Cuma, Ocak 28, 2022

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

güncellendi: Cansu Ciğerli

Bankadan kredi çekmek isteyen bir kimsenin borcunu ödemediği takdirde bu borcu üstlenmeyi kabul eden kişiye kefil, üstlenmeyi kabul etme olayına ise kefil olmak denir. Kefil olmayı kabul ettikten sonra imza atıldığı andan itibaren asıl borcu yapan kimse ile birlikte kanunlar önünde kefil olan insan da borçlu sayılmaktadır. Kefil olacak insanların bilmesi ve dikkat etmesi gereken bir birçok konu vardır.

Kefil Olurken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Birine yardımcı olmak için kefil olmak sanılanın aksine kötü bir olay değildir fakat çok riskli bir eylem olduğundan dolayı kime ve ne tarz bir borca kefil olduğunuzu iyi araştırmanız gerekmektedir. Kefil olacağınız kişi güveninizi hiçbir zaman sarsmamış ve çok yakinen tanıdığız biri ise kefil olmanız sizin adınıza kötü sonuçlar doğurmayacaktır.

Fakat yine de kefil olurken bir nevi kendiniz için kredi çektiğinizi düşünmeniz olası bir aksaklık sonrasında altından kalkamayacağınız bir borcun üstünüze kalmamasına yardımcı olacaktır.

Çok iyi tanıdığınız biri bile olsa, öncesinde finansal durumuna ve faturalarını geciktirip geciktirmediğini kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Kefil olmaya karar verdiğiniz ve kefil olmak için imzayı attığınız andan itibaren borcu kendiniz çekmişsiniz gibi ödenen taksitleri ve ödemelerin geciktirilip geciktirilmediğini kontrol etmelisiniz.

En önemli yapacağınız işlem ise kefil olduğunuz borcun anlaşma metnini çok iyi okuyup bütün maddeleri gözden geçirmek olacaktır.

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kefil olunan kişinin hayat sigortasının bulunup bulunmadığını kontrol etmektir. Kefil olunan kişinin hayat sigortası varsa eğer yaşanan bir ölüm sonrası bu borçlar sigorta tarafından karşılanabilir. Fakat hayat sigortasında yazan maddeleri dikkatli okumak gerekir. Çünkü birçok hayat sigortasında bulunan maddeler göre ölümün şüpheli veya faili meçhul olması durumunda borç yine kefile kalır.

ilginizi çekebilir  Kredi Notu Hakkında 10 Şehir Efsanesi

Kefil Olmakla Hangi Yükümlülükler Üstlenilmiş Olur?

Bir kimsenin kredisine kefil olduğunuzda kredi çeken kişinin borcunu üstleneceğinize dair söz vermiş olmakla birlikte, banka asıl borçlunun borcunu ödememesi halinde sizi yasal takibe alma hakkına sahip olacaktır. Ayrıca üstlenmiş olduğunuz borç sorunlu bir kredi haline gelirse (bu olay TGA’ya düşmek diye tabir edilir) bu borcu bitirene kadar Merkez Bankasında çıkan raporlarda gecikmeye düşen krediniz var diye gözükecektir. Böyle bir durum yaşandığında ise aslında size ait olmayan bir borç yüzünden sicilinizin bozulması ile birlikte eğer kredi ihtiyacınız olursa kredi çekebilmeniz mümkün olmayacaktır.

Kefil Olduğunuz Borcun Sözleşmesinde Sonradan Değişen Maddeler Olursa Ne Olur?

Sözleşme imzalandıktan sonra kefil olan tarafa haber verilmeksizin herhangi bir maddede yapılan değişiklikler kefili ilgilendirmez. Herhangi bir değişiklik yapılacağında mutlak suretle kefilin muvafakatı alınmalıdır. Fakat bilinmelidir ki bu değişiklikten önce yapılan borçlar için kefil olan tarafın sorumluluğu devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları