Çarşamba, Aralık 8, 2021

Gelir Belgesiz Kredi Almak Mümkün mü ?

Ülkemizde gelir sıkıntısı yaşayan kişiler, ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredi çekmek zorunda kalırlar. Kredi çekme işlemi bazı zamanda zaruri ihtiyaçlardan kaynaklanırken, bazen de erteleyemeyecekleri ihtiyaçlardan dolayıdır. Türkiye’de kredi verici birçok kurum vardır. Bu kurumların başında bankalar gelir. Bankalar kredi verirken müşterilerine bir takım koşullar sunarlar. Bu koşulların bir kısmı müşteriler için uygun olan şartlar iken bir kısmı da zaten maddi sıkıntı içinde olan kişileri daha da zor duruma itmektedir. İnternet ortamında veya televizyon reklamlarında gösterilen kefilsiz, koşulsuz ve gelir belgesiz kredi şeklinde duyurulan başlıklar, bankaya başvuru yapıldığında farklı boyutlara ulaşmaktadır.

Bankalar Tarafından Verilen Gelir Belgesiz Kredi

Bankalar bazı durumlarda müşterilerine, gelir belgesiz kredi verirler. Banka maaşını kendi bankasından alan müşterilerine başka bir deyişle maaş müşterilerine gelir belgesiz kredi verir ancak bu kredi işleminde müşterisinin kaç yıldır bankayla çalıştığı ve maaşında herhangi bir kesinti olup olmadığı konusu araştırılır. Şayet maaş müşterisi olan kişinin KKB raporunda herhangi bir risk faktörü görünüyorsa, kişiler bu kredi imkanından yararlanamazlar. Bankalar ile ilgili ekran veya internet ortamında yazılan veya gösterilen her bilgi doğru değildir. Bazı durumlar kredi alma şartlarını büyük oranda etkiler.

Mevduat Hesabı Sahibi Olanlara Verilen Gelir Belgesiz Kredi

Bankaya kredi talebinde bulunan bazı kişilerin bankada mevduat hesabı bulunur. Bu kişiler küçük miktarlarda olan kredi ihtiyaçları için mevduat hesap faizlerini bozdurmak istemeyebilirler. Bu sebeple bankaya kredi başvurusu yapabilirler. Banka bu durumda kişiden gelir belgesi talep etmez. Banka kişiye kredi vermek için yaptığı araştırmalarda kişinin vadeli hesabında bulunan nakit miktarını göreceği için gelir belgesine ihtiyaç duymaz. Banka kişinin vadeli hesapta bulunan parasını görecek ve risk faktörüne göre işlem yapacaktır. Bankalar müşterilerine kredi verirken tüm ayrıntıları net ve detaylı olarak araştırırlar.

ilginizi çekebilir  İmkânsızlıklara Rağmen İmkânlı Krediler

Devlet Bankalarından Gelir Belgesiz Kredi

Ziraat bankası ve İş bankası emekli olan ve kendi bankalarından maaş alan hesap sahiplerine gelir belgesiz kredi verme işlemini uygular. Bu işlem için ise yine risk faktörleri gözden geçiriliyor. Kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu yüksekse ve kara listede değilse kısa sürede kredi alma işlemi tamamlanıyor.

Esnaf, Çiftçi Ve Bordrosuz Çalışanlar

Ülkemizde kendi işini yapan kişiler, bordrosuz olarak çalışırlar. Ancak bu kişiler, bankaların pos cihazını kullanarak yada banka hesaplarına para yatırıp çekerek sirkülasyon sağlayan kişilerdir. Bu kişilere bankalar maaş bordrosu olmadan, banka ile çalışma standartlarına bakarak kredi verirler. Çalışma standartlarında banka ile çalışmaları düzgün koşullarda bulunan kişilere, gelir belgesiz yalnızca yapılan işlemlere bakılarak kredi verilebilmektedir.

İpotek Ve Kefil İle Gelir Belgesiz Kredi

Bankalardan gelir belgesiz kredi almak isteyen kişiler için, bankaların bir diğer kredi verme yöntemi ise ipotek işlemi uygulamaktır. Bu işlemde kredi başvurusunda bulunan kişinin kendi adına olan bir tapu senedi bulunması gerekir. Bankalar bu kişiye kredi verme işlemi için bu tapuya ipotek koyarak, istenilen kredi tutarını müşterilerine ödemektedir. Bu işlemde amaç kişinin borcunu ödemesini garanti altına almaktır. Bu işlemde borcun belirli bir süre içerisinde ödenmemesi durumunda ipotek konulan mala banka tarafından el konulacaktır. Bir diğer gelir belgesiz kredi alma şeklinde ise, kişinin gelir belgesi olmadığı için banka tarafından kefil istenilmesidir. Bu işlemde borçlu olan ve gelir belgesi bulunmayan kişi borcunu ödemediğinde, borcun ödenmesi işlemi kefil olan kişiye kalmaktadır. Banka her şekilde alacağını garanti altına almak için bu koşulları belirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları