Salı, Eylül 28, 2021

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Kredi borçlarının yasal olarak ödenmesi gereken belirli süreler vardır. Bu süreler içinde ödeme yapılmadığı zamanlarda bankalar çeşitli yaptırımları uygulama hakkına sahip olur. Kişiler kredi başvuru sürecinde çeşitli evrakları imzalarken bu durumu kabul ederken ve daha sonradan herhangi bir hak iddia edemezler. ‘Kredi borcu ödenmezse ne olur ?‘ diye soran kişiler için burada bankaların ilk olarak kredi notu düşürme yoluna gittiğini söylemek gerekir. Daha sonradan belirli bir süre boyunca ödeme yapılmamaya devam edilmesi halinde yasal takip süreçleri başlayacaktır.

Yasal Takip Nedir ?

Kredi borçlarının ödenmemesi durumunda bankalar öncelikle belirli bir süre kredi notunu düşürmeye devam eder. Daha sonradan kişilerin aylık vadeleri yatırmamaya devam etmesi durumunda bankalar son çare olarak yasal takip başlatır. Yasal takip, halk arasında avukatlık olmak şeklinde bilinen durumdur. Bankalar bu süreçte tüm işlemleri avukatlara devreder. Avukatlar aracılığı ile sizlere son bir borç yapılandırması çizilir ve parayı 1 hafta içinde ödemeniz istenir. Bu çağrıya da karşılık verilmemesi halinde bankalar haciz yoluna başvurabilir.

Kredi Borcumu Kaç Gün Ödemezsem Yasal Takip Başlar ?

Hukuki olarak bankalar yasal takibe doğrudan başvuramıyor. Burada belirli bir süre geçmesi ve ilgili yasal sürelerin dolması gerekiyor. Yasal takibin başlaması için kişilerin 3 ay (90 gün) boyunca bankaya hiçbir şekilde ödeme yapmamış olması gerekmektedir. Borç gecikmesi bu sürenin altında ise, bankalar yasal takibe başvuramayacaktır.

Kredi Borcumu Ödemezsem Haciz Gelir mi ?

Bankaların ödenmeyen kredi borçları dolayısıyla başvurduğu son yaptırım genel olarak haciz olacaktır. Yasal olarak her bankanın ödenmeyen borçlar yüzünden haciz uygulama hakkı vardır. Bu durum, tün kredi sözleşmelerinde açık şekilde dile getirilir. Elbette doğrudan haciz başlatma durumu yoktur. Öncelikle yine belirli bir süre sadece kredi puanınız düşürülür. Ardından yasal takip başlar ve avukatlar aracılığıyla sizlere son bir kez ihtar çekilir. Bu uyarıya da karşılık vermemeniz durumunda haciz başlar. Ancak söz konusu haciz uygulaması, sadece yasal olarak sizin üzerinize kayıtlı olan hanelerde yapılabilir. Ayrıca kredide kefil bulunuyorsa, o kişiyle ilgili olarak da bir haciz işlemi başlar.

ilginizi çekebilir  Taşıt Kredisi Ödenmekte Olan Araç Satılır Mı?
ilginizi çekebilir  Taşıt Kredisi Ödenmekte Olan Araç Satılır Mı?

Kredi Borcuna Hapis Cezası Var mı ?

Tüketici Kanunlarında kredi kartı borçlarıyla ilgili vatandaşın haklarını koruyan çok keskin maddeler yer alıyor. Burada belirtilen maddeye göre, hiçbir vatandaş ödemediği kredi borçları yüzünden hapis yatamaz. Bu açıdan borçlar yüzünden bu tarz bir ceza almanız söz konusu bile değildir. Ancak burada bir istisnadan söz etmek gerekiyor. Yasal takip sürecinde avukatların size yolladığı ödeme planını imzaladıktan sonra yine ödeme yapmazsanız, bu durumda hapis cezası ortaya çıkabilir. Bu nedenle borcu ödeme gücünüz yoksa, yasal takiplerde avukatların sizlere sunduğu evrakları hiçbir şekilde imzalamayın.

Kredi Borcumu Nasıl Öderim ?

Kredi borçlarını kapatmak için son zamanlarda çeşitli kolaylıklar yaratılmıştır. Bunların en başında borç yapılandırması geliyor. Şayet bir bankadaki borcunuz oldukça yükseldiyse, bankaya başvurarak yapılandırma talebi verin. Bu durumda borcun tamamını ödemek yerine, aylık vadeler şeklinde ödemiş olursunuz. Ancak bankaların her yapılandırma talebine olumlu yanıt vermediğini söylemek gerekiyor. Bu aşamada sizlerin geri ödemedeki isteği oldukça önemlidir. Bunun dışında bazı bankaların borç kredisi verdiğini de söyleyebiliriz. Bir bankadaki borcunuzu, bir başka banka üzerinden alacağınız borç kredisi ile kapatabilmek mümkün olacaktır. Ancak bunun için kredi sicilinin çok kötü olmaması gerekiyor. Kara listeye alınanlar ya da bankalardan kırmızı kalem yiyen kişiler, borç kapatma kredilerini almakta oldukça zorlanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları