Salı, Eylül 28, 2021

Findeks Nedir ?

Findeks, Türkiye’nin en büyük dokuz bankası tarafından ortak şekilde kurulan özel bir finans sistemidir. Doğrudan online olarak kurulan bir sistem olan Findeks, özellikle kredi başvurularında karşımıza sıkça çıkıyor. ‘Findeks nedir?‘ konusunda araştırmalar yapan kişiler için bu sistemin tamamen bireylerin finans sektöründeki yerini belirleme aracı olduğunu söyleyebiliriz. Bankalar, kişilere kredi verirken bir sicil araştırması yapar. Daha önceden alınan kredileri ödeme durumu ya da kara liste durumlarının incelenmesi gerekir. Bu tarz tüm bilgiler doğrudan Findeks sistemine aktarılmıştır. Bu sayede düzenli bir şekilde her vatandaşın kredi sicili rahatlıkla öğrenilebilir olmuştur.

Findeks Ne İşe Yarar ?

Vatandaşlar için de oldukça yararlı bir finans sistemi olarak hizmet veriyor. Bu sistemi aktif olarak kullanan kişiler kredi notu sorgulaması, kara liste durumu ve diğer tüm kredi sicil bilgilerine ulaşabilir. Oldukça pratik bir sisteme sahip olan Findeks, internet tabanından pratik şekilde bu bilgilere erişmenizi sağlıyor. Ayrıca kredilerde kalan borç durumlarını da görebilirsiniz. Özellikle kredi başvurularını yapmadan önce faydalanabilir ve kredi sicil bilgilerini ortaya çıkarabilirsiniz. Bu sayede kredinin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağı konusunda daha sağlam fikirler alabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Kredi başvurularını yapmadan önce kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler, bilgisayar ya da cep telefonlarını kullanarak Findeks’e giriş yapabilirsiniz. Android ve iOS için özel olarak üretilen ücretsiz uygulaması da mevcuttur. Bu açıdan cep telefonlarından pratik olarak kredi notunu öğrenebilirsiniz. Sistemine girdikten sonra öncelikle kayıt olmanız gerekiyor. 1 dakika içinde sisteme kayıt olduktan sonra menü kısmında kredi notu sorgulama alanını göreceksiniz. Buraya tıkladığınız zaman Findeks kredi notunuz doğrudan sizlere aktarılır.

ilginizi çekebilir  Gelirsiz Kredi Veren Bankalar Hakkında

Findeks’e Nasıl Kayıt Olunur ?

Findeks sistemini açtığınız zaman ana sayfada doğrudan kayıt alanı görünecektir. Burada bireysel ve kurumsal olarak iki farklı kayıt şekli bulunuyor. Size uygun olan kayıt türünü seçtikten sonra önünüze gelen formu doldurabilirsiniz. Bireysel kayıt şeklinde sizlerden banka hesap numaranız, cep telefonunuz ve TC kimlik numaranız istenir. Findeks sistemine bu bilgileri rahatlıkla girebilirsiniz. Zira bu sistem bankalar tarafından kurulduğu için, son derece güvenilir bir yapıdadır. Ayrıca sistem üzerine yapacağınız kayıt işlemleri tamamen ücretsiz olacaktır.

ilginizi çekebilir  Gelirsiz Kredi Veren Bankalar Hakkında

Findeks Kredi Notu Sorgulama Ne Kadar ?

Bilindiği gibi kredi notu sorgulaması, belirli ücretlere bağlı olarak yapılır. Hangi yöntemle sorgulama yaparsanız yapın, kredi notunu öğrenmek için belirli bir ücret ödersiniz. Bu işlem için ortalama 4-5 TL gibi bir ücret ödemeniz istenir. Bahsettiğimiz bu ücret, doğrudan kayıtlı olan banka hesabınız üzerinden tahsil edilir.

Findeks Kredi Notu Ne İşe Yarar ?

Findeks’in bireysel ve kurumsal müşterilere sağladığı en büyük avantaj, kredi notunu öğrenme fırsatı vermesidir. Kredi notu, bankalardan kredi kullanabilme konusunda hayati öneme sahiptir. Zira kredi başvurularını yaptığınız zaman sizlerin öncelikle kredi notunuzu bakılır. Bu aşamada kredi notunuz belirli bir seviyenin altında çıkarsa, kredi başvurularınız reddedilir. Bilindiği üzere bankalara olan kredi borçları düzenli olarak ödenmediği zaman, kredi notu düşer. Yani kredi notu düşük olan bir kişi, geri ödeme konusunda güvensiz görüldüğü için kredi başvurusu onaylanmaz. Bu bakımdan kredi notunuz doğrudan sizlerin finans sektöründeki yerini belirler. Kredi başvurularından önce kredi notunu direkt olarak Findeks üzerinden sorgulayarak başvurunun ne şekilde sonuçlanacağını önceden görebilirsiniz. Sorgulama sonucunda kredi notunun düşük olduğunu gördüyseniz, kredi başvurusunu tekrardan buna göre düzenleyebilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Senet Karşılığında Para Veren Şirketler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları