Ana Sayfa Blog İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

2
1696

Kredi çekmek artık bir gereksinim haline geldi. İnsanlar herhangi bir şeye haiz olmak istediklerinde, borçlarını kapamak istediklerinde, hatta tatile çıkmak istediklerinde dahi banka kredilerine başvuruyor. Sadece ne yazık ki her kişinin kredi kullanma ihtimali aynı değil. Şu sebeple bankalar kredi talebi ile gelen müşterileri için araştırma yapıyor. Bu araştırmalar doğrultusunda kişinin herhangi bir gelirinin olup olmadığı, daha ilkin kredi kullanıp kullanmadığı ya da toplumsal güvencesinin var olup olmadığına bakılıyor. Bu kıstaslardan herhangi birinde mesele yaşayan kişiler büyük seviyede kredi taleplerinden ret yanıtı alıyor. Sadece bankaların uygulamaya soktuğu ipotekli krediler, bu durumda olan kişiler için adeta kurtarıcı. Sadece bir çok kişinin aklında ipotekli kredi iyi mi alınır? Sorusu bulunuyor. İşte yanıtı.

İpotek Nedir?

İpotek, bir taşınmazın ya da değerin risk geçene kadar alacaklı tarafınca tutulmasına verilen isimdir. Eğer kredi borcu altına giren şahıs, borcunu ifa ederken zorlanacağı şüphesini uyandırıyor ise bir ipotek göstermelidir. Bu ipotek karşılığında banka krediyi kullandırır. Borçlu şahıs eğer borcunu ifa edemez ise ipotek koyan taraf, doğrusu banka taşınmaza el koyar. Bu taşınmaz bir otomobil, bir ev, bir iş makinesi ya da arsa benzer biçimde bir kıymet olabilir. Banka bu taşınmazlar için eksper gönderir ve taşınmazın kıymeti belirlenir. Tıpkı konut kredilerinde olduğu benzer biçimde banka bu değerin yüzde 80’ine kadar kişiye kredi kullandırır. Normal olarak ne oranda kullandıracağı bankadan bankaya değişmiş olur. Doğrusu bazı bankalarda bu oran yüzde 80 iken bazı bankalarda yüzde 70, yüzde 60 ya da daha azca olabilmektedir.

İpotek Koyulacak Taşınmaz Borçlu Üstüne mi Kayıtlı Olmalıdır?

Genel olarak bu soruya evet yanıtını vermek mümkün. Sadece kefalet benzer biçimde bir durumda, başkasına ilişkin bir mal da borçlunun borcu karşılığında ipotek altına alınabilir. Doğrusu borçlu şahıs babasına, annesine, eşine, dostuna ya da bir arkadaşına ilişkin taşınmazı ipotek ettirebilir. Sadece bu durumda taşınmaz sahibinin de onayı gerekmektedir. Dolayısıyla kefalet durumu söz mevzusu olmaktadır.

ilginizi çekebilir  Bankalardan Kredi Alamayanlara Çözüm

İpotekli Krediler Hangileridir?

İpotekli krediler çoğu zaman ticari amaçla kullanılan ya da ev ve otomobil kredisi benzer biçimde yüklü tutarda kullanılan kredilerdir. Şahıs eğer ev ya da otomobil alacak ise bu taşınmazın borcu bitene kadar bankaya ipotek ettirir. Eğer peşinat bedeli yok ise kendisine ya da yakınına ilişkin bir başka evi daha ipotek ettirerek taşınmazın alış bedelinin tümünü kredi olarak çeker. Bazı bankalar ise ipotek altına alınacak olan taşınmazın borçlu üstüne kayıtlı olmasını ister.

Borç Ödenmez İse İpotek Iyi mi Devreye Girer?

İpotek esasen noter tarafınca koyulan bir güvence teminatıdır. Dolayısıyla borçlu şahıs borcunu ödemez ise, banka bu taşınmazı açık arttırma yöntemiyle satışa çıkarır. Satabileceği maksimum tutara taşınmazı satar ve tutardan borçlu kişinin borcunu düşer. Eğer ipotek bedeli borcun kapanmasına kafi olmaz ise borçlu banka tarafınca izlemeye alınır. Borçlu şahıs geriye kalan tutarı da ödemekle yükümlüdür. Bunun için bankanın sunmuş olduğu yapılandırma hizmetlerinden faydalanabilir ya da borç kapama kredilerine başvurabilir.

İpotekli Kredi Çekmek İçin Ne Gerekiyor?

Senelerdir, ipotekli krediler sebebi ile pek fazlaca aile dağılma noktasına gelmiştir. Şu sebeple eşler birbirinden habersiz ipotekli krediler kullanarak mal varlıklarından olmuşlardır. Bundan dolayı Banka Düzenleme ve Denetleme Kurulu ipotekli krediler için yeni bir sistem geliştirdi. Artık şahıs kendine ya da bir başkasına ilişkin borç yüzünden taşınmazını ipotek altına aldırırken eşinin de onayı gerekiyor. Doğrusu bir adam kendine ilişkin ev ya da arabayı ipotek ettirmeden ilkin eşini banka şubesine götürmeli ve burada eşin açık rızası, imzalı onayı alınmalıdır. Aile bütünlüğünü baz alan bu sistem yardımıyla ipotekli kredilerin kullanımı azaldı. Sadece kişiler taşınmaz alırlarken ellerindeki bir başka taşınmazı ipotek ettirebiliyorlar. İpotekli kredi çekmek için ilk olarak eş rızası, sonrasında bir taşınmaz ve taşınmaz sahibinin onayı gerekiyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.