Salı, Eylül 28, 2021

Evlilik Kredisi Nedir

 Hayatlarını birleştirmeyi isteyen çiftlerin bütçesine önemli bir katkı sağlayan ve evlilik giderlerinin karşılanabilmesi için, devlet tarafından veya bankalar tarafından verilen bir destek türü olan bu krediyi almak isteyen çiftler, evlilik kredisi nedir ve şartları nelerdir? sorusuna cevap aramaktadır.

Bankalar tarafından verilen Evlilik Kredisi, evlilik planları yapan kişilere, ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilmeleri için kolaylık sağlamak amacıyla verilen ve uygun vadeler ile geri ödemesi gerçekleştirilen bir kredi türüdür.

Devlet tarafından verilen Evlilik Kredisi ise, bankaların istediğinden biraz daha farklı şartlar içeren, yeni evlenen genç çiftlere katkı sağlamak ve evliliği teşvik etmek amacıyla, çeyiz hesabı projesi olarak hayata geçirilen finansal destektir.

Bankalardan Evlilik Kredisi Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir? Hangi Belgeler İstenir?

Bir ihtiyaç kredisi türü olan evlilik kredisini alabilmek ve uygun seçenekli kampanyalardan yalnızca evlenecek olan çiftler faydalanabilmektedir.

Herhangi bir sebeple bankalara yapılan ihtiyaç kredisi başvurularında aranan asgari şartlar evlilik kredisi alırken de uygulanmaktadır. Bunlar; bir işyerinde düzenli olarak çalışıyor olmak ve bunu gelir belgesi ile belgelendirebilmek, kimlik ve adres beyanı gibi standart belge ibrazlarının yanı sıra, daha önceden kullanılan krediler, kredi kartı ödemeleri gibi kişiye özel finansal durumların değerlendirilmesini içeren kayıtlar ve bunların neticesinde oluşturulan kredi notu da evlilik kredisinin onaylanabilmesi için önemli etkenlerdendir.

Hangi Bankalardan Evlilik Kredisi Alınabilir?

Evlilik kredisi de aynı ihtiyaç kredisi gibi değerlendirildiğinden, tüm bankalardan kredi başvurusu yapılabilmektedir.

Her bankanın kendine özgü faiz, vade ve kampanya seçenekleri bulunmakla birlikte, genellikle 36 aya kadar vade seçenekleri uygulanmaktadır ancak, bu hususta evlenecek olan çiftlerin gelir düzeyleri ile ödeme güçleri dikkate alınmaktadır.

ilginizi çekebilir  Tıklayın Anında Borç Para Bulun

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir? Hangi Belgeler İstenir?

Hükümet tarafından hayata geçirilen proje kapsamında, yeni evlenecek olan çiftlere çeyiz yardımı adıyla verilecek olan destek için şu şartlar aranmaktadır;

ilginizi çekebilir  Artık Nakit İhtiyacından Korkmayın, Herkese Kolayca Kredi Çıkarılır

Evlenecek olan çiftler için 18-24 yaş aralığında olma şartı aramaktadır ancak, çiftlerin üniversite mezunu olması durumunda yaş aralığı 18-26 olarak belirlenmiştir.

TCK’ da bulunan ve ağır ceza gerektiren suçlardan herhangi birini işlememiş ve cezalandırılmamış olmak ve maddi durumun evlenmek için yetersiz olması şartları aranmaktadır.

Bu şartlara haiz olan çiftler, bankalar aracılığıyla alacakları kredi sayesinde, 1 yıl boyunca herhangi bir ödeme yapmaksızın verilen destekten faydalanabilecekleri gibi, 48 aylık vadelerle geri ödeme yapabileceklerdir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Hangi Bankalar Aracılığıyla Verilir?

Devlet destekli evlilik kredisi alabilmek için, bu krediye aracılık eden bankalarda bir Çeyiz Hesabı açtırılması gerekmektedir. Açılan bu hesap sayesinde, krediye başvurularak en kısa zamanda kullanılabilmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası gibi kamu bankaları aracılığıyla alınabildiği gibi, Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, iş Bankası, Yapı Kredi Bankası gibi özel bankalar aracılığıyla da alınabilmektedir.

Evlilik Kredisi Hesaplama

Yapıkredi

Örneğin, Yapı Kredi’den 10.000 lira tutarında 24 ay geri ödeme seçeneğiyle kredi aldığınızı var saydığımızda, güncel %1,29 faiz oranıyla aylık taksit tutarı 502,03 TL olur. Vade sonunda ise cebinizden çıkacak toplam tutar 12.048,71 TL olur.

Ziraat Bank

Mesela, güncel %1,26 faiz oranıyla 48 ay vadede 20.000 lira kredi almak istediğinizde aylık geri ödeme tutarı 589,01 lira olmaktadır. Almak istediğiniz kredi tutarını Ziraat Bankası’ndan 48 aya varan vadelerle geri ödeyebiliyorsunuz. Bunun haricinde ayda bir ya da üç ayda bir ödeme seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.

ilginizi çekebilir  KKDF Nedir? Geri Alınabilir mi?
Türkiye Finans

12 – 48 ay geri ödeme seçenekleri ve %1,39 kar payı ile evlilik finansmanını kullanabilirsiniz. Örneğin, 25.000 lira almanız ve 48 ay geri ödeme planını tercih etmeniz halinde aylık taksitler bu planda 760.97 lira olmaktadır.

ilginizi çekebilir  PTT Kredi - Emeklilere İhtiyaç Kredisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları