Cuma, Ocak 28, 2022

Garanti Bankası Kimin? Sahibi Değişti mi? kime ait?

güncellendi: Cansu Ciğerli

Türkiye’nin köklü bankalarından olan Garanti Bankası kimin sorusu merak edilen sorulardan biridir. 1946 senesinde Ankara’da kurulmuş bir bankadır. Doğuş grubundan 2019 yılında 2 milyar Euro bedel ile BBVA şirketi %49.85 oranda hisse sahibidir. Yatırımcılık faaliyetleri, kurumsal ve bireysel finans hizmetleri gibi birçok alanda hizmet vermektedir. Türkiye’nin en çok müşteri portföyü olan ve en güvenilir bankalarından bir tanesi olan Garanti Bankası sürekli kendini yenileyerek bankacılık sektöründe adından söz ettirmeye devam etmektedir. Garanti Bankası 1946 yılında Ankara merkezli olarak 110 ortakla birlikte kurulmuş bir bankadır. Garanti Bankası kurucuları karlı iş alanlarına yatırım yapmak isteyen tüccarlardan oluşmaktadır. Garanti Bankası’nın ilk kuruluş sermayesi ise yaklaşık 2 buçuk milyon liralık bir sermayeydi.

  • Banco Bilbao Vizcaya Argenteria S.A = %49. 85
  • Diğer ve Halka açık hisse = %50.15

Garanti Bankası kimin?

İlk şubesini 1946 yılında Ankara’da 2. şubesini ise İstanbul’da hayata geçirmiştir. 7 yıl içinde şube sayısını 22’ye çıkaran Garanti bankası BBVA her geçen gün büyüyerek lider bankalar arasında yerini almıştır. Ankara’da bulunan genel merkezine 1950 tarihine gelindiğinde İstanbul Sirkeci’deki kendi binasında taşıyan Garanti Koç ve Sabancı ailelerinin çoğunluk hisselerine sahip olduğu bir banka haline gelmiştir.   1980’li yıllara gelindiğinde hem Koç hem Sabancı grubunun elindeki hisseleri Doğuş grubuna satması ile 1983 yılında Garanti Bankası tamamı Doğuş Grup bünyesine geçmiştir. 1946 yılında tüccarlar tarafından kurulan banka 1983 yılına gelindiğinde tamamen Doğuş Grubuna ait bir banka olarak hizmetlerine devam etmiştir. Garanti Bankası’nın halka arz edilmesi ise 1990 yılında gerçekleşmiştir.

Ortakları kimlerdir?

garanti bbva ortakları
garanti bbva ortaklik

BBVA Nedir?

buradan inceleyebilirsiniz: https://www.bbva.com/en/

BBVA nedir? Son günlerde televizyon reklamlarında internet sitelerinde ve reklamlarında en çok duyulan Garanti Bankası’nın yanında ki BBVA ibaresi merak konusu olmaktadır. Garanti BBVA bulunan ve Banko Bilbao Vizcaya Argentaria olarak bilinen bankanın kısaltılmış adıdır.  İspanya merkezli bir banka olan BBVA ilk defa 1857 yılında Banco Bilbao Vizcaya adıyla kurulmuş. 1999 yılında Argentaria ile birleşerek günümüzdeki adını almıştır. İspanya’nın en büyük ikinci Bankası olarak bilinen BBVA Merkezi Bilbao’ da bulunan bir bankadır.

ilginizi çekebilir  Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi
kredibir garanti bankası

Özellikle Türkiye’de televizyon reklamlarında ve internette sıkça duymaya başlayan BBVA Doğuş Grubu’nda ki hisselerini satın alarak Garanti Bankası’nın büyük ortağı haline gelmiştir. BBVA  638 milyar euro değerinde 31 ülkede ve 51 milyonu aşkın müşteri potansiyeline sahip İspanya’nın en büyük ikinci Meksika’nın ise en büyük 3. Bankası olarak adından söz ettirmektedir. BBVA  dünya genelinde 7362 şube 21 1566 ATM’ye sahip kurumsal olarak faaliyet gösteren 108.920 kişiyi bünyesinde çalıştıran dünya devlerinden bir banka olarak hizmetlerine devam etmektedir.

Garanti BBVA nedir?

Garanti BBVA  nedir? %24. 89’luk hissesini 2010 yılında 5.8 milyar dolar karşılığında satın alan BBVA, Doğuş grubundan 2019 yılında % 14.89’luk bir bölümünü daha satın almak için 2 milyar Euro karşılığında anlaşmaya varmıştır. Dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren BBVA Avrupa ve Asya Pasifik ülkelerinin birçoğunda mevcuttur.

BBVA Türkiye, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz İspanya, İsviçre ve İngiltere’de aktif olarak varlığını sürdürmektedir. Asya  Pasifik bölgesinde ise Avustralya, Çin, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Japonya, Singapur, Güney Kore Tayvan ve Birleşik Arap Emirlikleri içinde ilişki içindedir.

Sürekli Gelişen Yapı

Garanti Bankası itibaren sürekli kendini geliştiren teknolojiyi sürekli kullanan ve zenginleşen bir banka olarak verimlilik odaklı çalışma stratejisini benimsemiştir. Garanti Bankası 1966 yılında Osmanlı Bankası’nı 2001 yılında da Körfezbank’ı bünyesine alarak daha da büyümüştür. Garanti Bankası BBVA olma yolunda 2005 yıllarında Doğuş Grubu’na ait olan Garanti Bankası hisselerinin bir kısmını General elektriğe satması ile ortaklık adımında bulunmuştur.

2011 yılında ise General elektriğin yaşadığı kriz nedeniyle hisselerini elden çıkararak İspanya merkezli BBVA ‘ya devretme kararı almıştır. 2011 yılında İspanyol BBVA yönetiminde Teknik olarak önemli bir duruma gelmiştir. 2015 ve 2017 yıllarında %49.85‘lik hissesini elinde bulunduran BBVA 10 Haziran 2019 tarihi ile Garanti BBVA markasıyla hizmete devam etmektedir.

ilginizi çekebilir  Kıdem Ve ihbar Tazminatı Nedir, Hangi Koşullarda Alınır?

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Garanti_BBVA

 

Ayrıca ilginizi çekebilir, Garanti BBVA Sağlık Bakanlığına 30 Milyon TL Değerinde Solunum cihazı verdi. https://www.garantibbva.com.tr/tr/garanti_hakkinda/garantiden_haberler/2020/nisan/koronavirus-bagis-destegi.page

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ceyda Susamaz
Soru ve Görüşleriniz için mail: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları