Salı, Ekim 26, 2021

Kredi Çeken Kişi Borcunu Ödemezse Kefile Ne Olur ?

Bazı durumlarda kullanılan krediler insanları pek çok konuda rahatlatmaktadır. Krediler aylık taksit olarak ödenmektedir. Buna bağlı olarak ödemeler zamanında yapıldığı sürece hiçbir sıkıntı yaşanmamaktadır. Bankalar müşterilerine kredi kullanmalarından önce bazı ön bilgiler verirler. Kredi tutarı ödenecek faiz oranı ve vade sayısı gibi bilgiler verilir. Kişiler bu detayları öğrendikten sonra kredi talebine onay vermemeliler. Aksi takdirde bazı olumsuz durumlarla karşılaşılabilir. Banka kredisi kullanmak için bankaların istediği maddeleri yerine getirmek gerekir. Bankalar kredi için müşterilerinden bazı durumlarda kefil talep etmektedir. Kefil demek borçluyla aynı statüde demektir. Asıl borçlu borcunu ödemediğinde paranın tahsil edileceği kişi olarak tanımlanır. Peki, kredi çeken kişi borcunu ödemezse kefile ne olur ?

Kefil Olmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Kredi kullanım sürecinde kişiler bankanın talep ettiği kefil konusunda duyarlı ve dikkatli olunmalıdır. Kefil hukuki olarak asıl borçlunun yardımcı statüsündedir. Kredi çeken kişinin borçlusu olarak görev alan kefil haklarını banka yetkililerinden öğrenebilirler. Kefil olacak olan kişi kredi çekme sırasında tüm detayları öğrenmelidir. Borçlunun gelir durumunu, banka puanını ve banka durumu ile ilgili her detayla ilgilenmek zorun dalardır. Kefil olmanın bazı dezavantajları olabileceği konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Kredi Çeken Kişinin Borcunu Ödemediğinde Karşılaşılacak Durumlar

Kredi kullanımında borçlu asıl kişidir. Yani krediyi çeken kişi asıl borçlu statüsündedir. Ancak asıl borçlu krediyi ödeyememem durumunda borç kefilden tahsil edilir. Ancak öncelikle kredi çeken kişiden tahsil edilmeye çalışılır. Kişiye haciz işlemleri başlatılır ve borç bir şekilde alınmaya çalışılır. Alınamadığı ve kişiye ulaşılamadığı gibi durumlarda ise kefil bu borcu ödemek zorundadır. Asıl kredi sahibinin bu anlamda güvenilir olması kefil için büyük önem taşır. Kredi kullanımlarında bankalar kişinin gelir düzeyine göre mutlaka bir kefil ister.

ilginizi çekebilir  Komisyonla Kesin Kredi Çıkartılır
ilginizi çekebilir  Kredi Veren Finans Şirketleri

Kefil Olunduğunda Yaşanan Sıkıntılar

Kullanılan taşıt, ihtiyaç veya konut kredisi aylık ödemelerle asıl borçludan tahsil edilir. Ancak bazı durumlarda kişi borcunu geciktirir ve yasal takibe düşmeden kefil şartı ortaya konur. Banka borca karşılık mutlaka kendine bir muhatap bulur. Asıl borçluya ulaşılmazsa ve tahsil edecek bir mülk ya da para bulamazsa direk kefile borç gider. Kefilin en önemli görevi asıl borçlunun ödeme yapmamasında ortaya çıkar. Hatta bir kişi yakınına kefil olmak istediğinde bu durumları da göz önüne almış olur. Asıl borçlu kimsenin bir ay dahi kredi taksitini ödemediğinde kullanılan toplam borç önce kişiden bulunmadığında ise kefilden alır.

Kefil Nasıl Olunur ?

Bankaların kredi olanaklarını kullanmak isteyen bir birey onay için banka yetkilisine başvurur. Ancak banka kişinin geçmişine bir sorgu yaparak kredi puanını öğrenir. Düşük olunduğunda ya da talep edilen kredinin yüksek olduğu durumlarda bir kefil isteminde bulunabilir. Buna göre asıl borçlu olacak kişi memur kefil getirmek zorundadır. Bu konuda oldukça hassas davranması gerekir. Ödenemeyen veya geç ödenen kredi taksitleri kefili direk olarak ilgilendirir. Kefil olacak olan kişi imza vermesi için banka şubesine gider ve gelirini belgelendirir. Kredi kullanılması sadece asıl borçluyu değil kefili de yakından ilgilendirir.

Kefilin Sorumluluğu

Asıl borçlu tarafından kullanılan kredinin ödenememesi durumunda haciz memurları gereken işlemlere başlar. Eğer kullanılan kredinin tutarı haciz edilen eşya ya da parayı karşılamazsa, kefil bu borcu ödemek zorunda kalır. Kısacası kefil, kullanılan her kredinin 2. Sorumlusu olarak yer alır. Kredi kullanan kişinin ödeme konusunda titiz davranması kefilin daha rahat olması anlamını taşır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cansu Ciğerli
KrediBir Editör Şefi. Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları