Salı, Ekim 26, 2021

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır ?

Acilen paraya ihtiyaç duyulan anlarda, uzun zamandır düşünülen eşya değişimlerinde veya sağlık harcamalarında kullanılan ihtiyaç kredileri kişilerin en önemli kurtarıcısıdır. Tüketici kredisi adı altında kullanılan bu kredi türü belli aylara ve miktara bölünür. Türkiye’de yer alan çoğu banka ihtiyaç kredisi kullanmalarına izin vermektedir. Her birey belli dönemlerde acil nakde ihtiyaç duyar. Başka kişilerden para istemek yerine, bankaların faiz oranlarını araştırdıktan sonra uygun olan banka ile yakından görüşüp kredi kullanma hakkına sahiptir. İhtiyaç kredisi nedir nasıl alınır sorusu yanıtını bulmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Yaşanılan bazı olumsuzluklar karşısında veya çok mutlu bir ana tanıklık etmek için lazım olan nakit ihtiyacının bankalar yoluyla para akışı sağlanması işlemine ihtiyaç kredisi anlamı verilir. Bankanın belirlediği faiz oranlarının kabul edilmesi şartıyla kişi alacağı nakit karşılığı bankaya borçlanır. Belirli vade sayısın bölünen ihtiyaç kredisi sayesinde kişiler tüm ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç kredisi kullanmak için en az bir banka ile görüşme sağlanmalıdır. Bankanın istediği evraklar hazırlanarak kredi kullanılır. Banka yetkililerince ödeme olanı çıkarılır. Bu ödeme planına göre borçlu kredi ödemelerini yapar. Faiz oranları her bankaya göre farklılık gösterebileceğinden öncelikle bir araştırma mutlaka yapılmalıdır. İstenen belgelerde bankanın yönetmeliğine göre farklılık gösterir. Faiz oranları, vade sayısı ve istenen belgeler sonucunda ihtiyaç kredisi kullanma hakkına tüm çalışanlar veya emekliler sahiptir.

Kimler İhtiyaç kredisi çekebilir?

Hayat devam ederken ihtiyaçlarda bizimle birlikte gelir. Bu sebepten dolayı bazı dönemlerde nakit ihtiyaçları insanları düşündürse de bankalar uyguladıkları uygun faiz oranları ile bu ihtiyaca hemen cevap verir. Ancak bankalardan ihtiyaç kredisi ve diğer kredi türlerini kullanabilmek için düzenli bir gelire sahip olmak gerekir. Gelirini belgelendirebilen, TC vatandaşı olan her birey ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunabilir. Ancak kredi notu düşük olduğunda kredi kullanma hakkına sahip olunmayabilir. Bankaların müşterilerinden ihtiyaç kredisi için istedikleri belgeleri toparlayabilen her birey kredi için ilk adımı atmış olur.

ilginizi çekebilir  Paraya Sıkıştığınız Da Senetle Para Verenlere Ulaşın
ilginizi çekebilir  Artık Kredisiz Kimse Kalmayacak İşte

İhtiyaç Kredisi İçin Şartlar

Yaşamın belirli dönemlerinde kişiler paraya ihtiyaç duyarlar. Yetebilecek tutarda kredi için bankalar müşterilerinden bazı şartları yerine getirmesini bekler. İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen bir birey ilk önce istenen evrakları hazırlaması gerekir. Evraklar tamamlandığında banka şube çalışanı kişinin bilgilerini sisteme girerek onaya gönderir. Kredi kullanacak şahsın tüm banka geçmişi incelenir. Gelen bilgiler doğrultusunda kredi onay veriri veya vermez. Bankanın en önemli şartı kişinin eskiden banka ile olan ilişkileridir. Kredi notu sürekli yüksek ise ihtiyaç kredisi kullanmaları daha kolay olur.

Kişinin geçmişte yaşadığı muhtemel sorunlara karşılık kefil veya kefiller istenebilir. İhtiyaç kredisi kullanılırken bilinmesi gereken en önemli şart ise bu kredilerin vade sayılarının en fazla 48 ay olmasıdır.

  • 18 yaşını doldurmuş olmalısınız,
  • Bankalarla kredi ve kredi kartı geçmişiniz iyi olmalı,
  • İpotek verecekseniz eşinizin onayı yazılı olarak bankaya verilmeli,(Ev Muvafakatnamesi)
  • İhtiyaç kredisinde 36 ay, taşıt kredisinde 48 ay vade talep etmeniz,
  • Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz,
  • Gelirinizi resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan etmeniz.

İhtiyaç Kredisi Kullanılırken Önemli Püf Noktalar

Bireyler ihtiyaçlarını kısa yoldan giderebilmek için bankaların ihtiyaç kredilerine başvururlar. Ancak önceden banka yetkilisinden kullanacakları kredi hakkında detayı bilgi almaları önerilir. Ödeyecekleri toplam faiz tutarı, bölünen vade sayısı ve gerekli tüm detayları önceden inceleyerek kabul etmeleri gerekir. Aksi takdirde onaylanan ihtiyaç kredisi çekildikten sonra herhangi bir itiraz kabul edilmeyecektir. Daha sonradan zorluklarla karşılaşmamak için bu detay önem arz eder.

Kredi kullanmadan önce tüm bankaların faiz oranları bir kâğıda yazılmalı gelirinize göre bir hesaplama yapılarak banka seçilmelidir. Aşağı yukarı tüm bankaların faiz oranları benzerlik gösterse de yüzde birlik kısım bile ödeyeceğiniz faiz oranının tutarını etkiler.

ilginizi çekebilir  Bankalara Borcu Olup Ve Yeniden Kredi Almak İsteyenler
ilginizi çekebilir  Paraya Sıkıştığınız Da Senetle Para Verenlere Ulaşın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları