Salı, Ekim 26, 2021

İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Kredi çekmek artık bir gereksinim haline geldi. İnsanlar herhangi bir şeye haiz olmak istediklerinde, borçlarını kapamak istediklerinde, hatta tatile çıkmak istediklerinde dahi banka kredilerine başvuruyor. Sadece ne yazık ki her kişinin kredi kullanma ihtimali aynı değil. Şu sebeple bankalar kredi talebi ile gelen müşterileri için araştırma yapıyor. Bu araştırmalar doğrultusunda kişinin herhangi bir gelirinin olup olmadığı, daha ilkin kredi kullanıp kullanmadığı ya da toplumsal güvencesinin var olup olmadığına bakılıyor. Bu kıstaslardan herhangi birinde mesele yaşayan kişiler büyük seviyede kredi taleplerinden ret yanıtı alıyor. Sadece bankaların uygulamaya soktuğu ipotekli krediler, bu durumda olan kişiler için adeta kurtarıcı. Sadece bir çok kişinin aklında ipotekli kredi iyi mi alınır? Sorusu bulunuyor. İşte yanıtı.

İpotek Nedir?

İpotek, bir taşınmazın ya da değerin risk geçene kadar alacaklı tarafınca tutulmasına verilen isimdir. Eğer kredi borcu altına giren şahıs, borcunu ifa ederken zorlanacağı şüphesini uyandırıyor ise bir ipotek göstermelidir. Bu ipotek karşılığında banka krediyi kullandırır. Borçlu şahıs eğer borcunu ifa edemez ise ipotek koyan taraf, doğrusu banka taşınmaza el koyar. Bu taşınmaz bir otomobil, bir ev, bir iş makinesi ya da arsa benzer biçimde bir kıymet olabilir. Banka bu taşınmazlar için eksper gönderir ve taşınmazın kıymeti belirlenir. Tıpkı konut kredilerinde olduğu benzer biçimde banka bu değerin yüzde 80’ine kadar kişiye kredi kullandırır. Normal olarak ne oranda kullandıracağı bankadan bankaya değişmiş olur. Doğrusu bazı bankalarda bu oran yüzde 80 iken bazı bankalarda yüzde 70, yüzde 60 ya da daha azca olabilmektedir.

Taşınmaz Borçlu Üstüne mi Kayıtlı Olmalıdır?

Genel olarak bu soruya evet yanıtını vermek mümkün. Sadece kefalet benzer biçimde bir durumda, başkasına ilişkin bir mal da borçlunun borcu karşılığında ipotek altına alınabilir. Doğrusu borçlu şahıs babasına, annesine, eşine, dostuna ya da bir arkadaşına ilişkin taşınmazı ipotek ettirebilir. Sadece bu durumda taşınmaz sahibinin de onayı gerekmektedir. Dolayısıyla kefalet durumu söz mevzusu olmaktadır.

İpotekli Krediler Hangileridir?

İpotekli krediler çoğu zaman ticari amaçla kullanılan ya da ev ve otomobil kredisi benzer biçimde yüklü tutarda kullanılan kredilerdir. Şahıs eğer ev ya da otomobil alacak ise bu taşınmazın borcu bitene kadar bankaya ipotek ettirir. Eğer peşinat bedeli yok ise kendisine ya da yakınına ilişkin bir başka evi daha ipotek ettirerek taşınmazın alış bedelinin tümünü kredi olarak çeker. Bazı bankalar ise ipotek altına alınacak olan taşınmazın borçlu üstüne kayıtlı olmasını ister.

Borç ödenmezse ne olur? kefil zarar görür mü? teminat gösterilen taşınmaz haciz edilir mi?

İpotek esasen noter tarafınca koyulan bir güvence teminatıdır. Dolayısıyla borçlu şahıs borcunu ödemez ise, banka bu taşınmazı açık arttırma yöntemiyle satışa çıkarır. Satabileceği maksimum tutara taşınmazı satar ve tutardan borçlu kişinin borcunu düşer. Eğer ipotek bedeli borcun kapanmasına kafi olmaz ise borçlu banka tarafınca izlemeye alınır. Borçlu şahıs geriye kalan tutarı da ödemekle yükümlüdür. Bunun için bankanın sunmuş olduğu yapılandırma hizmetlerinden faydalanabilir ya da borç kapama kredilerine başvurabilir.

İpotekli Kredi Çekmek İçin Ne Gerekiyor?

Senelerdir, ipotekli krediler sebebi ile pek fazlaca aile dağılma noktasına gelmiştir. Şu sebeple eşler birbirinden habersiz ipotekli krediler kullanarak mal varlıklarından olmuşlardır. Bundan dolayı Banka Düzenleme ve Denetleme Kurulu ipotekli krediler için yeni bir sistem geliştirdi. Artık şahıs kendine ya da bir başkasına ilişkin borç yüzünden taşınmazını ipotek altına aldırırken eşinin de onayı gerekiyor. Doğrusu bir adam kendine ilişkin ev ya da arabayı ipotek ettirmeden ilkin eşini banka şubesine götürmeli ve burada eşin açık rızası, imzalı onayı alınmalıdır. Aile bütünlüğünü baz alan bu sistem yardımıyla ipotekli kredilerin kullanımı azaldı. Sadece kişiler taşınmaz alırlarken ellerindeki bir başka taşınmazı ipotek ettirebiliyorlar. İpotekli kredi çekmek için ilk olarak eş rızası, sonrasında bir taşınmaz ve taşınmaz sahibinin onayı gerekiyor.

ilginizi çekebilir  KKB Düşük Nasıl Kredi Kullanırım
ilginizi çekebilir  Kosgeb Kredi Şartları

Kredi ihtiyacı günümüzde her insanın en çok ihtiyaç duyduğu yardımlardır. İnsanlar globalleşen dünya ile beraber sürekli olarak nakit paraya ihtiyaç duymaktadırlar. Kimi yeni bir ev almak için kimi açacağı ekmek teknesi için acil nakit paraya ihtiyaç duyar. Eskiden bankalar kurulmadan önce insanların nakit para ihtiyaçlarını tefeci adı verilen mafya toplulukları karşılamaktaydı. Hepimiz televizyonlardan tefecilerin eline düşen insanların ne hale geldiklerini az çok görüyoruz. Tefeciler de kural bulunmamaktadır.

Tek kural onların koymuş olduğu kuraldır ve siz bu kurallara uymazsanız ne yapar eder haklarını sizden veya yakınlarınızdan almaya çalışırlar. Tefeciliğin bu denli yaygın olduğu ülkemizde bankaların ardı ardına kurulması ile beraber vatandaşlar derin bir oh çektiler. Artık paraya ihtiyaçları olduğu vakit tefecilere değil daha güvenli ve kanuni olan bankalara başvuracaklardır. Bankaların kuruluş amacı da zaten vatandaşlara nakit para konusunda mümkün olduğu mertebede yardımcı olmaktır.

İpotekli Kredi Çekmenin Şartları

Kredi almak için birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar tefecilikte olduğu gibi bankaların kendilerinin belirlediği şartlar değil kanuni yollarla belirlenmiş şartlardır. Bankalar da kanunlara uymakla yükümlü mal ve kredi kuruluşlarıdır. Kanunlarda belirtilen şartlar yaş şartı vatandaşlık şartı ve ipotek şartıdır. Yaş şartı on sekiz yaşını tamamlamamış küçüklere kredi verilmez denilerek yürürlüğe konulmuştur. Bu on sekiz yaşın altındaki kişiler sadece yasal temsilcilerinin iznini alarak bankalardan kredi çekebilirler.

Tabi kredi çekmek için diğer şartları da yerine getiriyor olmaları gerekir. Bir diğer şart ise en önemli şart ipotektir. Bir bankadan nakit para almak için mutlaka o bankaya borcunuzu ödeyemediğiniz vakit bankanın borcunu karşılayabilmesi için bir kefalet göstermeniz gerekir. Bu kefalete ipotek adı verilir. İpotek hem menkul hem de gayrimenkul mallar üzerine konulabilir. Gayrimenkul mallar üzerine konulan kefalete ipotek menkul mallar üzerine konulan kefalete ise rehin adı verilir.

Sonuç itibarıyla ikisi de aynı kapıya çıkmaktadır. Peki göstereceği bir ipoteği olmayan bir insan kredi alabilir mi? Kredi almanın ana şartları arasında olan ipotek zorunlu bir unsurdur. Eğer elinizde bankaya gösterecek bir ipoteğiniz yoksa sizin yerinize başka birini kefil olarak gösterebilirsiniz. Kefilin ipotek gösterebileceği mallarının olması zorunludur Aksi takdirde kefalet kabul edilmez.

İpotekli Kredi Nedir?

Bankalar da bilindiği üzere mal ve sermaye kuruluşlarıdır. Onların da belirli gelirleri ve giderleri bulunmaktadır. Bu nedenle de kredi alıp verirken oldukça titiz davranmaktadırlar. Yapacakları yanlış bir işlem onlara çok pahalıya mal olabilir. Bu nedenle de ipotekli kredi satın almak isteyenlerin bankaların neden ipotek istediklerini anlamaları gerekir. Eğer bankalar belirli ipotekler olmadan birine kredi verirse günü gelince o kişi o parayı ödeyemezse bankaların yapabilecekleri hiçbir şey olmaz.

Fakat ipotek göstererek kredi alındığı vakit vadesi gelip de para ödenmezse bankalar hemen avukatları aracılığıyla ipotekleri satarak o ipoteklerden elde edilen paraları borcun yerine sayarlar ve borç kapanmış olur. İşte ipotek bu denli önemlidir bankalar için. Zaten alacağı borcu geri ödeme gücü olan biri ipoteği çok da fazla dert etmez. Nasıl olsa ben her türlü bu borcu öderim ve ipotek de kaldırılmış olur diye düşünür.

ilginizi çekebilir  Gelir Belgesiz, Kefilsiz Kredi İmkanı

Ülkemizde kredi çeken insan sayısında çok büyük artışlar yaşanmaktadır. Her yıl kredi sayıları katlana katlana artmaya devam etmektedir. Bunun asıl nedenleri insanların artık daha bilinçli olmuş olmaları ve ellerindeki malları sürekli olarak arttıracak yollar aramalarıdır. Para her kapıyı açar deyimi oldukça yerinde bir deyimdir. Günümüzde para olmadan hiçbir iş yapılamamaktadır. Bu nedenle insanlar paranın değerini çok iyi bilmekte ve ihtiyaçları olduğu vakit de acil ipotekli kredi almaktadırlar.

Nakit para tüm dünyada en değerli paradır. Cepteki beş lira bankadaki on liradan daha değerlidir diyen Çinliler bu konuda oldukça haklılar. Zaten siz bir iş yapacağınız vakit karşı taraf sizden mutlaka nakit para isteyecektir. Nakit para hem daha kolay elde ediliyor hem de zahmetsiz. Bu nedenle de ticari ilişkileri nakit paralar belirliyor. Tacirler sürekli olarak ceplerinde çok yüksek meblağlar bulundurmadıkları için onlar da günü gelince bankalara başvurarak kredi almaya karar veriyorlar.

ilginizi çekebilir  KKB Düşük Nasıl Kredi Kullanırım

Kredi Almak

Kredi almaya karar verdikten sonra nelere dikkat etmek gerekir ve hangi bankalardan kredi almak daha avantajlı olur? Öncelikle kredi almaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk iş krediyi hangi bankadan satın almanız gerektiğini araştırmak olmalıdır. Her banka birbirinden farklı işlemektedir. Kimi dönemlerde bankalar müşteri çekebilmek için çok büyük kampanyalar düzenlerler.

Bu kampanyaların en çok görüleni düşük faiz oranlarıdır. Bir banka yıllık gelirlerinde azalma meydana geldiği vakit müşterilerini arttırmak için belirlemiş olduğu faiz oranlarında indirimlere gider. Böylelikle insanlar bankalar arasında seçim yaparken en düşük oranlı faiz işleten bankayı seçerler. Siz de bankanızı belirlemekte zorluk çekiyorsanız hemen bir piyasa araştırması yapın ve hangi bankanın kampanyasının daha avantajlı olduğunu bulun. Kredi alırken dikkat edilecek bir diğer husus ise krediyi ne için aldığınızdır.

Emlak Kredisi ve Komisyonları

Emlak kredisi mi konut kredisi mi taşıt kredisi mi yoksa ihtiyaç kredisi mi alacaksınız bunu önceden belirlemeniz gerekir. Ardından bankaların bu krediler hakkında yapmış oldukları kampanyaları takip edin yılın belirli dönemlerinde bazı bankalar çok büyük fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatları yakalarsanız çok büyük karlar elde edebilirsiniz. Kredi almaya karar verip bankanız ile görüşmeye gittiniz. Öncelikle banka personelinin size olan yaklaşımını gözden geçirin. Unutmayın banka çalışanları ne kadar iyi insanlar olursa o banka da o kadar kaliteli bir banka demektir.

Çünkü personeline özen gösteren bir banka müşterileri için her zaman elinden gelen her türlü desteği sağlamaya hazır bir bankadır. Her ne için olursa olsun kredi çekmek günün birinde sizin de başvuracağınız bir yöntem olacaktır. İnsanlar hangi dönemlerde paraya ihtiyaçları olacağını tahmin edemezler. Bir de bakmışsınız ki karşınıza çok büyük bir fırsat çıkmış ve bu fırsatı değerlendirmeniz için nakit paraya ihtiyacınız var hemen bankalara başvurarak bu fırsatı elinizden kaçırmazsınız.

Unutmayın! ipotekli kredi almak risktir. Her ticarette olduğu gibi

Eğer bir dükkânınız var ise bu dükkânınızı bankaya ipotek olarak gösterebilir daha sonra bankadan alacağınız para ile yeni bir dükkân satın alabilirsiniz. Yeni satın aldığınız dükkândan elde edeceğiniz gelirler ile de bankaya olan borcunuzu ödersiniz. Birkaç yılın sonunda bankaya borcunuz bitince o dükkânın tüm gelirleri de size kalmış olur.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ceyda Susamaz
Soru ve Görüşleriniz için mail: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları