim kredisine erişim sağlayabilmek mümkün olur.

Bankalar ile Anlaşması Olan Eğitim Kurumları

Eğitim kredisini anlaşmalı olan bankalardan almak kredi faizinin düşürülmesinde büyük bir etken göstermektedir. Bankalar ile anlaşma sağlamış olan eğitim kurumları arasında; özel üniversiteler, kolejler, aşçılık okulları ve pilotluk okulları bulunmaktadır. Devlet üniversitelerinde kredi çekimi devlet desteği ile Ziraat Bankası üzerinden hali hazırda yapıldığı için her hangi bir özel banka kurumuna ihtiyaç duyulmaz. Özel eğitim kurumlarında okumak için kredi çekmek isteyen kişiler adına bu kurumlardan her hangi biri üzerinden anlaşma sağlanmış olan banka ile kredi çekim işlemi yapılabilir. Kredi çekimi için gerekli olan hesaplamalar internet ortamında yer alan hesaplama araçları üzerinden günlük faiz kuru aracılığı ile yapılabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları