En Uygun Kredi Veren Bankalar

0
2319

Bankalar aracılığı ile kredi kullanımı oldukça artmış durumdadır. Buna etki eden en önemli husus ta vatandaşların alım gücünün azalması ve artan ihtiyaçlardır. Ev alımında kullanılan konut kredisi, araç alımında ve değişiminde kullanılan araç kredisi ya da artan masraf ve ihtiyaçların vatandaşın belini bükmesiyle birlikte mecbur kalınan ihtiyaç kredisi, bankalar aracılığı ile en fazla başvurulan kredi çeşitleridir. Bahse konu olan kredileri kullanırken de en çok dikkat edilmesi gereken husus, kredi için en uygun zamanı ve bankayı belirlemektir. Öyle ki krediler, dönemin ekonomik hareketlerine bağlı olarak artış ve düşüş göstermekte, bu artış ve düşüşler de bankadan bankaya farklılık arz etmektedir. Bu da ilk olarak en uygun kredi nasıl alınır sorusunu akla getirmektedir.

Sponsor

En Uygun Kredi Nasıl Alınır

En uygun kredi alımı için ilk yapılması gereken, kredinin çekilecek olduğu zaman tüm bankalardan teklif almak ve faiz oranları ile birlikte kesilecek dosya masraflarını dikkatli bir şekilde araştırmak olacaktır. Kredi çekimi sonrasında yıllara bölünmüş olan taksitlerin toplamda ne kadar faize denk düştüğü son derece önemlidir. Bu nedenle iyi bir araştırma yapılmalı ve ihtiyaç gider dengesinin dikkatli bir şekilde kurulması gerekmektedir. Aksi takdirde artan faizler karşısında ödenen fazla miktarda paralar, taksitler konusunda geri ödeme zorluğu yaşatacaktır.

Kredi Çeşitleri Ve Geri Ödemeleri Arasındaki Farklılıklar

Kredi kullanımı esnasında çekilen kredinin mahiyeti faiz oranlarının farklı olmasına neden olmaktadır. Örneğin konut kredisi, banka kredileri arasında en düşük faiz uygulaması yapılan kredi şekli olmakla birlikte en fazla kullanılan krediler arasında yer almaktadır. Bunun en önemli nedeni de insanların ihtiyaç sıralamasının en başında yer alan konunun konut kredisi olmasıdır. Aynı zamanda konut kredisi, krediler arasında geri ödemesi en uzun vadeye bölünebilen kredi şeklidir. Öyle ki konut kredisinin geri ödemesi 10 yıl, hatta 20 yıl bile yapılabilmektedir. Tabi ki geri ödeme süresi arttıkça faiz oranı ve geri ödenecek olan toplam miktar da aynı doğrultuda artış gösterecektir. Diğer bir yandan taşıt kredisi de faiz oranı en yüksek olan krediler arasında yer almaktadır. Keza ihtiyaç kredisi de hatırı sayılır derecede fazla faiz oranı uygulanan krediler arasındadır. Bu nedenle vatandaşlar mecbur kalmadıkça bu kredilere başvurmaktan çekinmektedir.

ilginizi çekebilir  Evlilik Kredisi Nedir

En uygun kredi veren Banka hangisi?

Kredi Kullanırken ilk akla gelen konu en uygun kredi veren banka hangisi sorusudur. Zira tüm bankalar arasında kredi faiz oranı çeşitlilik arz etmektedir. Bunun İçin kredi alımı öncesinde iyi bir araştırma yapmak çok önemlidir. Genel olarak en uygun kredi oranı veren bankalar devlet bankalarıdır. Bu nedenle eğer bankalardan kredi kullanımına karar verdiysek ilk olarak devlet bankalarını tercih etmek akıllıca olacaktır. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf bank söz konusu bankalar arasında yer almaktadır. Özellikle konut kredisi kullanımında, çekilecek kredi miktarının fazla olmasını da düşünecek olursak bu faiz oran farklılığı toplam ödenecek olan tutarda çok fazlaca fark yaratacaktır.

  • Garanti Bankası
  • İş Bankası
  • Finansbank
  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Odeabank
  • Fibabanka
  • HSB
  • INGBANK

Kredi Geri Ödemesi

Kredi geri ödemesi için doğru bir planlama yapmak son derece önemlidir. Geri ödenecek aylık tutar ödeme süresi boyunca sabit kalacağından dolayı aylık gider ve maaş durumu iyi hesaplanmalıdır. Zira geri ödeme konusunda yaşanacak sorunlar, vatandaş açısından son derece can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Bu nedenledir ki doğru banka tercihi ve doğru ödeme planlaması yapmak, kredi kullanımı için en önemli husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

Önceki İçerikKredi Hesaplama Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikKredi Notuna Bakmayan Bankalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.