Çarşamba, Aralık 8, 2021

İhtiyaç Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İhtiyaç kredisi, genel tanımı ile kısa vadeli ve düşük tutarlı nakit ihtiyaçları karşılamak için kullanılan bir kredi türüdür. Günümüzde ihtiyaç kredileri, gelişen teknolojiyle beraber çok daha kolay ve pratik şekilde kullanılabilmektedir. İnternet bankacılığı ile kredi başvuruları yapmak mümkündür.

ihtiyaç Kredisi Kullanmak için Gerekli Şartlar

Her kredi türünde olduğu gibi ihtiyaç kredisi için de belli şartlar gerekmektedir. Elbette, her bankanın kendi politikasına göre şartları da bulunmaktadır. Ancak; ilk şart; kredi kullanacak bireyin 18 yaş ve üzerinde olmasıdır. Zira 18 yaş altı hiçbir birey hiçbir bankadan kredi kullanamaz. Genelde bankalar bu sınırın biraz daha üzerine çıkarak 20 yaş altında bireylere kredi vermemektedir. Yaşla ilgili olan diğer şart ise 70 yaş ve üzeri kişilere kredi verilmemesidir. Bunun nedeni, bu yaşta kişiler için ölüm riskinin artması ve dolayısıyla bankaların bu riske girmek istememesidir. Elbette, bu şart her banka için geçerli değildir.

Kredi Başvurusu ve İhtiyaç Kredisi

Aynı zamanda, 70 yaş ve üzeri ile ilgili bir mevzuat bulunmamaktadır. İhtiyaç kredisi için önemli bir diğer şart; yeterli düzeyde kredi skorunun sağlanmış olmasıdır. Kredi skoru; bireyin finansal geçmişi hakkında bilgi verir. Diğer bir adıyla, kredi notu, bireylerin kredi kullanımlarında çok büyük öneme sahiptir. Bankalar ihtiyaç kredisi başvurularında bireyin kredi skoruna yani, kredi notuna çok önem verirler. Bu noktada; bireyin kredi notunu bilmesi ve bu konu ile ilgili detayları öğrenmesi gerekir. Zira bankalar kredi notu yüksek müşterilerine daha hızlı ve kolay kredi sağlamakta iken kredi notu düşük müşterilere şüpheyle yaklaşmaktadırlar. Çoğu zaman kredi notunun düşük olmasından dolayı kredi başvurusu reddedilebilmektedir. Kredi notu riskli seviyelerde ise kredi kartı edinmek yararlı olacaktır. Elbette ki edinilen kredi kartını düzenli ödemek gerekmektedir. Böylece kredi notu yükselecektir.

ilginizi çekebilir  Acil Para İhtiyacı Olanlara Kredi İmkânı Sağlanır.

Düzenli gelir de ihtiyaç kredi başvurusu için aranan şartlar arasındadır. Aynı zamanda, gelirin resmi olarak beyan edilmesi zorunludur. Düzenli gelire sahip bireyler ihtiyaç kredi başvurusu yaptıklarında olumlu sonuç alabilme ihtimalleri daha yüksektir. SSK kaydının ya da Vergi levhasının olması gerekmektedir. ( Son 3 aya dair ) Başka bir bankadan alınmış bir borçtan dolayı takibe düşmemiş olmak gerekmektedir. Bazı özel durumlarda ve bazı bankalarda kefil şartı aranmaktadır.

ihtiyaç Kredisi Ödeme Planları

Aylık ödeme planları kredi başvurusu yapan kişinin geliri ile bağlantılı olarak düzenlenir. Aylık kredi ödemeleri bireyin gelirinin yarısından fazla olmaz. Söz gelimi; bireyin aylık geliri çekeceği tutarın aylık ödemesini karşılamıyorsa bankalar, bu durumda kredi tutarını düşürmeyi ya da vadeyi uzatmayı tercih ederler.

Başvuru Yapmak için Gerekli Belgeler

 •  Kimlik Belgesi ( Nüfus Cüzdanı ) ya da Pasaport
 •  Adres (ikametgah) Belgesi
 •  Son döneme ait su, doğalgaz, elektrik faturası ( Söz konusu faturalar, kredi başvurusu yapan kişinin kendi adına ya da aynı soyadını taşıyan aile bireylerinden biri adına düzenlenmiş olmalıdır).
 •  Eğer, böyle bir fatura mevcut değilse son bir aya ait olan ikametgah belgesi
 •  Gelir Belgesi (Maaş Bordrosu)
 •  Ücretli Çalışanlar için SGK hizmet dökümü, SGK Prim Ödeme Belgesi, son aya ait maaş bordrosu ya da net maaş tutarını gösteren işyeri onaylı belge
 •  Kamu Çalışanları için Kamu çalışma belgesi ( Güncel ), gelir belgesi
 •  Emekliler için Emekli tanıtım kartı ve emekli aylığı tahsis belgesi. Alternatif olarak emekli maaşına ilişkin banka hesap cüzdanı verilebilir.
 •  Serbest Çalışanlar ve Şirket Ortakları için son yıla ait olan vergi levhası, son yıla ait bilanço ve gelir tablosu/ işletme hesap özeti, ticaret sicil gazetesi /oda kayıt belgesi
 •  Menkul Geliri Elde Edenler için faiz gelirini gösteren hesap cüzdanı
ilginizi çekebilir  Senet Karşılığında Para Veren Şirketler

Kullanmak için Gelirin Ne Kadar Olması Gerekir?

Bahsedildiği gibi kredi başvurusu yapılırken düzenli gelirin olması ve bu gelirin belgelendirilmesi zorunludur. Gelir düzeyine ilişkin durumu örneklendirmek gerekirse aylık 1.000 TL olan bir kredi kullanılmak isteniyorsa söz konusu bankaya en az 2.000 TL gelir beyan edilmesi gerekir. Dolayısıyla; bu örnek ışığında bireyin gelirinin aylık kredi taksitlerinden en az 2 kat fazla olması gerekir. Bu hesaplamalar yapıldıktan sonra bireyin bankadan ne kadar ihtiyaç kredisi kullanabileceği belirlenir. Kredi başvurusu yapmadan önce birey kendi hesaplamasını yaparak olabilecek limitte başvuruda bulunabilir.

2 YORUMLAR

 1. Motosiklet almak için ihtiyaç kredisi çekmiştim. Taşıt kredisine göre daha uygun faizi vardı. Fazla vermiyorlar ama oranları gayet iyi oluyor genelde.

 2. Denizbanka gittim 15 binden fazla ihtiyaç kredisi veremeyecekelrini söylediler. e 15 bini sağdan soldanda bulurum ben ne anlamı kalıyor kredinin?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları