Salı, Eylül 28, 2021

İskonto Kredisi Ve İştira Kredisi Nedir?

Küçük veya büyük işletmelerin, kendi iş kollarına devam edebilmeleri için, ayakta kalabilmeleri bakımından nakit ihtiyaçları sürekli olarak devam etmektedir. Yapılan uygulamaların devamlılığı sağlanması ve işlerde herhangi bir aksama yaşanmasını engelleme adına; nakit para ihtiyacı her daim ihtiyaç duyulan bir etkendir. Bu işlerin devamlılığı adına, devlet teşviki de bulunur ve kolay ödeme yöntemleriyle işletme sahiplerine çeşitli kolaylıklar sunulur.

İskonto/İştira Kredisi

Ticari işletmeler, sektörde devamlılık sağlayabilmek adına; hizmet ve mallarının geri dönüşü adına alacakları senetleri ya da çekleri, para yerine kullanılırlar. Bu kağıtlar; değerli kağıtlar içinde yer alır. Ancak bu değerli kağıtların kullanımı çeşitli riskler taşır. Kayıp, çalınma, gün süresi gibi faktörler bulunur. Vade süresi dolmamış senetler için; karşılığında nakit ihtiyacı karşılayabilmek adına kredi değeri bu durumda ortaya çıkar. Bu tarz durumlarda da, bankaların iskonto- iştira kredisinden yararlanılır. Peki, iskonto kredisi ve iştira kredisi nedir? Avantajları nelerdir?

Vade Süresinde Ödeme Yapılmazsa Sonuç Ne Olur?

Çekler ya da senetler, vadesi dolduğu zaman bankadan nakit para olarak çevrilen değerli kağıtlar olarak bilinir. Çoğu zaman da nakit ihtiyacı yaşanabilir ve bu çekler bozdurulmak istenebilir. Bankalar, vade süresi dolmamış olan bu değerli kağıtlar için sizlere çeşitli kredi seçeneği sunar. Bu vade süresinin uzunluğu göz önünde tutularak banka tarafından size nakit para verilir. Ek olarak da tarafınıza komisyon ve faiz uygulanır. Bu durumda cebinizde ek olarak bir faiz tutarı ve komisyon da çıkmış olacaktır. Aynı zamanda, KKDF ve BSMV yasal biçimde yapılan kesintiler yer alan ödeme tutarı karşılanıyor.

ilginizi çekebilir  Taşıt Kredisi Limiti ve Peşinat Miktarı Değişti

Faiz, Komisyon ve Vergilendirmeler

Komisyon, vergilendirmeler ya da faiz çekin veya senedin sahibi olan kişiye geri ödenir. İştira ve iskonto kredileri için; herhangi bir banka komisyon veya faiz alsa da, çoğu ticari şirket sıklıkla bu kredileri tercih ediyorlar. Ancak bu senet, vade süresi geldiğinde banka tarafından bozdurulur. Çekin karşılıksız çıktığı durumda, bundan sorumlu olan kişi çeki veren değildir. Sorumlu olan kişi, çek sahibidir. İşlem yapmayı istediğiniz bankalar, karşılıksız çeklerin sonunda yasal işlem ve icra takibini bünyelerinde bulunan avukatlar tarafından takibe alarak inceler. İştira ve iskonto kredilerinde, hesaba ait olan işlemlerde noter tarafından kredi kayıtları yapılması mümkün değildir. Bu tür kredilerde faiz miktarı, diğer kredi seçeneklerine göre; daha düşük orana sahiptir.

ilginizi çekebilir  Şartsız, Kefilsiz Kredi Puanı Düşüklere Kredi

İskonto İştira Kredisinin Avantajları

Ticari firmaların ve şirketlerin nakit ihtiyacı ve nakit alışverişi oldukça önemlidir ve her daim ihtiyaç duyulur. Genellikle ticari alanda kullanılan değerli senetler; söz konusu olan bu nakit ihtiyacını bazı durumlarda sekteye uğratabilir. Bununla beraber, iştira ve iskonto kredisi geliştirmiş olan bankalar; bu değerli kağıtların vadeleri dolmadan müşterilerine nakit ihtiyacı giderirler. Bunun karşılığında da; komisyon ve faiz gibi kesintiler söz konusu olur. Çekler ve senetler, ticaret hayatındaki döngüyü sekteye uğrattığı için genellikle bu değerli çeklerin bozdurulması çok sık yaşanır. Bankalar; kullanıcılarına vade süresi uzunluğuna göre faiz uygulayarak kesinti yaparlar. Bu kesintilerin arda kalan kısmı size nakit olarak gelir. Söz konusu olan bu sistem korunmakta ve kanuni olarak desteklenmektedir.

İskonto Kredisi ile İştira Kredisi Arasındaki Fark Nedir?

İştira ve iskonto kredilerinde vade süresi dolmamış değerli kağıtların; uygun olan faiz tutarıyla beraber nakit paraya dönüştürülme imkanı vardır. İskonto kredilerinde, vade süresi gelmemiş senetlerin yerine kredi çekilerek bankalara senedin teslim edilmesi şeklinde oluşurken; iştira kredilerinde süresi dolmayan senetlere bağlı olarak, belediyenin sınırları dışında yer almakta olan yerlere de kredi çekilme durumu oluşuyor. Aradaki tek fark; belediye sınırları oluyor.

ilginizi çekebilir  Nakit Para Verenlere İnanmayın. Gelin Kredi Çıkartalım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları