Salı, Ekim 26, 2021

Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller mi?

Bankalar üzerinden kredi çeken tüm bireylerin belirli bir kredi sicili oluşur. Söz konusu kredi sicili, Kredi Kayıt Bürosu üzerinde saklı tutulur ve bankalar gerekli incelemeleri bu kurum üzerinden öğrenirler. Kişilerin tüm kredi sicilleri kendi özelinde gelişir. Kredi Kayıt Bürosuna başvurduğunuz zaman size ait TC kimlik numarası üzerinden işlem yapılır. Bu bakımdan eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi? sorusunu yönelten kişiler için bu tarz bir durumun olmadığını kesin bir dille söyleyebiliriz. Eşinizin kredi notu, sizlere ait başvurularda hiçbir şekilde dikkate alınmaz. Yalnızca kendinize ait olan kredi sicili üzerinden değerlendirilirsiniz.

Eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi

Bankalar üzerinden başvuru yapan kişiler, gerekli şartnameye kendi kimliği ile imza atar. Yasal olarak bankaların eşinizin borcunu sizden tahsil edebilme gibi bir yetkisi yoktur. Bu süreçte sadece eşinizin üzerine kayıtlı olan mülklerden gerekli haciz işlemleri yapılabilir. Ancak eşinizin kredi başvurusunda kefil olarak görünen kişi sizseniz, bu durumda bankalar borcu yasal olarak sizden tahsil etmek isteyecektir.

Kredi Notum Düşükse Kredi Çekebilir miyim?

Bankaların kredi kullandırma konusundaki en temel şartı, kredi notunun durumu olacaktır. Bu bakımdan kredi notunuz belirli bir seviyenin altında ise bankalar hiçbir şekilde kredi taleplerine olumlu yanıt vermez. Zira kredi notu düşük olan kişiler, önceki ürünleri düzenli bir şekilde ödememiş demektir. Bu sebepten ötürü bankalar sizleri geri ödeme konusunda güvensiz görür ve kredi başvurularını reddeder. Kredi çekebilmek için öncelikle bankalar belirli bir kredi notu sınırının üzerinde olmanızı isteyecektir.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Kredi notu 0 ile 1900 puan aralığında değişir. Bu puan, belirli aralıklara bölünerek çeşitli risk grupları belirlenmiştir. Buradaki orta değer her zaman için 1500 olacaktır. Zira bu puanın altında olan kişiler sırasıyla riskli, az riskli ve en riskli olarak gruplandırılır. Yani kredi notu 1500’ün altında olan kişiler bankalar tarafından her zaman riskli görülür. Kredi notunuz 1500’ün üzerinde ise diğer şartları da sağlamanız durumunda rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Acil kredi mi lazım ? Gelin hemen çıkartalım!
ilginizi çekebilir  Senetle Cep Telefonu Satan Yerler

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi notunun tekrardan yükseltilmesi ancak ödeme düzenli sağlamakla mümkün olacaktır. Kredi notunu belirli bir seviyenin üzerine çekmek isteyen kişilerin öncelikle bankalara olan tüm borçlarını kapatması gerekiyor. Bunun için bankalara başvurarak borç yapılandırması talep edebilirsiniz. Böylece borçları aylık vadeler halinde ödeyebilirsiniz. Sonrasında kredi notunu yükseltmek amacıyla bankalardan düşük limitli kredi kartı başvurusu ya da kredi başvurusu yapabilirsiniz. Alacağınız düşük limitli ürünlerin aylık ödemelerini düzenli yaparak belirli bir zaman sonra kredi notunu yükseltebilirsiniz. Bunun yanı sıra otomatik ödeme talimatı vermek ve internet bankacılığını aktif olarak kullanmak, kredi notunuzun belirli bir seviyede yükselmesini sağlar.

2 YORUMLAR

  1. Teşekkür ederim bilgilendirici yazı için. Uzun zamandır bende bundan korkuyordum eşim icralık oldu bu da beni etkiler diye düşünüyordum hep.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ceyda Susamaz
Soru ve Görüşleriniz için mail: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları