Cuma, Ocak 28, 2022

Kobi Kredisi Nedir ?

güncellendi: Cansu Ciğerli

Kobiler, küçük ve orta boyutlu olan işletmelerdir. Bu işletmelerin ticari nitelikte olan kredi türlerine Kobi kredisi denmektedir. Bu kredide önemli olan nokta, ticari nitelikli olmalarıdır. Yani yalnızca vergi levhası belgesine sahip olan işletmeler bu krediyi kullanabilirler. Peki, kobi kredisi nedir ?

Kobi Kredisi

Ticaret konu olduğu için, diğer kredi türlerinden ayrılırlar ve de faiz oranları daha farklı şekilde belirlenmektedir. kobi kredisine uygun olan masraf ve faiz oranlarıyla, küçük ve orta işletmecilere destek olmaya çalışılır. Böylece, firmaların ihtiyaçları karşılanarak gelişimlerinin devam etmesi için destek olunur.

Kobi Kredi Çeşitleri

Kobilerin kredi kullanmaları, ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır. Bu ihtiyaçlar arasında nakit ihtiyacı olabildiği gibi, teçhizat, makine, tadilat ve personel gibi nedenlerle de olabilir. Aynı zamanda, ihtiyaç duyulan seçeneğe göre kobilere farklı kredi seçenekleri de sunulmuştur. Bu kredi değerlendirmelerinde, ihtiyaçlar ön planda tutulur. kobi kredilerinin alt kısmında bulunmayan kredi türü konut kredisidir. Konut alımı için bile talep edilse bu tür krediler, konut kredisi başlığında kullanılamaz. Konut kredileri bireysel müşterilere ait olan bir kredi türüdür.

Kobi Kredisi Nasıl Alınmaktadır ?

Kobi kredisine başvuru yapılması ve alınabilmesi için, ilk olarak vergi levhasına sahip olunması gerekmektedir. Vergi levhası olan işletmeler, kobiler için tanınmış olan kredilere başvuruda bulunabilir. Kredi başvurusu için, bankada müşteri temsilcisine gidilmeli ya da işlem talimatları ile bankaya gitmeden de gerçekleştirilebilir. Öncelik olarak, bankanın istediği belgeler ve evraklar verilmelidir. Genel olarak şirketler için bu değerlendirmeler başta yapılır ve bankanın nezdinde bir limit tanınmaktadır.

Çünkü şirketler acil bir kredi desteğine ihtiyaç duyarlar ve banka tarafından bekletilmeden acil bir şekilde halledilmesi gerekmektedir. Bu nedenle verilen evraklar ve belgeler doğrultusunda, şirkete limit tanımlama işlemi yapılır. Bu limitlerin doğrultusunda kredi kullandırır. Bankalarda bulunmakta olan bu limitler zaman zaman tekrardan kontrol edilir ve düzenlenir. Bu düzenleme, şirketlerin bankaya ileteceği dönem sonu raporlarıyla ilişkilidir.

ilginizi çekebilir  Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

Bu raporlarla gerçekleşir. Bankalar, bu raporları inceleyerek; şirketler hakkında değerlendirme yapar ve limitlerini günceller. Böylece, kullanıma sunulacak kredi çeşitleri değerlendirilmektedir. Gayri nakdi ve nakdi olarak pek çok kredi bulunur. Bunlar hakkında doğru bilgi sahibi olmak; işlemlerin daha doğru ve daha yerinde yapılmalarına yardımda bulunur. Böylece, kredi kullanımlar çok daha rahat bir biçimde gerçekleşmektedir.

Kobi Kredileri Başvurularında Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir ?

Orta ve küçük firmaların finansal süreçlerine destek amaçlı bankalar tarafından çıkarılan ve bir tür kredi çeşidi olan kobi kredisinin kullanılmasında, dikkat edilmesi gereken bazı adımlar bulunur. Bunların başında da kullanılacak faiz oranı ve tercih edilecek bankalar gelir. Ülkemizde faaliyet gösteren banka çeşitliliğini göz önüne aldığımız zaman; kobiler için destek vermekte olan bankalar her daim daha avantajlı bir biçimde seçenekler sunar. Ancak yine de, kredi alımından önce araştırma yapmak; özellikle de faiz oranlarına dikkat etmek oldukça büyük önem taşır. Kullanılacak kredinin maliyetinin yanında, faizinin ne olacağı da yapılacak birkaç banka araştırması ve karşılaştırılması sonucunda tahmini olarak ortaya çıkar. Karar verilirken bu noktalar da değerlendirilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kobiler başlangıç dönemlerinde ve gelişme zamanlarında pek çok finansal kaynağa ihtiyaç duymaktadırlar. Bu kaynakların genel anlamda sağlanmasında en büyük rol oynayan etken, bankalardır. Bu noktada devreye nakdi ve gayri nakdi krediler girmektedir. Kobiler için tasarlanmış olan avantajlı kredilerin için başvurmadan önce; vergi levhasına sahip olmaktır. Bu kredilerin doğru bir biçimde kullanılarak tüketime dâhil olması; mevcut şirketin büyümesinde, ilerlemesinde, genişlemesinde ve değer kazanmasında büyük rol oynar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları