Salı, Eylül 28, 2021

Kimler Krediye Başvurabilir ?

Pahalılaşan hayat şartları içerisinde neredeyse günlük yaşamı daim ettirebilmek için de kredi çekimine ihtiyaç duyuluyor. Kredi çekebilmek için elbette ki taşımanız gereken şartlar söz konusudur. Bankalar hiç bir şekilde garanti altına almadan kredi çıkışı sağlamaz. Peki, kimler krediye başvurabilir ?

Kredi Çekmek İçin Taşınması Gereken Şartlar

Kredi talebinde bulunabilmeniz için sabit bir geliriniz ve bordro sunabileceğiniz bir işinizin olması gerekir. Bordro burada maaşınızın ispat belgesidir. Maaşınızın ve daimi bir işiniz olduğunu belgeleyemez iseniz kredi alamazsınız. Üzerinize olan taşınır ve taşınmaz listesi de oldukça önemlidir. Maaş aldığınız bankayı kredi çekmek için tercih ederseniz de bu sizin için bir adım önde başlamak demektir. Ödemelerde sıkıntı yaşansa bile maaşınız üzerinden tahsil edeceğinden kredi vermekte banka kuşku duymaz.

Kredi Çekerken Bankaların Dikkat Ettiği Noktalar

Kredi talebinde bulunurken banka geçmişe dönük ödeme düzeninizi mutlaka kontrol eder. Daha önceden kredi çekip çekmediğiniz önemlidir. Çekmemiş iseniz kredi kartınızın kullanım durumu ve ödeme tablosu çıkartılır. Eğer ödemelerde gecikme ya da kırmızıçizgi almış iseniz kredi almanız da çok zordur. Bu durumunda büyük olasılıkla “ret” cevabını alırsınız. Fakat kredi kartınızın ödeme düzeni sağlıklı ise maaşınız düşük olsa küçük miktarlarda kredi çekme olasılığınız da söz konusu.

Kredide Kefil Durumu

Kredi çekerken mutlaka banka sizden bir teminat ister. Taşınmaz bir malınız var ise ipotek göstererek kredi talebinde bulunabilirsiniz. Üzerinizde herhangi bir taşınmazınız yok ise kefil istenir. Kefil sizin bankaya sunduğunuz teminattır. Siz borcunuzu ödemezseniz kefilden tahsil edilir. Bu sebeple genellikle kefilin de bordrolu bir işi ya da emekli olma şartı aranır. Emekli bir kişinin kefil olması bankanın kendini garanti altına alması ve düzenli ödeme demektir.

ilginizi çekebilir  Borç Para Almak Yerine Çıkmayan Kredinizi Çıkartalım
ilginizi çekebilir  Herkese En Uygun Oranlarla Kredi Çıkartılır

Kefil Borcu Ödemezse Sonuç Ne Olur ?

Kefiliniz sizin sözünüzün arkasında duran kişidir. Sizin borcunuz ödenmediğinde kefile tahsil edilir. Ender durumlarda kefil de ödeme durumundan kaçınabilir. Böyle bir durumda kefilin birinci derece akrabaları en az kefil kadar sorumlu olur. Emekli kişi kefil olmuş ise ya da herhangi bir ölüm durumunda kefilin ödeme yükümlülüğü düşmüş ve ilk önce birinci derece akrabaları olan eş, çocuklar ye kardeşler sorumlu tutulur. Bu durumda kefilin akrabaları sadece reddi miras yaptığında ancak borç yükünden kurtulabilir.

En Fazla Ne Kadar Kredi Talebinde Bulunulabilir ?

Kredi talebinde bulunabilmeniz için maaşınız, var ise başka bir ek geliriniz dikkate alınır. Eşinizin ya da ev halkında gelirine katkıda bulunan kişilerin de getirisi mutlaka sorgulanır. Fakat krediye siz başvuru yaptığınız için birincil etken sizin maaşınızdır. Kredi talebinde bulunduğunuz neden de önemlidir. Konut, araç, ihtiyaç ya da taşınmaz için başvuru yapıyor iseniz kredi çekiminde de sonuç değişir. Eğer konut içinse satın almak istediğiniz ev expertiz tarafından değerlendirilir.

Expertizin çıkarmış olduğu değer sonucunda evin ya tamamına ya da üçte biri değerinde kredi çekiminde kullanabilirsiniz. İhtiyaç kredisi ise yine bordro göz önüne alınarak ve taksit sayısına bağlı maaşınızın üçte biri ödeme ile kredi çekebilirsiniz. Taşınmaz mallarda değerlendirme söz konusu olduğu için direk kredi onayı da söz konusu değildir. Bankalar tarafından ödeme gücünüz baz alınarak hesaplamalar yapılır. Başka bir bankaya krediniz ya da ödemelerinizin olup olmadığı da belirleyici nedenler arasındadır. Krediniz çıktıktan sonra sizden bazı evraklar istenir. Sonrasında kredi dosyaları imzalanır ve gerekli dosya kesintileri yapıldıktan sonra ücret tarafınıza yatırılır. Bu sebeple kesintileri düşünerek kredi çekim miktarınızı belirlemelisiniz.

ilginizi çekebilir  Faturalı Hatta Kredi Veren Yerler
ilginizi çekebilir  Senet Karşılığı Nakit Yerine Kredi Verelim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları