Cuma, Ocak 28, 2022

KKB Düşük Nasıl Kredi Kullanırım

güncellendi: Cansu Ciğerli

Bankalar aracılığı ile alınan krediler çoğalmaya başlayınca bankaların denetim etmesi ihtiyaç duyulan verilerin de aynı paralelde çoğalması gerekmiştir. Bankalar ve öteki finans elde eden aracı kurumlar kredi başvurusunda bulunan birinin kredisini onaylamak için bazı belgeler talep ederler. Bu belgeler finansal anlamda bu krediyi ödeyebileceğinizi gösteren belgelerdir. Tertipli maaşınızın olup olmadığı, kira şeklinde gelirlerinizin varlığı, hesaplarınızın hareketi oldukça mühim verilerdir. Bir başka dikkat edilen mevzu ise bankalar ile olan geçmişinizdir. Bir bankada adınıza girilen tek kalem işlem ile süregelen kredi kartı kullanımınızdan, kredileri ödemelerdeki düzeninize kadar genel etmenlerin değerlendirilmesi ile oluşan bir kredi puanınız kredi almanızdaki en temel faktördür. Kbb düşük iyi mi kredi kullanırım?, hangi bankalar kredi verir? tarzındaki soruların cevabı için ise ilk olarak bu terimlerin ne bulunduğunun bilinmesi şarttır.

KKB Puanının Düşük Olması Ne Anlama gelir ?

Kredi Kayıt Bürosu olarak açılımı meydana getirilen KKB puanı için bahsedilen kredi geçmişinizle ilgili verilerin tutulduğu sistem demek yanlış olmayacaktır. Bu kayıt sisteminde bireylerin ticari ve finansal işlemlerde ne kadar başarıya ulaşmış bulunduğunun saydam şekilde görülmesi amaçlanır. Tüm bankaların ve finans kurumlarının ortak şekilde değerlendirme yaparken kullandıkları bu puanlamanın düşük olması, şuana kadar adınıza görülen kredi miktarlarının fazla olması sizi yeni kredi alımında zorlayacaktır. Bunun için KKB puanınızı yada banka sicilinizi toplayacak bazı işlemlerde bulunmanız gerekir.

Banka Sicili Düzelir mi? Ne kadar sürede Düzelir?

Banka sicilinizin düzelmesi için geriye dönük bir işlem yapılamayacağından dolay yeni işlemlerde dikkatli olmak ile sicil düzeltmeye başlayabilirsiniz. Adınıza düşük limiti bulunan bir kredi kartı başvurusunda bulunmanız ve ödemeleri günü gününe yapmanız gerekir. Ek olarak gene düşük oranda kredi çekmeniz ve vadesinden ilkin krediyi kapatmanız da pozitif bir görüntü oluşturacaktır. Ek olarak otomatik ödeme talimatları vermek de bir başka artıdır. Hesabınıza aktarılan paranın fazla olması da hesap hareketlerinizi artıracağından dolayı gene avantaj sayılacaktır.

ilginizi çekebilir  En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Banka Sicilinin Düzeltilmesi Ne Kadar Sürer ?

Bu sayılan işlemlerin hedefine yetişmesi için öngörülen süre averaj 1-2 yıl kadardır. Bankalardaki sicilinizin tamamen sıfırlanması ise yasalar gereği 5 yıl sürecektir. Vakit problemi olanlar ise kredi kullanmak için değişik yollar tecrübe etmek zorunda kalacaktır.

KKB  Düşükse Kredi Alınamaz Mı ?

KKB puanınızın düşük olması kredi kullanamayacağınız anlamına gelmez. Bazı finansal kuruluşlar 2000’li seneler süresince tüketicilere karşı tanınan kredi limitlerini ve kredi kartı borçlarındaki esnekliği arttırdığından dolayı fazlaca banka sicili bozuk tüketici meydana gelmiştir. Bankalar da bu durumu bildiklerinden dolayı KKB puanı düşük kişilere kredi vereceklerini dile getiren reklam ve haberler hayata geçirmeye başlamışlardır. Odeabank, Fibabank şeklinde finans kurumlarında sıkça dönmeye süregelen reklamlardan olan bu çarpıcı sözler kullananların evrak, kefil istenmeyeceği yönünde bir yanılgıya düşmelerine niçin olmamalıdır. Düşük oranda ve vadesi kısa tutulan krediler için bu imkandan anlatmak mümkündür.

KKB Düşük Olanlara Alternatif Yol

KKB puanı düşük olan ve beklemek istemeyenlere kredi almak için başka yollar da bulunabilir. Senet ile belli bir vadeye kadar, kefil ile kredi veren kurumlar bu anlamda gereksinim sahiplerine destek olabileceklerini dile getirmektedir. Detaylar araştırılmadan karar verilmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları