Çarşamba, Aralık 8, 2021

Kredi Çekecekler Dikkat ! Yeni Dönem Başladı

Her insan hayatın belirli dönemlerinde banka kredisine ihtiyaç duymaktadır. Kullanılan krediler bazen çok yüksek miktarlarda olup bazen de çok düşük tutarlıdır. Ancak, kredi çekmek için gelire göre ayarlanması en doğru karar olacaktır. Bugüne kadar kişiler aylık gelirine göre kredi talebinde bulunurken, hükümet tarafından bazı değişik modele geçilmiştir. Yapılacak bu uygulama kişilerin gelirine göre kredi kullanma sınırlaması getirilmesidir. Kredi çekecekler dikkat! artık krediler gelire göre sınırlanacak.

Düşük Gelirliye Düşük Kredi

Hükümet tasarruf amacıyla bazı uygulamaları değiştirirken en son kredi kullanımları konusunda kemer sıkma politikasını genişletti. Artık kredi talebinde bulunmadan önce gelir düzeyinizin tutarı çok önemli olacak. Özellikle ihtiyaç kredileri gelir düzeyine göre belirlenecek. Geliri düşük olan bir çalışan istediği miktarda ihtiyaç kredisi kullanamayacak. Hükümet bu konuda kesin tavrını koyarak kredinin gelire göre ayarlanması için düğmeye basıldı. Gelire bağlı kredi sınırlaması için vatandaşlar uyarılmaya başlandı. Geliri yüksek olan bir kişinin kredi kullanırken çekeceği miktar diğerlerine göre daha fazladır. Bunun için bu ayarlama sayesinde gereksiz kredi kullanımları da rafa kalkacaktır.

Gereksiz Kredi Kullanımlarına Kısıtlama Getirildi

Son dönemlerde ekonomide yaşanan artışlar nedeniyle hükümet bankacılık konusunda tasarrufa geçeceğini açıkladı. Konut, ihtiyaç ve taşıt kredilerinde gelire göre ayarlama bankalar tarafından yapılacak. Vatandaşların kimlikle başvuruları esnasında gelir düzeyleri göz önünde bulundurularak toplam verilecek kredi tutarı belirlenir. Yapılan bu kısıtlama tamamen tasarruf amaçlı olacaktır. Krediler en alt limite göre ayarlanarak kullandırılacaktır.

2014 yılından beri uygulanan uygulama bir çalışanın kredi alt limiti olarak maaşının 4 katı olduğu belirtilmektedir. Kişilerin maaşına göre kredi çekmeleri uygulanmakta, fakat artık gelire göre kredi kullanımı

İlk Kısıtlama İhtiyaç Kredilerine Getirilecek

Yasa gereği uygulanacak gelire göre kredi ihtiyaç kredilerinde geçerli olacak. Kredi kullanmak isteyen vatandaşların ilk olarak aylık aldıkları maaşa bakılacak. Çekmek istedikleri kredinin tutarına göre vade sayısı belirlenecek. Aylık ödemeler gelirin üstüne çıkmadan yapılmalıdır. Hükümet, gelire göre kredi kullanımını ihtiyaç kredisi kısmında yapacaktır. İhtiyaç kredilerinden sonra taşıt ve konut kredisinde de kısıtlamalar uygulanacak. Ancak hükümetin getirdiği bu yeni uygulama 2020 yılında yürürlüğe girecek.

ilginizi çekebilir  Senet Karşılığında Para Veren Şirketler

Kredi Kullanımları ile İlgili Yeni Uygulama

Kişilerin kullanacakları ihtiyaç kredilerinde aylık maaşın katsayısı hesaplanarak belirlenir. Maaşla paralel olarak ayarlanacak olan kredi kullanımları sayesinde ekonominin biraz daha rahatlayacağı konusu gündeme gelmiştir. Kişilerin belirli zamanlarda ihtiyaç duydukları nakit bankalar tarafından karşılanırken, artık daha temkinli ve dikkatli davranılacaktır. Artık herkes istediği tutarda kredi çekemeyecek, gelire göre bu oran ayarlanacaktır. Kredi kullanımlarının kısıtlaması sayesinde kişiler ödeme konusunda da kendilerini rahat hissedecek. 2018 yılının sonuna kadar teknik çalışmalar hızlanarak devam edecek. Önümüzdeki yılın sonuna kadar kredi kullanımlarında kısıtlama yaşanacak. Uygulanacak yeni uygulama ile kredi kullanımları kısıtlanacak ve gerçek krediye ihtiyacı olanlar gelirlerine göre kredi kullanabilecek. Hükümet bu anlamda çok önemli adımlar atarak kişilerin maddi anlamda refahını düşünmektedir.

Banka Takibinde Olan Kişi Sayısında Rekor Artış

Kişiler ödeyemedikleri kredi kullanımlarını giderek arttırmakta ve içinden çıkılmaz bir durum olmaktadır. Takipte olan kişilerin sayısından ve tasarruf yapma sebebiyle kredi kullanımlarında kısıtlama yapılacaktır. Hükümet bu konuda gerekli bilgiyi vatandaşa sunacaktır. Krediler yüzünden milyonlarca kişiye haciz işlemi başlatılmıştır. Banka takibinde kalan krediler bir şekilde kişilerden veya kefillerinde tahsil edilirken, yeni kredi kullanımları için böyle bir uygulama uygun görülmüştür. Gelire göre kredi kullanımı sayesinde banka takibinde olan borçlularında azalacağı ihtimali üzerinde duruluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları