Faturalı Hatlara Kredi Alma Yöntemi

0
190

Bilindiği gibi, ülkemizde kredi talepleri bankalar ve yasal finansal kuruluşlar aracılığı ile yapılmaktadır. Kredi başvurusu sonrası, ilgili bankanın onay süreci başlamakta ve kişinin kredi notuna göre bu talep onaylanmakta ya da onaylanmamaktadır. Kredi notu ile ifade edilmek istenen şey; kişinin finansal geçmişi ve sicilini belirten seviyedir.

 

Geçmişte kredi ve kredi kartı ödemelerinde sorun yaşamamış, yasal takibe düşmemiş kişilerin kredi notu yüksek olurken, bunun aksi duruma maruz kalanların notu da düşük olmaktadır. Özellikle ikinci grupta yer alan, yani; kredi notu düşük olup, yeni kredileri geri ödeme durumu riskli görünen kişilerin kredi alabilmesi oldukça güçtür. Kredi notu yükseltmesi de zaman alan bir süreç olduğundan, acil kredi ihtiyaçları için farklı yöntemler ortaya çıkabilmektedir. Faturalı hatlara kredi şeklinde bilinen yöntem de bunlardan birisidir.

 

Faturalı Hatlara Kredi Almak

Bahsi geçen bu yöntemde, yani; faturalı hatlara kredi konusunda akla ilk gelen; kredinin, ilgili servis sağlayıcı tarafından abonelerine verildiği olabilir. Ancak, hiç bir telefon operatörü, faturalı ya da faturasız müşterilerine kredi vermez. Telefon operatörlerinin finansal kuruluş olmadıkları göz önüne alındığında, bu aynı zamanda imkansızdır da. Ancak, telefon operatörleri; belli şartları sağlamış olması durumunda, faturalı hat müşterilerine telefon satışı yapabilmektedir. Bu genellikle, telefon faturasına ek ödeme olarak gösterilen taksitli satış gibidir. Bu imkandan yararlanabilecek faturalı hat müşterileri için genel kriterler şöyle sıralanabilir;

  • Faturalı hattın en az 6 aydan bugüne kadar kullanılıyor olması ve fatura ödemelerinde gecikmeler yaşanmamış olması.
  • Daha önceden yararlanılmış ama belirtilen dönemden önce uygulanan kampanyadan çıkmak gibi bir durumun yaşanmamış olması.
  • Hat sahibinin, almayı istediği cihaza uygun hat paketini kullanıyor olması.

Bu durumu bilen bazı telefon alım satımı yapanlar; abonelerin operatörlerinden satın aldığı telefonu, paketi açılmamış olarak değerinden daha aşağı seviyede nakit olarak alıp, bu kişilerin nakit ihtiyacını gidermelerini sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse; piyasa değeri 2000 lira olan bir telefon, 1800 liraya alınmaktadır. Bu sayede nakit paraya ihtiyaç duyan kişi; kredi alma formalitelerine girmeden ilgili ürünü nakit paraya çevirmektedir.

İlginizi Çekebilir  Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

 

Faturalı Hatlara Kredi Alma Yöntemi 2019

Bu yöntemle, her ne kadar nakit para ihtiyacı kısa sürede giderilmiş olsa da, faturalı hat sahibine çok avantaj sağlamaz. Bunun nedenlerini sıralamak gerekirse;

  • Sahip olunacak ama kullanılmayacak olan cihazı değerinin altında satmak durumunda kalmak.
  • Operatörle yapılan anlaşma gereği; 12, 24 ya da 36 ay boyunca daha fazla fatura bedeli ödemek zorunda kalmak. Taksitli satış mantığı gereği, toplamda; ederinden daha fazla meblağ ödemek zorunluluğu ortaya çıkacaktır.
  • Çok etik bir yöntem olmadığından, her telefon ticareti yapan; bu tip bir alım satım işine girişmemektedir.
  • Karşılaşılacak sorunlarda, hukuki yaptırımın faturalı hat abonesine kalması olasılığı yüksektir.

Özetle; “ faturalı hatlara kredi “ sadece bir söylem aldatmacası olup, kredi talep etme ve alma süreçleriyle ilgisi olmayan bir yoldur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz