Kosgeb kredisi teknoloji bakanlığının istihdamı desteklemek amacıyla oluşturduğu bir kredi türüdür. İşyeri açmak isteyen ve bir işletme sahibi olmak isteyen vatandaşlar için oldukça önemli bir kredi türü olan kosgeb pek çok işletmeciyi desteklemek amacı ile kurulmuştur. Hal böyle olunca girişimci olan ve iş yeri açmak isteyen herkes kosgeb kredisi nasıl alınır şeklinde araştırma yapmaktadırlar. Devletin yerli girişimciyi desteklediği bir kredi olan kosgeb kredisi, gerekli şartları yerine getiren herkes tarafından alınabilmektedir. Peki, KOSGEB kredisi almak için gerekli şartlar nelerdir? Hangi koşullar sağlanmalı?

KOSGEB Kredisi Alma Şartları

Devlet tarafından yerli girişimciyi desteklemek ve istihdam açığını kapatmak için kurulan KOSGEB kredisinin bazı şartları bulunmaktadır. KOSGEB kredisi almak için oluşturulan girişimcilik eğitimine katılmış ve bu eğitimden sertifika alınmış olması gerekmektedir. Yaklaşık olarak 32 saat süren bu eğitimin sonucunda size hangi iş için eğitime katıldıysanız o eğitimin sonunda bir adet sertifika verilir. Ve kosgeb kredi şartları büyük bir bölümü karşılanmış olur. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için verilen KOSGEB desteği bu kriteri karşılamanız durumunda verilmektedir.

KOSGEB Kredisi İçin Nereye Başvurulmalıdır?

KOSGEB kredisi almak için kosgeb kurslarına başvurmak yeterli olacaktır. Seçeceğiniz kurs türü ile başladığınız eğitim ile birlikte eğitim sonucunda elde ettiğiniz bilgi ile kosgeb kredisi almaya hak kazanırsınız. KOSGEB eğitimini tamamlayan her birey kredi için kosgeb kurslarına başvurur ve geri dönüş için belirli bir süre bekler. Gerekli şartları ve uygunluğu sağlayan herkes kolayca kosgeb kredisi alınmaktadır. Kosgeb kurslarında belirli bir kontenjan bulunmaktadır. Kursu başarı ile tamamlayan adaylar kontenjan dahilinde sıraya alınır.

Bu esnada kişi kosgeb için işini düşünmeli ve açacağı işletmenin ne üzerine olacağını belirlemelidir. Daha sonra kosgeb’e sunmak için yaklaşık olarak 30 sayfalık bir proje örneği sunmanız gerekmektedir. Bu projenin incelenmesi de bekleme süresine dahil olmaktadır. KOSGEB kredisi için bazı bireyler diğer bireylere göre bir adım daha öndedir. Özellikle ev hanımları kosgebe başvurarak işletme açabilir. Kosgeb kredisine başvuran ev hanımları kosgeb tarafından daha çok desteklenmekte ve onay süreci daha hızlı olmaktadır. Kosgeb hibe kredi şartları sağlayan her ev hanımı kolaylıkla faizsiz kredisine kavuşur ve işletmesini açarak işine başlayabilir.

ilginizi çekebilir  Taşıt Kredisi Limiti ve Peşinat Miktarı Değişti

Kosgebin Desteklediği Programlar

Kosgebin desteklemiş olduğu bazı programlar bulunmaktadır. Bu programlar dahilinde kosgeb destek şartları sağlanır. KOSGEB’in desteklediği programlar

Genel destek programları

İşbirliği destek programları

AR-GE destek programları

Tasarım destek programları

Nitelikli Eleman destek programları

Girişimcilik destek programları

Belgelendirme destek programları

KOSGEB Kredisi Faizli mi?

Kosgeb kredileri faizsizdir. Böylece almış olduğunuz krediyi üzerine faiz koymadan sadece ana parayı ödersiniz. Kosgeb’den almış olduğunuz faizsiz kredi işletmenizin açıldığı andan itibaren 3 ay içerisinde geri ödeme planı oluşturulur. Kosgeb gerekli şartları sağlayan ve kosgebden kredi almaya hak kazanan kişilere 100 bin ila 500 bin lira arasında faizsiz kredi desteği sağlamaktadır. Bu alanda girişimcilerin büyük beğenisini kazanan KOSGEB her geçen gün kredi verdiği kişi sayısını arttırmaktadır.

KOSGEB Kredisine Kimler Başvurabilir?

Kosgeb kredisine başvurmak için bazı kriterler vardır. Bu kriterler şöyle sıralanmaktadır;

– 18 yaşını doldurmuş olmak

– Kosgeb kursuna katılmış ve kosgeb kursunda ki eğitimi başarı ile tamamlamış kişiler

– Kosgeb tarafından açılan genç girişimci geliştirme programına kayıt olup ve bu alanda mezun olanlar

– Daha önce kosgeb tarafından hiç kredi almamış olmak

bu şartlarına yerine getiren herkes KOSGEB kredisine başvura yaparak faizsiz kredisini alabilir.

KOSGEB kredisine başvurmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Kosgeb kredisi için açılan kosgeb kurslarının açılış tarihleri mutlaka takip edilmelidir. Kurs açılış tarihlerini kaçıran kişilerin bekleme süreleri artabilmektedir. Girişimcilik sertifikası edinen kişiler kosgeb kredilerinde her zaman bir adım önde olacaktır. Bu yüzden girişimcilik sertifikası edinilmelidir. Genellikle ev hanımlarına yönelik olan bu krediler ev hanımlarının ekonomiye katkısını arttırmak için oluşturulmuştur. Ayrıca Kosgeb kredisine başvurmak isteyen kişilerin Kosgeb resmi sitesine girerek mutlaka üye olmaları gerekmektedir. Kosgeb üyeliği oluştururken vergi numaraları da mutlaka girilmeli bütün bilgilerin de doğru girilmesi kredi verilmesi için oldukça önemlidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz