Cuma, Ocak 28, 2022

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

güncellendi: Cansu Ciğerli

Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu? Kalktı mı? işte detaylar…

Kredi çekmek hayatımızın bazı zor dönemlerinde adeta hayat kurtarıcı olmaktadır. Ev almak, düğün yapmak, araç satın almak, işleri büyütmek, çocukları okutmak derken uzayıp giden haklı gerekçeler kredi kullanmayı zorunluluk haline getirir. Kredi çekmek sanıldığı kadar kolay olmayan bir durumdur. Kredi notunuzun iyi ve sicilinizin temiz olması bile istenen evrakların azalmasını sağlamayacaktır. Bu nedenle kredi çekerken evrakların eksiksiz ve şartların tam olması önemlidir. Kredi onayınızın hemen ardından ise kredi hesabınıza geçmeden önce hayat sigortası yaptırmış olmanızla alakalı bir zorunluluktan bahsedilecektir. Bunu duyan kişiler için kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mudur sorusu ise hemen akıllara gelecektir.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

Kredi çekerken size bahsedilen ve zorunlu olduğu dile getirilen hayat sigortası aslında yasal düzlemde ele alındığında zorunluluğu bulunmayan bir olaydır. Konuyla alakalı olarak bankaların zorunlu gibi yansıtmalarından dolayı kredi çeken kişiler arasında zorunluluk gibi algılanmaktadır. Kredi çekerken size de zorunlu olduğu söylenen hayat sigortasını kabul etmeme hakkınız bulunur. Bunun için bankaya dilekçe yazmanız yeterli olacaktır. Kabul edilmemesi halinde ise Tüketici Mahkemeleri’ne başvurmak gerekir.

Bankalar Neden Hayat Sigortası İster?

Bankalar kredi çekerken tüketicilerden talep ettikleri evraklar ile verdikleri parayı geri alıp alamayacaklarını anlamaya çalışırlar. Çünkü kim veya hangi kuruluş olursa olsun borç verdiği parayı geri almak istemesi en doğal hakkıdır. Hayat sigortası zorunluluğu da aynı mantıktan hareketle ortaya çıkmıştır. Hayat sigortası borçlu kişinin ölmesi halinde devreye giren ve alacaklıyı, mirasçıları koruyan bir poliçedir. Hangi şartlar altında devreye girdiği ve ne derecede koruduğu ise poliçenin şartlarına bağlı olarak değişir. Bankalar kredi verdikleri kişinin başına bir hal gelmesi olasılığında paralarını kaybetmek istemediklerinden zorunlu gibi göstererek hayat sigortası ile kendilerine bir çeşit koruma kalkanı yaratırlar. Böylelikle bir ödeme garantisi daha oluşturulur.

ilginizi çekebilir  Yasal Kredi Tadından Yenmez

Kredilerde Sigorta Zorunluluğu Kalktı Mı?

Bankalarda kredi zorunluluğunun yeni kalktığını düşünen kişiler için en başından beri böyle bir zorunluluğun olmadığını söylemek gerekir. Bankaların bağlı oldukları yasalar gereği kredi verdiklerinde hayat sigortası yaptırma zorunlulukları hiç bir zaman bulunmaz. Hatta bazen tüketicinin haberi olmadan sigorta kesintisi yapıldığında tüketicinin bankadan şikayetçi olma ve hakkını talep etme şansı da vardır. Bunun için de yine önce bankaya ardından tüketici mahkemesine başvurması gerekir.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası İadesi

Kredi çeken kişiler kredilerini erken kapattıklarında veya ödemelerinin sonlanması söz konusu olduğunda bankalardan hayat sigortası iadesi isteyebilirler. Bunu bilmeyen kişilerin çoğunlukta olmasından dolayı bankaların haksız kazanç elde ettikleri bilinmektedir. Toplumun sadece %5’lik bir kısmı iade başvurusu yapmaktadır. Şubat ayında kredinizin biteceğini bilen bir banka size yıllık hayat sigortası yaptırabilir. Bunun sonucunda fazladan 10 ay prim ödemiş olursunuz. Bunu engellemek için bankadan iade istediğinizi belirten bir dilekçe ile iade talebinde bulunabilirsiniz.

Hayat Sigortası Yaptırmak Neden Önemlidir?

Bankaların her ne kadar zorunlu gibi göstermeye çalışmaları etik karşılanmasa da hayat sigortası yaptırmak her iki taraf için de yarar sağladığından dolayı tercih edilebilir. Bankanın kendi parasını garanti altına alması söz konusu olduğundan ön yargılı davranılmasına karşın tüketicinin de başına bir durum geldiğinde haklarını koruması söz konusu olduğundan kredi çekerken hayat sigortası yaptırmanın avantajları da düşünülmelidir. Poliçenin neleri kapsadığı veya kapsamadığı, hangi hallerde tüketiciye yarar sağlayacağı gibi konular araştırılmalı ve gerekli görülmesi halinde yaptırılmalıdır. Gelecek öngörülemediğinden önlem almayı gerektirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tuğba Canelimden
Soru ve Görüşleriniz için: [email protected]

Diğer yazılar

- reklam-

Rastgele kredi yazıları