Salı, Ekim 26, 2021

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Puanı Düşürür Mü ?

Kredi başvurusu yapmak, kredi puanını etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Kredi alacak kişilerin sorduğu kredi başvurusu yapmak kredi puanı düşürür mü sorusu, bazı durumlarda düşürür olarak yanıtlanabilir. Zira Findeks verilerinde puanları düşük olan kişiler kredi başvurusu yaptıklarında mevcut olan kredi puanlarında düşüş gerçekleşiyor. Ancak bu durum elbette belli kriterler üzerinden gerçekleşiyor. Kredi almak için yeterli puanı olan kişiler kredi başvurusu yaptıklarında onay işlemi gerçekleşmesi ve ödemelerin düzenli yapılması durumda kredi puanı yükseliş göstermeye devam ediyor. Ancak kredi puanı olması gereken seviyenin aşağısında olan kişiler kredi başvurusu yaptıklarında kredi başvurusu reddedilir ve bu Findeks puanına yansıyarak mevcut puanın da düşmesine sebep olur.

Kredi Başvurusundan Önce Yapılması Gerekenler

Başvuru süreci kredi alımlarında en son gerçekleşmesi gereken aşamalar arasında yer alıyor. Kredi başvurusu yapmadan önce Findeks puanını öğrenmek kredi alımından önce yapılması gereken işlemler arasında yer alıyor. Findeks puanı 1400 ve üstü olan kişilere kredi başvurularında onay veren bankalar, 900 ve aşağısında olan kişilere ise otomatik olarak kredi başvurularını reddediyor. Bu durumdaki kişiler başvuru yaptıklarında ise otomatik olarak reddedildikleri için kredi puanları iyice düşüyor.

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir ?

Kredi puanını yükseltmek isteyen kişiler öncelikle mevcut gecikmiş borçları var ise onları ödemeye başlayarak ve başlangıçtan itibaren düzenli ödemeler yaparak kredi puanlarını istenen seviyeye çekmek için ilk adımı atmış olurlar. Öte yandan düzenli kredi kartı kullanımı, düzenli ödeme yapmak ve alınan borçları zamanında ödemek gibi işlemler kredi Findeks puanlarını yükselten gerekçeler arasında yer alıyor.

Onaya Rağmen Düşen Kredi Puanı

Kredi puanı onay süreci gerçekleştikten sonra ilk olarak düşme eğilimi gösterir. Bunun tek sebebi ise kredi alan kişinin artık ödemesi gereken bir borcunun olmasıdır. Ancak kredi alan kişiler borçlarını düzenli ödediklerinde bu durum tersine döner ve mevcut puanlarının üstüne kredi puanları yükselme eğilimine geçmeye başlar. Kredi puanının düşmesini istemeyen kişiler ödemelerini düzenli olarak yapmalılar.

ilginizi çekebilir  Acil Kredi Lazım Çekemiyorum
ilginizi çekebilir  Tıklayın Senetsiz Borç Para Verelim

1400 Üstü Puana Ulaşmak

Kredi konusunda oldukça iyi puanlara ulaşmak isteyen ve kredi kullanımında sorun yaşamak istemeyen kişiler düzenli olarak kredi kartı veya vadeli ödemeli kredi kullanımlarını ödeme zamanlarını geçirmeden düzenli ödemelidir. Öte yandan iş bilgileri, düzenli çalışma zamanları gibi bilgiler de kredi puanına direkt olarak etki yapan faktörler arasında yer alıyor.

Kara Listeden Çıkmak

Kredi alımı konusunda 900 puan ve altına düşen yani bankaların kara listelerine düşen kişiler bu durumdan çıkmak için bir kaç işlem gerçekleştirmeliler. Kara listeden en hızlı şekilde çıkmak için ilk olarak mevcut ödenmemiş, gecikmiş borçları varsa onu ödemesi gereken banka müşterilerinin öte yandan kullandıkları kredi kartını düzenli olarak kullanmaya devam edip, faturalarını kredi kartı ile ödemeleri de kredi puanını artıracak ve kara listeden daha hızlı çıkılmasına yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda kara listede bulunan kişilerin yaptığı hatalar arasında yer alan, kısa süreli aralıklarla aynı ya da birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmakta kredi puanını düşüren faktörler arasında yer alıyor. O nedenle kredi puanının düşmesini istemeyen ve kara listeden çıkmak isteyen kişilerin kredi başvurusu yapmak yerine mevcut kredi kartlarını kullanarak ve aylık düzenli ödemeleri gerçekleştirerek kredi puanlarını yükseltebilirler. Zira kredi kartı ile borçlanmak aynı zamanda kredi almak anlamına geldiğinden Findeks puanları kredi kartına düzenli ödemeler ile hızlı bir şekilde eski halini alıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ilginizi çekebilir  Acil Kredi Lazım Çekemiyorum
Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları