Salı, Ekim 26, 2021

Hayat Sigortası

Kredi Hayat sigortası, banka adına önemli bir güvence teşkil etmesinin yanı sıra kredi çeken kişinin diğer adı ile kredi borçlusunun yakınları bakımından da bir güvence oluşturuyor. Peki Hayat sigortası nedir? kredi çekerken hayat sigortası zorunlu mu? geri ödemesi mümkün mü? işte detaylar…

Hayat Sigortası Nedir?

Hayattan herkesin farklı beklentileri var. Yaşamımız süresince kendimiz ve sevdiklerimiz için en güzel ve konforlu bir düzeni kurabilmenin hayallerini kuruyoruz. Peki bu hayallere ulaşmamız mümkün mü? Bu hayallere nasıl ulaşabiliriz? Bu gibi sorular kafamızı kurcalıyor. Sorularımızın cevabı ise çoğu zaman kredi çekmek olabiliyor. Ev almak, araba almak, istenilen tatile çıkmak, sağlık harcamaları ve evlenmek gibi özel, önemli ihtiyaçlarımız için nakit paraya ihtiyaç duyabiliyoruz. İşte bu ihtiyaçlarımızı karşılamak amacı ile bankaların sunduğu çeşitli türden kredi ürün seçenekleri yanımızda.

 

Özel ve kamu bankalarından ihtiyaçlarımız için kredi çekmek istediğimizde bankalar kredi çekmenin ön şartı olarak hayat sigortası yapılmasını zorunlu kılıyorlar. Hayat sigortası, bu noktada kredi çekilen bankalar açısından bir ödeme güvencesi teşkil etmesi sebebi ile bankalar tarafından özellikle talep ediliyor.

fotoğraf kaynak: hurriyet.com.tr

Başımıza bir şey gelmesi durumunda kredi borcunu ödemeyi garanti eden güvence paketleri içeriyor. Bankalar, bu sayede kredi verdikleri kişinin başına kaza ve herhangi bir duruma bağlı olarak ölüm gibi istenmeyen bir olay meydan geldiğinde kendi alacağını garanti altına almış oluyor. Böylelikle bankalar, kredi verme süreçlerine rahatlıkla devam ederek, finansal anlamda maddi sıkıntıya girmeden kurumsal sürekliliklerini ve ekonomik istikrarlarını devam ettirebiliyorlar. Bu durum genel anlamda ülke ekonomisinin korunması açısından da önemli.

Hayat sigortası sayesinde kredi borçlusu, ailesini de beklenmeyen risklere karşı büyük bir güvence altına alıyor. Kredi borçlusunun ailesinin istenmeyen durumlar karşısında savunmasız ve çaresiz kalmasına, büyük bir kredi borcunun yükümlüsü haline gelmesine, böyle bir borç altında ezilmesine engel oluyor.

ilginizi çekebilir  Sigorta Eksperi Nasıl Olunur? Sigorta Eksperi Nedir?

Kredi veren bankalar, kredi verdikleri müşterilerini genellikle anlaşmalı oldukları sigorta acentelerine sigortalatıyorlar. Yıllardır güvendikleri ve birlikte ortak iş yaptıkları sigorta acentelerine müşterilerini yönlendiren bankalar, kredi sürecinin hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesine de böylece yardımcı oluyorlar. Fakat, müşterilerin bankanın istediği ve anlaşmalı olduğu sigorta şirketleri tarafından hazırlanan sigorta poliçelerini kabul etmek gibi bir zorunluluğu yok. Başka sigorta şirketlerine de bankaları ile bu konuda fikir birliğine vararak hayat sigortası poliçelerini yaptırabilirler.

ilginizi çekebilir  Şirketsiniz ve kredi vermiyorlarsa gelin yardımcı olalım

Kredi çekmek için Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Kredi çekmek için hayat sigortası zorunlu değildir. Hayat sigortası şartının yasal olarak herhangi bir dayanağı yoktur. Müşteri, bankanın bu şartı öne sürmesini istediği takdirde Tüketici Hakem Heyetlerine şikayet dilekçesi ile ileterek, yasal olarak çözüme kavuşturma imkanı vardır. Uygulamada genel olarak hayat sigortasının müşterinin de isteği ve rızası ile yapıldığı görülmektedir. Çünkü hayat sigortası hem sigortalının kendisine hem de ailesine büyük avantajlar sunan bir sigorta poliçesi vasfına haizdir.

Hayat Sigortası iadesi Nasıl Alınır?

Bankalardan kredi çekerken hayat sigortası zorunlu olarak talep edilmektedir. Hayat sigortasının yapılmasının temel amacı, kredi alan kişinin vefat etmesi durumunda kalan kredi borcunun sigorta şirketi tarafından yasal varislere ödenmesidir. Böylece banka, alacağına kavuşmaktadır.

Kredi borçlarını erken kapatan ve ödeyen hayat sigortası iadesi almak isteyen müşteriler, kredi çektikleri bankaya bir dilekçe ile başvurarak geri ödeme talep edebilirler. Eğer söz konusu banka, iade konusunda zorluk çıkartır ise bu konuya ilişkin olarak yetkili ve görevli Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunulabilir. Bu durumda Tüketici Hakem Heyetleri bir karar varır. Kredi çeken lehine verilen kararlar söz konusu ise bankalar genellikle üç ay içerisinde zorunlu olarak iade yapmaktadırlar.

Bir diğer bilinmesi gereken husus ise; Sigorta şirketleri tarafından oluşturulan güvence hesaplarına, kredi çekerken hayat sigortası iadesi kapsamında yer alıp alınmayan paraların aktarılması ve orada kalmasıdır. Bu durum kredi çekerken hayat sigortası yaptıran birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Hayat sigortası poliçesinin içeriğinin mutlaka iyice okunarak imzalanması önem taşır. Hayat sigortası poliçesindeki şartları bilmeden kişinin bu konudaki haklarını ve yükümlülüklerini anlaması zorlaşmaktadır. Sigorta iadesini alabileceğinden kişinin haberdar olmaması bu duruma yol açmaktadır.

ilginizi çekebilir  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Geri ödemeli hayat sigortası almak için ne yapmalı?

Sigorta süreniz dolduğu zaman risk gerçekleşmez ise ödenen primlerin tamamı geri alınabilmektedir. Böylece geri ödemeli hayat sigortası sayesinde sigorta süresi dolmadan risk gerçekleşir ise ailenizin geleceği güvence altına alınmış olur. Risk gerçekleşmez ise de herhangi bir maddi kaybınız olmaz zira ödenen primlerin geri alınabilme imkanı doğar.

ilginizi çekebilir  Trafik ve Kasko Sigortası Sorgulama

Geri Ödemeli Hayat Sigortası Kapsamına Giren Teminatlar

Yaşam teminatı, vefat teminatı ya da kaza sonucu vefat teminatı bu hayat sigortası kapsamında yer alan seçenekler arasındadır. Yaşam teminatı, sigorta süresi bitiminde, poliçe süresi içerisinde vefat teminatı kapsamına giren bir tazminat ödemesi yapılmamış ise ve poliçe feshedilmemiş ya da cayma olmamış ise prim ödeme ile geçerlilik koşullarının sağlanması durumunda, sigorta süresince ödenmiş olan toplam prim tutarı kesinti yapılmaksızın sigorta ettiren kişiye ödenmektedir.

Kredi çekilirken yapılan Hayat Sigortası Parasının Geri iadesi

Kredi borcunun erken kapatılması durumunda hem faiz indiriminden yararlanma hem de geri kalan günlerdeki hayat sigortası primlerinin geri alınabilmesi hakkı mevcuttur. Bu konuda akıllara gelen

Hayat sigortası parası nasıl geri alınır sorusunun cevabına ek olarak mesela on sekiz ay ödemeli kredi çeken bir kişi, kredi süresi kadar değil yirmi dört aylık sigorta yapıldığı zaman kredi bittikten sonra kalan altı aylık sigortasının parasını bankadan geri alabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları