Çarşamba, Aralık 8, 2021

Kara Liste Nedir ? Kara Listeden Nasıl Çıkılır ?

Sürekli artan ve hiç azalmayan ihtiyaçlar kişileri nakit bulmada biraz zorlamaktadır. Zaruri ihtiyaçlara dahi ayrılamayan nakit için bankalardan kredi talep edilir. Ayrıca konut almak veya taşıt sahibi olabilmek için bankaların yolu tutulur. Kişiler ihtiyaçlarının farklılığı sebebiyle kullandıkları krediler de değişiklik gösterir. Kredilerin ödenmemesi durumlarında kara liste tanımı ortaya çıkar. Kara liste nedir ? Kara listeden nasıl çıkılır soruları kişilerin aklınız karıştırmaktadır.

Kara Liste Nedir ?

Tüm kredi türlerini kullanabilmek için bazı şartlara da sahip olunması gerekir. Bankalar bazı durumlarda müşterilerine kredi kartı imkânı sunar. Banka müşterileri bu kartları bilinçsizce kullandıklarında veya çektikleri kredinin taksitini ödeyemediklerinde bankanın ve kanunların yaptırımlarına uğrarlar. Bu durumun kalıplaşmış tanımı ise Kara listedir. Kullanılan kredinin geri ödenmemesi veya geç ödenmesi gibi durumda banak bu şahısları kara listeye alır.

Kara Listeye Nasıl Girilir ?

Bankanın kredi türlerinden en biri kullanıldığında ve yetkililer tarafından size verilen ödeme planına uyulmadığında ve kredi taksitinin 90 gün içerisinde ödenmediğinde banka siciliniz bozulur ve kara listeye girersiniz. Ayrıca kredi kartı ödemelerinde yaşanan aksaklıklar ve hiç ödenmeme durumunda banka sizi kara listeye alır. Siciliniz bozulur ve kredi notunuz eksi puan olur. Hakkınızda yasal takip başlatılarak haciz işlemleri için düğmeye basılır. Kısacası ödenemeyen borç yüzünden çok sıkıntılı anlar yaşayabilirsiniz. Hem kendinizi hemde sevdiklerinizi mağdur etmiş olursunuz.

Kara Listeden Çıkmak İçin Neler Yapılmalıdır ?

Kara listeye girdiğiniz andan itibaren haciz işlemleri başlayacağından mağduriyet yaşamamak için borcun tamamı kapatılmalıdır. Bankaya vadeli olan borcunuzun tamamı kapatılmadan kara listeden çıkamazsınız. Borçlu olduğunuz banka ile kara listeye girmeden uzlaşma yoluna gitmeniz en mantıklı karar olacaktır. Bankadan ‘borcu yoktur’ yazısı alsanız bile 5 yıl süreyle adınız kara listede olacaktır. Bu süre zarfında tekrar kredi kullanmanız ve kredi kartı sahibi olmanız mümkün değildir. Kara listeye girmek yerine daha düzeli bir ödeme planı bankanız ile oluşturabilirsiniz.

ilginizi çekebilir  Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Tekrar Kredi Kartı Alına bilinir mi ?

Ödenemeyen borçlar nedeniyle kara listeye girildikten sonra en az 5 yıl kredi kartı almanız olanaksızdır. Hiçbir banka bu konuda size güvenmeyecektir. Kısacası kara listeden çıkmanız tekrar banka ile anlaşabileceğiniz anlamını taşımaz. En az 5 yıl hiçbir şekilde banka kredisi kullanamaz, kredi kartı edinemezsiniz. Bu nedenle kredi kartı kullanımlarınızı daha bilinçli ve düzenli yapmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Gelirinize göre kredi kartı kullanımınızı ayarlayınız. Aksi takdirde daha kötü sonuçlarla baş başa kalabilirsiniz.

Kara Listeye Girmek Sicili Nasıl Etkiler ?

İhtiyacınız olduğunda tekrar tekrar bankalarla görüşmek zorundaysanız, ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. 90 gün içinde ödenmeyen tek bir taksit dahi sizi kara listeye geçmenize neden olur. Kredi kartı kullanımlarınızı düzenli yapmanız, ödeyemeyeceğiniz borcun altına girmemeniz gerekir. Çünkü kara listeye girilen bir ismin sicili düşer ve uzun yıllar onunla birlikte olur. Ani gelişen bir sorun karşısında nakit ihtiyacınızı hiçbir bankadan karşılayamazsınız. Düşen bankacılık sicili kısa bir süre içinde artmayacağından bilinçli kredi kullanımları gerçekleştirmek gerekir. Sürekli alışveriş yapılan bir kredi kartı aylık ödeme geldiğinde ödenemiyor ise bu tüketicinin bilinçsiz olduğu anlamını da taşır. Düşük limitli kredi kartı sahibi olmak ise alacağınız en ufak bir önlem olabilir.

KARA LİSTEDE OLUP OLMADIĞIMI NASIL ÖĞRENİRİM ?

Kredi almak istediğiniz bankadan veya Türkiye Bankalar Birliği Risk merkezi veya Kredi Kayıt Bürosuna bireysel başvuru yaparak listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Banka ile aranızda kuracağınız güvenli bağ sizin daha sonraki yıllarda kullanmak istediğiniz kredinin onayını da olumlu etkiler. Düzenli ödemeler sonucunda kredi notunuz artar ve kara liste kelimesini sadece başkalarından duyarsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları