Çarşamba, Aralık 8, 2021

Kredi Alma İhtimalinizi Artırın

İhtiyaçların ve gerekliliklerin bitmemesi nedeniyle, insanlar nakit para bulamadıkları zaman bankalardan kredi alma yolunu seçiyorlar. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi türlerinden hangisini seçmiş olursanız olun, birçoğu acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması için bir gerekliliktir. Her acil nakit ihtiyacında kredi almak da yanlıştır, ancak sıcak para gereksinimlerinizi karşılamak için, kredi alma ihtimalinizi artırın ve böylelikle kredi başvurularınızdan birçoğunun her defasında onaylanmasını sağlayın.

Bankalarda Kredi Almak İçin İstenen Şartlar

Bankalardan kredi ürünlerini kullanabilmeniz için birçok şart ve gereklilik size sunulacaktır. Krediyi karşılayabilecek bir gelir düzeyine sahip olmak, sigortalı çalışan olmak, kredi notu gibi pek çok detay karşınıza çıkacaktır.

Bankalarla olan alışverişinizi doğru şekilde yaptığınızdan emin olmak adına sizden talep edilebilen bu gereklilikler, hemen hemen her kredi başvurunuzda karşınıza çıkacaktır. Kampanya oluşturan ve gelir belgesiz ya da kredi notunu göz önünde bulundurmayan bazı bankalar elbette vardır. Ancak bu tür kampanyalar her zaman yapılmaz. Standart her kredi başvurusunun gerekliliklerinde sizden talep edilecek gelir belgesi, kredi notu, sigortalı çalışan olmak gibi durumları karşılamanız gerekecektir.

Kredi Notunun Düzeyi

Kredi notunuzun düzeyi, bankaların size dair geçmiş dönemlerdeki ödeme durumunuzu öğrenme yöntemidir. Her banka müşterisinin kredi notu olması sebebiyle, ödemeleriniz konusunda bankalara fikir ve bilgi veren bir sistem olarak mutlaka kredi notunuz göz önünde bulundurulacaktır. Kredi notunun iyi veya orta seviyede olması, kredi almanız için bir geçerlilik olabilmektedir. Ancak riskli seviyede kredi notuna sahip çoğu müşteri, kredi ürünlerinden yararlanma konusunda zorluk çekiyorlar.

Kredi notunun yüksek olmasını sağlamak için, düzenli ödemeler yapmanız gerekecektir. Her zaman asgari tutarları ödeyen bir müşteri olmaktansa, tam tutarı tam zamanında yatırmanız önemlidir. Bankalardan kredi alma konusunda en önemli etmenlerden bir tanesinin kredi notu olduğu aşikardır ve kredi notunuzu yüksek puanlarda tutmak, zamanında yapılan ödemelerle mümkün olabilecektir.

ilginizi çekebilir  Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler

Sürekli Kredi Başvurusu Yapmak

Kredi ve kredi ürünlerine sürekli olarak başvuruda bulunmanız, kredi puanınızı olumsuz olarak etkileyen bir durum ortaya koyacaktır. Sık sık başvuru yapmaktan kaçınmalı, acil nakit ihtiyaçlarınızı her zaman kredi ürünleriyle karşılamaktan kaçınmalısınız.

Bankalara sürekli kredi ürün başvurusu yaptığınız zaman, bu durumun olumsuz etkileri olacaktır. Örneğin bir bankada kredi başvurunuz onay almadığı zaman, elbette başka bir banka ile yeniden talep oluşturma hakkınız olacaktır. Ancak bütün bankalarda bu hakkınızı kullanmak hem müşteri profilinin etkilenmesine sebep olacak hem de kredi notunuz düşürecektir.

Gelir Beyanında Bulunmak

Hane halkının elde ettiği geliri bankaya beyan etmek, kredi kullanabilmeniz açısından önemli bir husustur. Hane halkının ve sizin aylık kazancınızı bankaya beyan etmeniz, ödemeleri karşılayabileceğinizi bankalara düşündürecektir. Bu durumda istediğiniz bir miktarda krediyi kullanmanızı sağlayacaklardır.

Krediye başvurma aşamasında, hane halkının gelirinin beyan edilmesi çoğu zaman istediğiniz miktarda krediyi kullanmanızı sağlayabiliyor. Ancak kullanılabilecek kredi tutarının, kredinin aylık taksitleriyle gelir düzeyinizin dengeli bir durumda olması gerekmektedir. Eğer gelirinizi aşan bir krediyi çekmek isterseniz, bankalar doğal olarak bu talebi göz önünde bulundurmayı reddedeceklerdir.

Belgelenebilen Gelirler

Bankalara gelir beyanında bulunmak önemli bir konu olmasına karşın, belgelenebilir bir gelire sahip olmanız gerekiyor. Örneğin sigortalı bir çalışan değilseniz, bu durumda elde ettiğiniz gelirin bankaların nezdinde herhangi bir değeri olmayacaktır. Bu yüzden sizin ve hane halkının elde ettiği gelirin belgelenebilir olması gerekiyor. Bu durumda sigortalı çalışmanız veya kira gelirleri gibi belgeli gelirleri bankaya gelir beyanınız sırasında sunabilirsiniz.

Kolay Kredi Veren Bankalar

  • CepteTeb
  • EnPara
  • ING Bank
  • N Kolay Kredi (Aktif Bank)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları