Cuma, Ocak 28, 2022

KKDF Nedir? Geri Alınabilir mi?

güncellendi: Cansu Ciğerli

Bankalardan kredi kullanmak artık çoğu insan için bir alışkanlık olmuş durumda. Bu kredilerin gözlemi ise internet bankacılığı ve ATM’lerden yapılabiliyor. Kredi taksitleri gözlemi sırasında, tek bir taksitin içerisinde yer alan anapara, faiz ve diğer kesintiler görülebiliyor. Bunların arasında Kaynak Kullanımı Destek Fonu (KKDF) da bulunuyor. KKDF nedir diye soranlara Kaynak Kullandırım Destekleme Fonu şeklinde cevap verilebilir. KKDF hem gerçek, hem de tüzel kişilere kullandırılan kredilerden tahsil edilir. Genel bütçeye gelir olarak aktarılan KKDF devlet tarafından alınan bir vergidir. KKDF’ye konut kredilerinde rastlamak mümkün değildir. Çünkü insanların konut sahibi olmasını desteklemek isteyen devler, bu kredilerden KKDF kesintisi yapmaz.

KKDF resmi sitesine ulaşmak için tıklayın: https://www.gib.gov.tr/kkdf-mevzuat

Hangi işlemler Üzerinden KKDF Geri Alınır?

Tüketici kredisi kullanan herkes, taksitlerinin içine KKDF bedellerinin de eklendiğini kolaylıkla görebilir. Zaten bankaların bu bedelleri açıkça müşterisine beyan etme zorunluluğu da bulunur. Yalnızca tüketici kredilerinden değil, ikameti Türkiye’de bulunan kişilerin yurtdışından çektikleri kredilerden de KKDF alınır. Yine bankaların dışındaki finans şirketlerinden çekilen kredilerden de KKDF bedeli tahsil edilir. Vadeli ithalat işlemleri ve döviz kredileri, KKDF’nin alındığı diğer ürünlerdir.

Hangi Tutarların Üzerinden KKDF Bedeli Tahsil Edilir?

Genellikle KKDF çekilen kredi taksitlerinin içinde görülür. Ancak hangi bedellerin içinden alındığı bilinmez. KKDF TL cinsi kullandırılan kredilerde faizden, döviz cinsi kredilerde kur farkı ya da endeks farkı ile dönem faizinin TL karşılığı yani spread bedelinde, altın kredilerinde kredinin kullandığı dönemdeki anapara tutarından ve vadeli ithalatta ithalat bedeli üzerinden alınır.

KKDF Hangi Oranlarda Tahsil Edilir?

KKDF her kredi türünde aynı oranda tahsil edilmez. Örneğin Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların kullandırdığı TL cinsi tüketici kredilerinden yüzde 15 KKDF alınırken diğer kredilerden tahsil edilmez. Ayrıca bankaların ve finansman şirketlerinin yurt dışından sağladıkları krediler için de KKDF tahsil edilmez. Ancak Türkiye’de yerleşik olan kişilerin yurt dışından çektikleri TL kredilerinden yüzde 3, döviz ve altın kredisinden yüzde 0.5 ile yüzde 3, vadeli ithalatta ise yüzde 6 oranında KKDF tahsil edilir.

ilginizi çekebilir  Senetle Cep Telefonu Satan Yerler

KKDF Neden Tahsil Edilir?

KKDF devletin, maliye aracılığı ile aldığı ve genel bütçeye devrettiği bir bedeldir. Türkiye’de yaşayan hemen herkesten kullandığı kredili ürünler karşılığında bu bedel tahsil ediliyor. Bankalar ve diğer finans kuruluşları KKDF’nin alınabilmesi için mükelleflik görevini üstlenirler. Dolayısıyla bu kurumların müşterilerine KKDF uygulaması zorunlu bir hal almıştır. 80’li yıllardan bu yana KKDF uygulaması devam etmektedir. Tüketicilerin yalnızca bir ayrıntı haricinde bu bedeli geri alma şansları bulunmaz.

KKDF Geri Alınabilir mi?

KKDF nedir geri alınabilir mi soruları aslında tüketici lehine cevap içerirler. Ancak bunun belli bir kriteri bulunuyor. 28 Ekim 2010 tarihinde KKDF üzerinde değişiklik yapılmış ve oran yüzde 15’e çıkarılmıştır. Ancak oranın yüksek olmasından kaynaklı tüketiciler itirazda bulunmuş ve yeni düzenleme yapılmadan önce kullandırılan kredilerden alınan yüzde 15’lik KKDF iade edilmiştir. Yani 31 Ekim 2010’dan önce kullanmış olduğunuz kredileri kontrol edebilir ve eğer sizlerden de yüzde 15’lik KKDF alındı ise itiraz edebilirsiniz. Bu bedel tarafınıza genelgede yayımlanan duyuruya göre iade edilecektir. İtirazı ise krediyi çektiğiniz banka aracılığı ile yapmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları