Çarşamba, Aralık 8, 2021

Faturalı Hatlara Kredi Alma Yöntemi

Bilinmiş olduğu şeklinde, devletimizde kredi talepleri bankalar ve yasal finansal kuruluşlar aracılığı ile yapılmaktadır. Kredi başvurusu sonrası, ilgili bankanın onay süreci başlamakta ve kişinin kredi notuna nazaran bu talep onaylanmakta ya da onaylanmamaktadır. Kredi notu ile ifade edilmek istenen şey; kişinin finansal geçmişi ve sicilini belirten seviyedir.

Geçmişte kredi ve kredi kartı ödemelerinde mesele yaşamamış, yasal takibe düşmemiş kişilerin kredi notu yüksek olurken, bunun aksi duruma maruz kalanların notu da düşük olmaktadır. Bilhassa ikinci grupta yer edinen, doğrusu; kredi notu düşük olup, yeni kredileri geri ödeme durumu riskli görünen kişilerin kredi alabilmesi oldukça güçtür. Kredi notu yükseltmesi de süre alan bir süreç olduğundan, acil kredi gereksinimleri için değişik yöntemler ortaya çıkabilmektedir. Faturalı hatlara kredi şeklinde malum yöntem de bunlardan birisidir.

Faturalı Hatlara Kredi Almak

Bahsi geçen bu yöntemde, doğrusu; faturalı hatlara kredi mevzusunda akla ilk gelen; kredinin, ilgili servis sağlayıcı tarafınca abonelerine verildiği olabilir. Sadece, hiçbir telefon operatörü, faturalı ya da faturasız müşterilerine kredi vermez. Telefon operatörlerinin finansal kurum olmadıkları göz önüne alındığında, bu bununla beraber imkansızdır da. Sadece, telefon operatörleri; belli şartları elde etmiş olması durumunda, faturalı hat müşterilerine telefon satışı yapabilmektedir. Bu çoğu zaman, telefon faturasına ek ödeme olarak gösterilen taksitli satış gibidir. Bu imkandan yararlanabilecek faturalı hat müşterileri için genel kriterler şu şekilde sıralanabilir;

  • Faturalı hattın minimum 6 aydan bugüne dek kullanılıyor olması ve satmaca ödemelerinde gecikmeler yaşanmamış olması.
  • Daha öncesinden yararlanılmış fakat belirtilen dönemden ilkin uygulanan kampanyadan çıkmak şeklinde bir durumun yaşanmamış olması.
  • Hat sahibinin, almayı istediği cihaza uygun hat paketini kullanıyor olması.

Bu durumu bilen bazı telefon alım satımı yapanlar; abonelerin operatörlerinden satın almış olduğu telefonu, paketi açılmamış olarak değerinden daha aşağı seviyede nakit olarak alıp, bu kişilerin nakit ihtiyacını gidermelerini sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse; piyasa kıymeti 2000 lira olan bir telefon, 1800 liraya alınmaktadır. Bu sayede nakit paraya gerekseme duyan şahıs; kredi alma formalitelerine girmeden ilgili ürünü nakit paraya çevirmektedir.

ilginizi çekebilir  Acil Nakite İhtiyacı Olanlar Buraya

Faturalı hat üzerine Kredi Alma Yöntemi 2020

Bu yöntemle, her ne kadar nakit para ihtiyacı kısa sürede giderilmiş olsa da, faturalı hat sahibine fazlaca avantaj sağlamaz. Bunun nedenlerini sıralamak gerekirse;

  • Haiz olunacak fakat kullanılmayacak olan aleti değerinin altında satmak durumunda kalmak.
  • Operatörle meydana getirilen antak kalma gereği; 12, 24 ya da 36 ay süresince daha çok satmaca bedeli ödemek zorunda kalmak. Taksitli satış mantığı gereği, toplamda; ederinden daha çok meblağ ödemek zorunluluğu ortaya çıkacaktır.
  • Fazlaca etik bir yöntem olmadığından, her telefon ticareti icra eden; bu tip bir alım satım işine girişmemektedir.
  • Karşılaşılacak sorunlarda, hukuki yaptırımın faturalı hat abonesine kalması olasılığı yüksektir.

Özetle; “ faturalı hatlara kredi “ bir tek bir söylem aldatmacası olup, kredi talep etme ve alma süreçleriyle ilgisi olmayan bir yoldur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ceyda Susamaz
Soru ve Görüşleriniz için mail: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları